U Banjaluci je u toku sedma posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske, sa samo jednom tačkom dnevnog reda- prijedlog zakona o izmjeni zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa po hitnom postupku.
Riječ je o tome da pomenutom izmjenom Službeni glasnik Republike Srpske nije u obavezi da objavljuje odluke i bilo koji akt koje donosi visoki predstavnik u BiH.
„U Zakonu o objavljivanju zakona i drugih propisa Republike Srpske („Službeni glasnik Republike Srpske“, br. 67/05 i 110/08), u članu 3. u stavu 1. u alineji petoj poslije riječi: „Ustavni sud Republike Srpske“ briše se riječ: „i“ i dodaje tačka. Alineja šesta briše se“, navodi se u pomenutoj izmjeni.
Konkretno, u tom Članu trenutno stoji da se u Službenom glasniku objavljuju propisi i drugi akti koje u okviru svoje nadležnosti donose:
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
– Predsjednik Republike Srpske,
– Narodna skupština Republike Srpske,
– Vijeće naroda Republike Srpske,
– Vlada Republike Srpske,
– Ustavni sud Republike Srpske i
– Visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu.
Sjednica je sazvana na inicijatiu 57 poslanika, a kasnije je još devet poslanika potpisalo inicijativu za sazivanje sjednice, gdje su uglavnom predstavnici stranaka vladajuće koalicije, ali i poslanici SDS-a, koji će, prema riječima šefa poslaničkog kluba Vukote Govedarice, dati podršku pomenutom zakonu.
Kao razlog za donošenje ovog zakona navodi se da Kristijan Šmit nije imenovan u skladu sa članom 1. stav 2. Aneksa 10, on se ne može smatrati visokim predstavnikom u BiH i to je razlog zašto Republika Srpska ne priznaje visokog predstavnika i zbog čega neće više objavljivati propise i druge akte koje donosi visoki predstavnik u BiH u „Službenom glasniku Republike Srpske“.
Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine RS je u ime predlagača tokom uvodne riječi rekao da su Kancelarija visokog predstavnika (OHR) i Ustavni sud BiH bili “jedini pravi kreatori kriza” u zemlji.
“Opšte je poznato da su OHR i Ustavni sud BiH jedine institucije u BiH gdje ne postoji mogućnost entitetske zaštite i gdje van dejtonskih principa – da je potrebna saglasnost oba entiteta i sva tri naroda – odlučuju bez njihove saglasnosti“, rekao je Stevandić.
On je istakao da OHR nema legitimitet iako ga prihvata dio međunarodne zajednice, i NSRS “ne može da ostane imuna na to”.
Predsjednik Vlade RS Radovan Višković je, tokom skupštinske rasprave rekao da je poznato kako se imenuje visoki predstavnik, dodajući da i visoki predstavnici u prošlosti, koji su imenovani u skladu sa Dejtonskim sporazumom, nisu imali ovlaštenja da rade stvari koje su činili.
“Ovaj posljednji nema nikakav legitimitet, nije prošao u UN. Jel’ mi kao odgovorni ljudi, a to ste pokazali i oni koji ste potpisima podržali današnju sjednicu, treba da ćutimo? Ili da kažemo u najmanju ruku ono što je obaveza narodnog poslanika a to je – ne može se u Službenom glasniku objavljivati uredbe, odluke, i zakoni nekoga ko nije ni defakto ni dejure visoki predstavnik“, istakao je Višković.
Višković je napomenuo da je Vlada Republike Srpske dala mišljenje da postoji ustavni osnov za donošenje predloženog zakona.
“Ne remeti ovaj zakon nikakve evropske ni direktive ni norme“, naglasio je Višković.
Premijer Republike Srpske je naveo da je među onim koji su svojevremno platili veli ceh arogancije OHR-a i visokog predstavnika ima i više ljudi koji su trenutno u Narodnoj skupštini, dodajući da je i on jedan od tih osoba.