Depopulacija u Republici Srpskoj nije trend novijeg datuma. Broj stanovnika se odavno, i zvanično i nezavnično, uveliko smanjuje.
“Mi smo veoma mala zajednica i u Republici Srpskoj sada ne prenoći više od 900.000 ljudi bez obzira što nas ima po popisu 1.100.000 i ta mala zajednica je na meti globalnog procesa koji se zove razvlašćivanje Republike Srpske od zapadnih zemalja, prije svega Amerike i Britanije”, izjavio je predsjednik RS Milorad Dodik, komentarišući izjavu ruskog predsjednika Vladimira Putina u vezi sa Republikom Srpskom.
Ukoliko zanamarimo uobičajen Dodikov narativ u vezi sa “globalnim procesima i promjenama”, pažnju privlači jedna brojka koju je iznio.
Naime, Milorad Dodik je rekao da, uprkos zvaničnim podacima, u Republici Srpskoj nema više od 900.000 stanovnika, što se u značajnoj mjeri razlikuje od zvaničnih podataka s kojim raspolaže Republički zavod za statistiku Republike Srpske.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Republički zavod za statistiku procjenjuje da je polovinom 2022. godine u Republici Srpskoj živjelo nešto više od 1,12 miliona stanovnika, što je za oko 20% više od broja stanovnika koji je iznio Dodik. Dakle, Dodikove procjene broja stanovnika su za oko 200.000 manje nego zvanične procjene Republičkog zavoda za statistiku. Šta nam to govori?
Prije svega, o broju koji je značajno manji od zvaničnih podataka odavno se spekuliše, ali rijetko kad neko od zvaničnika, posebno na tako visokom položaju kao što je predsjednik Republike Srpske, izađe u javnost sa brojem stanovnika u RS koji je približniji realnom stanju u odnosu na zvanične podatke.
Dalje, treba uzeti u obzir kontekst prezentacije, odnosno procjene broja stanovnika. U Republici Srpskoj, odnosno Bosni i Hercegovini, popis stanovnika, koji je posljednji put bio prije deset godina, bez naznaka kada će se opet realizovati, više je političko nego demografsko i ekonomsko pitanje. Drugim riječima, više služi za potkusurivanja i manipulacije nego za realno planiranje budućnosti zemlje.
Kada je trebalo pokazati i dokazati koga u Bosni i Hercegovini ima više, onda su brojke podizane. Kada je trebalo lamentirati nad sudbinom “male zajednice” koja je na udaru svjetskih sila, onda su brojke spuštane. U svemu tome, i dalje nije jasno koje brojke su tačnije, da li one koje navode zvanične insistucije koje su zadužene za stiatistiku, ili “institucija svih institucija”, odnosno Milorad Dodik?
S tim u vezi, možemo primijetiti još jedan kuriozitet, prilično neuobičajen za Republiku Srpsku, a to je razmimoilaženje između institucija i Milorada Dodika u vezi sa podacima koji se iznose.
Dosadašnja praksa institucija Republike Srpske je da slijede Milorada Dodika u svemu, pa čak i kad unaprijed najavljuje aktivnosti koje se tiču drugih grana vlasti, kao i drugih institucija.
Međutim, u ovom slučaju je simptomatično da je Dodik iznio podatke koji se razlikuju u odnosu na već objavljene podatke. Naravno, ukoliko Dodikovi podaci o broju stanovnika nisu najava promjene zvaničnih podataka, odnosno da će Republički zavod za statistiku već u sljedećem izvještaju “prilagoditi” zvanične brojke. Ili će se uvesti praksa “dualnih podataka” koji će se koristiti u zavisnosti od portrebe?
Gerila.info