Odavno se nije desilo da u Republici Srpskoj bude postignuto “medijsko jedinstvo”. Međutim, dočekali smo i taj dan. Radio televizija Republike Srpske i BN televizija, dva “medijska titana” u Republici Srpskoj, stali su “rame uz rame” – u ignorisanju protesta u Srbiji.
Juče je u više gradova širom Srbije došlo do novih blokada saobraćajnica kojima su građani iskazivali svoje neslaganje sa politikom države kada je u pitanju najavljena eksploatacija u dolini rijeke Jadar na zapadu Srbije.
Za razliku od nekih drugih događaja, kao što je npr. kongres vladajuće Srpske napredne stranke, koji su RTRS i BN sa velikom pažnjom ispratili, protesti protiv vlasti su ostali u drugom planu.
RTRS je, doduše, imao nekoliko vijesti u vezi sa ovim događajem, samo što su gotovo sve bile kritički nastrojene prema građanima koji protestuju. Uglavnom su prenosili vijesti novinske agencije Tanjug, koja je poznata po podršci vlasti u Srbiji i neblagonaklonom odnosu prema bilo kome ko se usudi da kritikuje vlast.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Od pet informacija objavljenih na portalu RTRS u vezi s ovom temom, dvije su bile izjave predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, jedna izjava premijerke Srbije Ane Brnabić, dok su u dva kratka izvještaja o protestima, nakon navođenja faktografskih podataka, dominirale kritike predstavnika vlasti – ministra zdravlja Zlatibora Lončara, ministra odbrane Nebojše Stefanovića, potpredsjednice Vlade Maje Gojković i ministarke državne uprave i lokalne samouprave Marije Obradović.
RTRS je na taj način pomjerio fokus sa protesta nezadovoljnih građana i, slijedeći “spin logiku” medija bliskih vlastima u Srbiji, oštricu usmjerio ka građanima koji protestuju, optužujući ih za “izazivanje nasilja i nestabilnosti”.
I BN se “istakao” u umanjivanju značaja protesta i podršci Aleksandru Vučiću. Od tri informacije u vezi s ovim događajem koje su objavljene na portalu BN televizije, dvije su izjave Aleksandra Vučića a jedna manji izvještaj o završetku protesta koji je, inače, preuzet sa portala Kurira, koji je takođe blizak vlastima u Srbiji.
Ako se ovakav pristup mogao očekivati od RTRS-a koji je glavni “telal nacionalkomunističkog režima” u Republici Srpskoj, bliskog istom takvom režimu u Srbiji, od BN-a, koji slovi za kritičara vlasti u Republici Srpskoj, očekivalo se bar da ne prenosi informacije iz medija bliskih vlastima u Srbiji. Doduše, ukoliko uzmemo u obzir da je BN, poput opozicije u Republici Srpskoj, “Iznogud koji bi da se … ali da ne uđe”, ništa bolje se nije moglo ni očekivati.
Gerila.info