U jeku korona krize, u avgustu 2020.godine premijer Republike Srpske Radovan Višković dodijelio je prvu elektronsku knjižicu. Tri godine kasnije IZIS sistem je kolabirao, a još se ne zna kada će biti vraćen.
Sistem IZIS (Integrisani zdravstveni informacioni sistem) nije dostupan već tri dana i još uvijek se ne zna kada će proraditi.
Iako su građanima Republike Srpske nekoliko sedmica pred kraj kalendarske 2023.godine iz Fonda zdravstvenog osiguranja poručivali da od 1.januara 2024. kod ljekara mogu ići samo sa elektronskom knjižicom, samo dan prije tog roka, IZIS je, prema saopštenju iz Fonda, pao usljed hakerskog napada.
„Stručne službe FZO RS zajedno sa partnerima koji sprovode IZIS u praksi cijeli dan rade na otklanjanju ovog problema, a o hakerskom napadu obaviješteno je i Ministarstvo unutrašnjih poslova, tačnije Uprava kriminalističke policije, Jedinica za visokotehnološki kriminalitet. Ne znamo šta je cilj ovog napada, ali naše stručne službe čine sve da sistem ponovo počne da radi“, navedeno je iz Fonda u posljednjem danu 2023.godine,
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Dodali su u Fondu da, kada je riječ o prijemu pacijenata, bez obzira što IZIS trenutno ne radi, zdravstvene ustanove u slučaju potrebe mogu da primaju pacijente u skladu sa instrukcijama koje su još ranije poslali zdravstvenim ustanovama u slučaju poteškoća sa IZIS-om.
Po tim instrukcijama, pacijenti se mogu primati u zdravstvene ustanove sa dosadašnjim papirnim knjižicama, a ljekari mogu da pišu recepte, uputnice i slično, takođe u papirnom obliku.
U rukama hakera podaci građana?
Ipak, IZIS ni do danas nije profunkcionisao, a kolika je stvarna šteta, na koji način su hakeri upali u sistem i da li su hakeri došli do ličnih podataka pacijenata, za sada su velika nepoznanica.
Iako je Fond u kasnijem saopštenju napisao da su medicinski i lični podaci građana su sačuvani i bezbjedni zahvaljujući pravovremenom i brzom reagovanju stručnih službi Fonda zdravstvenog osiguranja, poruka koju su hakeri poslali su drugačije.
Poslovni portal Capital objavio je danas da su hakeri zaključali podatke i ostavili poruku nadležnima da im se jave ako žele da “bezbolno” riješe problem.
Kako se navodi u poruci koja je ostavljena na serveru IZIS-a, svi podaci iz sistema su izvađeni i uskoro će biti objavljeni, a svako intervenisanje bi ih moglo uništiti ili učiniti proces dešifrovanja nepotrebno bolnim.
“Zdravo. Prvo, vaši podaci su izvađeni i uskoro će biti javno objavljeni. Drugo, ovo je važno, ne petljajte se sa vašim kriptovanim fajlovima: nemojte pokušavati da ih pokrećete, otvarate, uređujete, dešifrujete, konvertujete, formatirate ili popravljate. Uništićete ih i učiniti proces dešifrovanja nepotrebno bolnim. Još jedna napomena: nema svrhe uključivati treće strane, posrednici vam ne mogu pomoći, ali će stvari učiniti skupljim. Molimo vas da nas kontaktirate“, navodi se između ostalog u ovoj poruci, prenosi Capital.
Dok nadležni traže način da osposobe sistem koji je Republiku Srpsku koštao skoro 30 miliona maraka, građani, ali i predstavnici opozicionih stranaka pitaju da li su se hakeri dočepali ličnih podataka građana i ko je odgovoran za sistem koji je od početka implementacije padao više puta.
IZIS – pokazatelj situacije u zdravstvu
Delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Želimir Nešković kaže da je pad IZIS-a pokazatelj u kakvom je stanju kompletan zdravstveni sistem.
„Građani Republike Srpske platili su svojim novcem taj preskupi sistem, čak 26 miliona maraka, a imali smo od trenutka kada je uveden nekoliko ozbiljnih problema i padova kompletnog sistema. Na taj način dovedeno je u pitanje osnovno ljudsko pravo stanovnika Republike Srpske, a to je pravo na liječenje”, rekao je Nešković.
Prema njegovim riječima, vladajuća oligarhija u Republici Srpskoj otuđila je sve od ovog naroda, ugovarajući pri tome preskupe poslovne aranžmane preko svojih rođačko-prijateljsko-tajkunskih linija, a koji pri tome ne rade kvalitetno. Sistem IZIS pokazuje kako jedno rješenje koje bi trebalo da bude praktično, u stvari postaje beskorisno.
„Kako je moguće da sistem koji je plaćen preskupih 26 miliona ima tako lošu zaštitu? Ko je odgovoran što je loše obezbijeđen kompletan sistem, gdje se nalaze svi lični podaci naših građana? Dakle, sada imamo jasnu mogućnost da su zbog vašeg nerada i amaterskog pristupa zdravstveni kartoni pacijenata u Republici Srpskoj u rukama tih istih hakera i mogu postati predmet još većih zloupotreba. Pozivam i MUP i Tužilaštvo da što prije pronađu odgovorne za sve ovo, ali i da istraže ulogu u cijelom sistemu odgovornih lica u Fondu, jer ako već nemaju osjećaj lične odgovornosti, što me i kao ljekara užasava, trebalo bi da nađemo odgovorne za jasne propuste u radu“, napominje Nešković.
Slično misli i bivši ministar zdravlja Republike Srpske Slobodan Stanić.
“Kad se u Integralni Informatički Zdravstveni Sistem (IZIS) uloži 26 miliona maraka, to uključuje i podrazumijeva moćnu antivirusnu zaštitu, koja bi trebalo da spriječiti hakiranje“, naveo je Stanić, uz konstataciju da se moralo pretpostaviti da do zlonamjernih napada može doći.
“U ovoj situaciji najvažnije je da ne bude posljedica po pacijente i rad zdravstvenih ustanova, da se upad i njegove posljedice što prije eliminišu i da se iz ovoga izvuku iskustva i odbrana sistema ojača kako se ovo ne bi ponavljalo“, kaže Stanić.
Plaćen više od 26 miliona, padao više puta
Inače, ovaj informacioni sitem plaćen je nevjerovatnih 26 miliona maraka ili četiri puta skuplje u odnosu na Srbiju, iako je u Srbiji čak 6 miliona osiguranika više.
Jedini ponuđač koji se javio za ovaj posao bila je MMS Code iz Banjaluke, koja se trenutno nalazi u vlasništvu nekolicine privrednika bliskih vlasti RS, Miloša Đurđevića i Save Antonića, a direktor i jedan od bivših suvlasnika je Slavko Bojić, koji je široj javnosti postao poznat nakon istrage o nabavkama tzv „korona ugovora“.
Samo nekoliko dana prije isteka 2023.godine, Fond je pomenutoj firmi dodijelio posao od 420 hiljada maraka bez PDV-a, za poslove dodatnih usluga održavanja IZIS-a.
Inače, IZIS je od početka implementacije u zdravstvenim ustanovama 2020.godine do danas padao više puta.