Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu odbio je poziv predsjednika Srbije Aleksandra Vučića na dijalog, ističući da trenutni uslovi ne omogućavaju konstruktivan razgovor o studentskim zahtjevima. Odluka, donijeta nakon razmatranja poziva upućenog 3. februara 2025. godine, obrazložena je nedostatkom povjerenja u institucije i kontinuiranim napadima na akademsku zajednicu.
U saopštenju Rektorskog kolegijuma naglašava se da „niz nedosljednosti u javnim istupanjima predstavnika državnih organa ne uvjerava da je dijalog koji vodi ispunjenju studentskih zahtjeva moguć, a ni djelotvoran ako se organizuje između dvije strane koje nemaju mandat da o zahtjevima raspravljaju i kojima zahtjevi nisu ni upućeni“. Takođe, kolegijum ističe da poziv dolazi u „trenutku kada su prekoračene sve moralne i zakonske norme, u atmosferi opšteg nepovjerenja“.
Posebno su istaknuti „kontinuirani napadi usmjereni protiv akademske zajednice u medijskom prostoru, a još brutalniji, nedopustivi, fizički napadi u javnom prostoru“, što je dodatno obeshrabrilo akademsku zajednicu da vjeruje u mogućnost iskrenog dijaloga sa državnim vrhom.
Studenti u Srbiji već više od dva mjeseca blokiraju više od 60 fakulteta širom zemlje, zahtijevajući političku i krivičnu odgovornost za tragediju u Novom Sadu 1. novembra, kada je pad betonske nadstrešnice na Željezničkoj stanici usmrtio 15 osoba. Njihovi zahtjevi uključuju objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji stanice, procesuiranje odgovornih i sankcionisanje napadača na demonstrante koji su nakon nesreće protestovali širom Srbije.
Iako vlast tvrdi da su zahtjevi ispunjeni, studenti odbacuju te tvrdnje, nastavljajući blokade i proteste. U međuvremenu, premijer Srbije Miloš Vučević i gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić podnijeli su ostavke nakon napada na grupu studenata ispred prostorija vladajuće Srpske napredne stranke u Novom Sadu. Ipak, akademska zajednica i studenti poručuju da ostavke nisu bile dio zahtjeva i da se borba za pravdu nastavlja.
Univerzitet u Beogradu naglašava da ostaje posvećen podršci studentima i insistira da nadležne institucije ispune njihove zahtjeve. Kolegijum ističe da se dijalog mora voditi u atmosferi uzajamnog uvažavanja svih relevantnih aktera, uz povjerenje u institucije i u okvirima pojedinačnih nadležnosti.
„Univerzitet u Beogradu spreman je da studentima pruži ekspertsku podršku u cilju utvrđivanja ispunjenosti zahtjeva, da svoje dalje aktivnosti na uspostavljanju društvenog dijaloga usaglasi sa odlukama studentskih plenuma i time očuva jedinstvo Univerziteta“, stoji u saopštenju.
Ostaje nejasno s kojim institucijama je Univerzitet spreman da vodi dijalog, ali je izvjesno da će dalji potezi zavisiti od studentskih plenuma i reakcije nadležnih organa. Kako tvrde iz akademske zajednice, ključno pitanje ostaje ne samo formalno ispunjenje studentskih zahtjeva, već i vraćanje povjerenja u institucije, što u aktuelnoj atmosferi izgleda sve teže ostvarivo.
S druge strane, Vučić je istakao da je „razgovor ljekovit“ i da se jedino kroz dijalog može pronaći rješenje. Međutim, odluka Rektorskog kolegijuma pokazuje da akademska zajednica nije spremna na razgovor u kojem ne vidi mogućnost suštinskog rješavanja problema.
Gerila.info