Kancelarija za razmatranje žalbi (KRŽ) BiH trebala bi da bude servis koji će osigurati zaštitu prava stranaka u postupku javnih nabavki. Međutim, odluke koje ova institucija donosi u procesu nabavke novog sistema za fiskalizaciju u Republici Srpskoj vrijednog 37 miliona maraka, ukazuju da se dešava nešto sasvim suprotno.
Naime, Poreska uprava Republike Srpske je u januaru ove godine okončala postupak pretkvalifikacije za ovaj posao gdje je kompanija, poznata po milionskim ugovorima sa državnim institucijama i Vladom Republike Srpske, „Prointer“ jedina ispunila uslove.
Na ovaj tender aplicirala je i kompanija „Planet Soft“ iz Banjaluke, ali je odbijena jer, kako je navedeno, nije zadovoljila tražene uslove. Žalili su se KRŽ-u, međutim njihova žalba je odbijena.
Član KRŽ sestra menadžerke „Prointera“
Možda ništa ne bi bilo sporno da u donošenju odluke o odbacivanju žalbe nije učestvovala članica KRŽ-a Jelena Račić, rođena sestra Slobodane Račić – Đukić, menadžerke u kompaniji „Infinity International Group“, čiji je „Prointer“ član.
„Planet Soft“ je bio ubijeđen da je ova činjenica dovoljna da se žalbeni postupak obnovi, jer je Zakon o javnim nabavkama decidan kada su ovakve pojave u pitanju.
Naime, član 114. Zakona o javnim nabavkama kaže da član KRŽ-a ne može donositi odluku ako je sa ponuđačem ili ugovornim organom u poslovnoj ili rodbinskoj vezi do četvrtog koljena.
„U ovom slučaju član KRŽ-a mora bez odgađanja obavijestiti predsjedavajućeg KRŽ-a, koji je dužan da donese odluku o izuzeću. Protiv ove odluke nije dopuštena žalba u skladu sa ovim zakonom“, stoji u Zakonu o javnim nabavkama BiH.
Međutim, umjesto da Jelena Račić obavijesti predsjednika komisije o sukobu interesa, ona se javlja Komisiji za odlučivanje o sukobu interesa pri Agenciji za prevenciju korupcije i koordinaciji borbe protiv korupcije (APIK) sa zahtjevom za utvrđivanje eventualnog sukoba interesa.
Tu nastupa KRŽ koji zahtjev „Planet Softa“ za obnovu žalbenog postupka obustavlja do donošenja rješenja APIK-a, koji nije ni trebao da bude uključen u ovu priču.
Iako je imaju precizan Zakon o javnim nabavkama koji je inače i Lex specijalis, pozivaju se na Zakon o upravnom postupku.
Pljušte krivične prijave
U Transparency internationalu BiH kažu da je predsjednik KRŽ-a mora poznavati proceduru, koja je prilično jasna.
„Zakon o javnim nabavkama je jasno odredio proceduru izuzeća zbog sukoba interesa, te je za odlučivanje u ovim slučajevima nadležan predsjedavajući Komisije. Donošenje Zaključka koje predsjedavajući potpisuje, a kojim prekida postupak do donošenja odluke drugog organa je skidanje odgovornosti iz samo njemu znanog razloga“, pojašnjava za CAPITAL Damjan Ožegović iz Transparency Internationala.
Direktor „Planet Softa“ Vedran Jarić kaže da je KRŽ nastavlja praksu favorizovanja jednog kandidata te da se krije iza institucije koja je nenadležna.
„Članovi KRŽ-a su svjesni da je zakon o javnim nabavkama Lex specijalis i da je njime jasno definisano u kom slučaju se član KRŽ-a nalazi u sukobu interesa te da ne postoji institucija koja je nadležna da to ocijeni“, kaže on.
Navodi da ih je ponašanje KRŽ-a navelo da podnesu krivične prijave nadležnim organima.
„Glavni cilj je kupovina vremena za zaključenje ugovora sa našim protivkandidatima“, zaključio je Jarić.
U Kancelariji za razmatranje žalbi do objave ovog teksta nisu odgovorili na naša pitanja.
Tender raspisan prije skoro godinu
Podsjećamo, Poreska uprava RS je polovinom prošle godine raspisala tender za uspostavljanje novog sistema za fiskalizaciju u Srpskoj, ali on još nije okončan.
Tender je raspisan krajem jula prošle godine, a plan je da se postupak sprovodi u dvije faze.
U prvoj fazi se provjerava kvalifikovanost kandidata koji su dostavili zahtjev za učešće, dok će se u drugoj dostavljati ponude.
Sistem za fiskalizaciju uključuje uspostavljenje informacionog sistema, isporuku i razvoj softvera te prilagođavanje potrebama korisnika.
Uključena je i savjetodavna pomoć Poreskoj upravi i održavanje u garantnom roku.
Novim sistemom Poreska uprava u potpunosti upravlja procesom izdavanja fiskalnih računa.
Ona preuzima sve podatke, te putem odgovarajućih servisa omogućava kupcima provjeru da li je račun izdat u skladu sa Zakonom.
Glavni cilj projekta je efikasnije korištenje resursa, suzbijanje sive ekonomije u Srpskoj, a na samom kraju i povećanje poreskih prihoda.
(Capital)