Današnji “performans” političkih lidera u Bosni i Hercegovini, na čelu sa “kolovođom” Miloradom Dodikom, ali i okolnosti u svijetu, dokazuju tačnost konstatacije da živimo u “zanimljiva vremena”.
Zakon o nepokretnoj imovini Republike Srpske, “Srpski svet”, EUFOR, Savjet UN za ljudska prava, Generalna skupština UN, sve se danas spojilo i natovarilo na “nejaka pleća” Republike Srpske i “prvog među Srbima” sa ove strane Drine.
Dan je počeo potpisivanjem ukaza o stupanju na snagu Zakona o nepokretnoj imovini RS od strane predsjednice Republike Srpske Željke Cvijanović, nakon čega su reagovali mnogi domaći i međunarodni političari.
Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Kristijan Šmit je istakao da Zakon o nepokretnoj imovini ne utiče na zabranu raspolaganja državnom imovinom, pozvavši na povlačenje ovog zakona.
Podsjetio je da pitanje raspodjele državne imovine ostaje neriješeno i u ovoj godini, i to, kako je naglasio, uprkos stalnim pozivima međunarodne zajednice i naporima koje ulažu partneri Bosne i Hercegovine da pomognu u rješavanju ovog dugogodišnjeg pitanja tako što će se donijeti zakon na državnom nivou.
Poručio je da privremena zabrana raspolaganja državnom imovinom ostaje na snazi i, kako je istakao, jasno se njome predviđa da će svaka odluka, akt, ugovor ili drugi pravni instrument, kojim se raspolaže državnom imovinom, zaključen u suprotnosti sa ovim zakonima, biti ništavni.
Reagujući na izjavu Kristijana Šmita, član Predsjedništva BiH Željko Komšić je naveo da visoki predstavnik u BiH mora odmah staviti van snage “antiustavni Zakon o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti”.
“Ovo je već treći put da se suprotno odlukama Ustavnog suda BiH i suprotno mišljenju OHR-a proglašavaju antiustavni zakoni. Ako visoki predstavnik nema hrabrosti da ove antiustavne zakone stavi van snage, onda neka odstupi sa pozicije”, poručio je Komšić.
Briselski analitičar Tobi Vogel je, komentarišući stupanje na snagu Zakona o nepokretnoj imovini RS, izjavio da su Bonska ovlaštenja, “sada kad je EU odustala od mogućnosti uvođenja sankcija Miloradu Dodiku i njegovim poslušnicima, jedino sredstvo koje je ostalo Zapadu na raspolaganju u obračunu sa saradnicima Kremlja”.
Otprilike u isto vrijeme kada su krenuli komentari na stupanje na snagu Zakona o nepokretnoj imovini, predsjednik SDA Bakir Izetbegović je “dolio ulje na vatru” izjavivši da je Dejtonski mirovni sporazum “luđačka košulja na rukama patritotski i proevropski orijentisane većine i da sputava glavnu snagu u BiH”.
“Pedeset osam odsto ruku je probosanskih stranaka, tradicionalno bošnjačkih, koje su za stabilnost, mir, protiv kriza, za evropski i NATO put. I tih 58 posto Dejton gura u jednu trećinu”, naveo je Izetbegović.
Predsjednik SDA je rekao da je porukom čestitao Aleksandru Vučiću na pobjedi na izborima u Srbiji, a govoreći kakvu politiku Srbije prema BiH očekuje u narednom periodu ocijenio je da će biti “manje Vulina”.
“Vulin nam tu šeta po BiH, širi srpski svet. Mislim da će toga biti manje nakon izbora u Srbiji. Mislim da će biti manje podrške Rusiji”, rekao je Izetbegović.
Nije trebalo dugo čekati na reakcije s druge strane. Predsjednik Pokreta socijalista Aleksandar Vulin je, komentarišući izjavu Bakira Izetbegovića, rekao da se “srpski svet” stvara i da Izetbegović tu ništa ne može.
“Kada vidim koliko smetam Izetbegoviću ne mogu da ne osetim ponos. Srpski svet se stvara i on tu baš ništa ne može da učini osim da mrzi kao što decenijama mrzi sve što je srpsko. Ne sumnjam da bi Izetbegović voleo da me nema u nekoj sledećoj Vladi Srbije, ali on se o tome neće ništa pitati. I neka ne brine, ja ne šetam po Bosni, obično dolazim u Republiku Srpsku”, izjavio je Vulin
Dok su se političke glavešine u BiH i Srbiji prepucavali oko “srpskog sveta”, Generalna skupština UN glasala je za suspenziju Rusije iz Savjeta UN za ljudska prava.
