Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske objavila je finansijsku reviziju Zavoda za zapošljavanje RS. U izvještaju se, između ostalog, navodi da je došlo do nepravilnosti tokom dodjela subvencija, zatim Plan nabavki je tokom prošle godine više puta mijenjan, kao i da za pojedine nabavke nije dokumentovano na osnovu kojih parametara je izvršena procjena vrijednosti.
Što se tiče subvencija, tabele u kojima je vršeno bodovanje nisu potpisane od imenovane komisije koja je vršila obradu i ocjenu zahtjeva.
Takođe, za Program podrške zapošljavanju mladih sa VSS u statusu pripravnika podneseni su zahtjevi za zaposlenje 1.203 osoba, dok aktima nisu utvrđeni kriterijumi na osnovu kojih se vrši odobravanje broja lica po jednom poslodavcu.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
“Npr. poslodavac je podnio zahtjev za zaposlenje 14 pripravnika i za iste su mu odobrena sredstva, a za drugog poslodavca odobrena su sredstva za dva pripravnika od osam za koliko je dostavio zahtjev za korišćenje sredstava. U 2020. godini direktor Zavoda je donio Uputstvo o načinu rada komisije za obradu i ocjenu zahtjeva po programima za 2020. godinu u kojem je definisao kriterijum za odobravanje broja pripravnika po poslodavcu, te za isto nije data preporuka”, navodi se u izvještaju.
Odobravanje sredstava nije u potpunosti vršeno u skladu sa Uputstvom o načinu rada komisija za obradu i ocjenu zahtijeva po programima za 2019. godinu, odnosno dodatkom uz tabelu bodovanja kod samozapošljavanja (ukoliko postoji veći broj zahtjeva nezaposlenih lica sa istim brojem bodova prednost imaju oni koji imaju više bodova po pojedinačnim kriterijumima – djelatnost, razvijenost opštine), jer su odobrena sredstva za određeni broj zahtjeva nezaposlenih lica koja su imala manji broj bodova od lica koja su odbijena zbog nedostatka sredstava.
U nastavku izvještaja se ističe da naknadno odobravanje sredstava koja su oslobođena odustajanjem nekog od korisnika subvencije, nije vršeno prema navedenoj bodovnoj listi, već su dodjeljivana samo licima koja su uložila prigovore na odbijenice zbog nedostatka sredstava.
Revizija kaže da su za Program podsticanja razvoja preduzetništva kod mladih (start-up) sredstva na osnovu broja podnesenih zahtjeva značajno veća u odnosu na planirana, tako da je nakon izvršenog bodovanja veliki broj podnosilaca zahtjeva odbijen zbog nedostatka sredstava.
Odobravanje sredstava nije u potpunosti vršeno u skladu sa Uputstvom o načinu rada komisija za obradu i ocjenu zahtijeva po programima za 2019. godinu, odnosno dodatkom uz tabelu bodovanja kod samozapošljavanja (ukoliko postoji veći broj zahtjeva nezaposlenih lica sa istim brojem bodova prednost imaju oni koji imaju više bodova po pojedinačnim kriterijumima – djelatnost, razvijenost opštine), jer su odobrena sredstva za određeni broj zahtjeva nezaposlenih lica koja su imala manji broj bodova od lica koja su odbijena zbog nedostatka sredstava.
Takođe, naknadno odobravanje sredstava koja su oslobođena odustajanjem nekog od korisnika subvencije, nije vršeno prema navedenoj bodovnoj listi, već su dodjeljivana samo licima koja su uložila prigovore na odbijenice zbog nedostatka sredstava.
Kako se dalje navodi, precijenjene su zgrade i objekti za iznos od 21.557 KM, dok su potcijenjeni obračunski rashodi od usklađivanja vrijednosti imovine za isti iznos, jer nije izvršena provjera obezvrjeđenja imovine nakon rušenja objekta u vlasništvu Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske, što nije u skladu sa članom 26. stav 5. Pravilnika o računovodstvu, računovodstvenim politikama i računovodstvenim procjenama za budžetske korisnike.
Navodi se i da Zavod nije nakon stupanja na snagu Zakona o posredovanju u zapošljavanju i pravima za vrijeme donio Pravilnik o pravima nezaposlenih lica na naknadu i uskladio (stavio van snage ili donio novi pravilnik) Pravilnik o uslovima i načinu ostvarivanja prava nezaposlenih.
Revizori navode kako je u izvještaju u filijali Bijeljina za 2018. godinu navedeno da je poslovni prostor u Starom Ugljeviku površine 63,5 m2 uništen, odnosno da zgrada više ne postoji, a temelj zgrade se nalazi na ivici površinskog kopa. Ipak, popisom imovine i obaveza za 2019. godinu navedeni poslovni prostor je popisan kao stalno sredstvo u upotrebi iako isto više fizički ne postoji.
Planom javnih nabavki iz decembra 2018. godine Zavod je u 2019. godini planirao nabavke u ukupnoj vrijednosti od 1.271.005 KM sa porezom na dodatu vrijednost što nije u skladu sa članom 15. stav. 1. Zakona o javnim nabavkama. Prema navedenom članu zakona u procjenjenu vrijednost javne nabavke ne uključuje se PDV.
Plan javnih nabavki je više puta mijenjan tokom 2019. godine i Upravni odbor Zavoda je 30.12.2019. godine donio Odluku o usvajanju rebalansa plana javnih nabavki za 2019. godinu, ukupne vrijednosti 1.473.205 KM sa PDV-om.
Sporna je bila i nabavka proširenje serverske infrastrukture koja je procijenjena na 266.994 KM sa PDV-om (ugovor je zaključen u iznosu od 266.631 KM).
Reviziji nije dokumentovano na koji način i na osnovu kojih parametara je izvršena procjena vrijednosti nabavke.
Postavljeni uslovi u tenderskoj dokumentaciji za tehničku i profesionalnu sposobnost za navedenu nabavku, kao i za nabavku usluge održavanja serverske i mrežne infrastrukture i bekap sistema (57.844 KM) i nabavku aplikativno održavanje softvera (ELMO, WEB site, WEB mail-a) i evidenciju nezaposlenih lica CRM (66.871 KM), nisu srazmjerni predmetu nabavke, jer isti mogu imati ograničavajući efekat na konkurenciju, što nije u skladu sa članom 44. stav 3. zakona.
Sporna je bila i nabavka usluga tekućeg i investicionog održavanja poslovnih prostorija Zavoda (70.995 KM). Naime, u ugovoru je definisan rok izvođenja radova od 120 dana od dana uvođenja izvođača u posao. Izvođač je uveden u posao 23 dana nakon potpisivanja ugovora, iako je članom 6. tačka 1. ugovora definisano da će naručilac izvođača uvesti u posao najkasnije 10 dana nakon potpisivanja ugovora.
Prema izvještaju o primopredaji radova isti su okončani 16.09.2019. godine (sa realizacijom ugovora kasnilo se najmanje 15 dana).
Preporučuje se direktoru Zavoda da obezbijedi da se priprema tenderske dokumentacije u dijelu u kome se definiše tehnička i profesionalna sposobnost ponuđača vrši u skladu sa članom 44. stav 3. Zakona o javnim nabavkama.