Za inicijativu koju su predvodile SAD, glasale su 93 zemalje, dok su 24 zemlje glasale protiv, a 58 zemalja je bilo uzdržano.
Ambasador BiH u UN Sven Alkalaj glasao je za suspenziju Rusije, iako se BiH o ovom pitanju nije izjasnila, odnosno uprkos nepostojanju odluke Predsjedništva BiH, na čemu insistira Milorad Dodik. Zanimljivo je da je i Srbija glasala za suspenziju Rusije iz Savjeta UN za ljudska prava.
Dodikovu “usamljenu poziciju” odmah su komentarisali federalni mediji naglasivši da će biti zanimljivo pratiti koliko dugo će Dodik ustrajati da bude na suprotnoj strani od Srbije i na taj način sebe dodatno politički izoluje.
Da dan ne prođe bez njegovog “začina u svakoj čorbi”, Dodik se postarao na konferenciji za medije na kojoj je čak uspio današnju Njemačku izjednačiti sa nacističkom Njemačkom.
Komentarišući dolazak novih snaga EUFOR-a u BiH, Dodik je izjavio da više neće glasati za produženje mandata EUFOR-a, naglasivši da dodatne snage ne mogu doći bez zajedničke odluke Predsjedništva.
“Mi smo vidjeli juče u njemačkom Bundestagu ostrašćenost. Od iste one Njemačke koja nam je poslala naciste sa ustašama u Drugom svjetskom ratu. Sada hoće da pošalju dodatne snage EUFOR-a. Oni ovdje ne mogu doći bez odluke Predsjedništva. Pogriješio sam što sam prošle godine dao saglasnost za produženje njihovog mandata”, naveo je Dodik.
Dodik je istakao da je EUFOR-ovo “paradiranje ulicama”, pored dječijih igrališta, televizije, neprihvatljivo.
“Njihov komandant predviđa da ovdje nema ugrožavanja bezbjednosti. Ne mogu drugačije da to tumačim, već da rade zajedno sa muslimanima. Oni pokušavaju da demonstriraju moć i snagu i žele da nam pošalju poruku o političkim procesima”, naveo je Dodik.
Komandant snaga EUFOR-a u Bosni i Hercegovini Anton Veseli reagovao je nakon Dodikove izjave da neće prihvatiti slanje njemačkih vojnika u BiH.
“Kao vojnik i komandant snaga EUFOR-a nemam namjeru da učestvujem u političkim pitanjima, međutim jako sam razočaran određenim izjavama datim u javnosti u vezi EUFOR-a. Stoga osjećam da je važno iskoristiti ovu priliku i ponoviti da EUFOR ostaje 100 posto posvećen BiH i evropskoj budućnosti koja će neizbježno voditi ka prosperitetnijoj budućnosti svih građana BiH. EUFOR je nepristrasna, sposobna vojna snaga koju čine vojnici iz 19 država koji rade zajedno sa našim partnerima u BiH. EUFOR će nastaviti da izvršava svoje zadatke nepristrasno i da se prema svim građanima BiH odnosi s poštovanjem i na jednak način”, rekao je Veseli, dodavši da je zbog pogoršanja bezbjednosne situacije u svijetu odlučio da pozove rezervne snage EUFOR-a koje su stacionirane izvan BiH kao pojačanje snagama EUFOR-a u zemlji.
“To smo uradili kako bi snage EUFOR-a u zemlji mogle pružiti brzu i efikasniju podršku svim našim partnerima u BiH u održavanju sigurnog i stabilnog okruženja. To osoblje je sa sobom donijelo potrebnu vojnu opremu kako bi mogli efikasno izvršavati dodijeljene zadatke, a građani BiH imali više pouzdanja u pogledu sigurnosne situacije u zemlji”, zaključio je Veseli.
I tako, dok Zemlja pravi još jedan krug oko sebe na putu oko Sunca, Republika Srpska nastavlja da se bori za svoje pravo na postojanje. Ili gura prst u oko dobrom dijelu svijeta, sve u zavisnosti od percepcije, naravno.