Rudi Đulijani, nekada slavljen kao „američki gradonačelnik“ zbog svog vođstva nakon terorističkog napada 11. septembra 2001, danas je sinonim za kontroverze, pravne probleme i finansijski kolaps.
Njegova politička i poslovna karijera pokazuje dosljedan obrazac pragmatizma koji se graniči s moralnim kompromisima, a njegovi potezi, od Balkana do Vašingtona, ne ostavljaju sumnju da je novac glavni motiv njegovih odluka. Đulijanijeva najnovija posjeta Banjaluci, gdje će raditi intervju s Miloradom Dodikom, još jednom potvrđuje njegovu spremnost da radi za svakoga ko mu može finansijski pomoći.
Đulijani i Balkan: Od podrške bombardovanju Srbije do saradnje s Vučićem
U aprilu 1999. godine, Đulijani je bio vatreni zagovornik NATO bombardovanja Beograda, kritikujući administraciju Bila Klintona što nije razmotrila i kopnenu invaziju. Samo 13 godina kasnije, isti taj Đulijani šetao je Beogradom u društvu Aleksandra Vučića i Tomislava Nikolića, tadašnjih lidera Srpske napredne stranke, kao njihov politički savjetnik. Njegova firma “Giuliani Partners” angažovana je u svrhu imidž konsultacija pred izbore, ali njegova posjeta izazvala je zgražavanje, kako u Srbiji, tako i u SAD-u. Američka ambasada u Beogradu morala je naglasiti da Đulijanijeva posjeta ne znači zvaničnu podršku bilo kojem kandidatu.
Njegova povezanost sa kontroverznim političarima nije prestala na Vučiću. Danas, Đulijani dolazi u Banju Luku kako bi snimio intervju sa Miloradom Dodikom, koji je poznat po svojoj proruskoj i antizapadnoj politici. Dodikovi mediji s oduševljenjem najavljuju njegov dolazak, dok je u pozadini jasan motiv: Đulijani je u finansijskom rasulu i potreban mu je novac, a vlasti Republike Srpske već godinama troše milione dolara na lobiranje u SAD-u.
Đulijanijev dolazak kod Dodika nije slučajan, već se uklapa u dugogodišnju praksu Republike Srpske da angažuje američke lobiste kako bi pokušali osigurati političku podršku u Vašingtonu. Iako Đulijani više nema značajan politički uticaj, njegov intervju s Dodikom predstavlja propagandni alat koji Dodik može koristiti za domaću publiku kako bi pokazao da i dalje ima kontakte s američkim krugovima.
Problemi s pravosuđem i moralno posrnuće
Đulijani se suočava s brojnim tužbama koje ga prikazuju u vrlo problematičnom svjetlu. Jedan od najtežih udaraca bila je presuda kojom je proglašen krivim za klevetu dviju izbornih radnica u američkoj saveznoj državi DŽordžija, zbog čega mu je naloženo da plati 148 miliona dolara odštete. U pokušaju da izbjegne plaćanje, podnio je zahtjev za bankrot, ali su sudovi odbili da ga zaštite od dugova.
Uz to, Đulijani se suočava s optužbama za seksualno uznemiravanje i zlostavljanje. Bivša saradnica Noelle Dunphy tužila ga je tvrdeći da ju je seksualno napao i izrabljivao dok je radila za njega. Optužbe uključuju bizarne i uznemirujuće tvrdnje o njegovom ponašanju, uključujući tvrdnju da je prodavao predsjednička pomilovanja za dva miliona dolara, koje bi dijelio s Donaldom Trampom.
Povezivan je i s proizvođačima opioidnih analgetika, čija je distribucija doprinijela eskalaciji nasilja u Meksiku uslijed trgovine drogom.
Đulijani je bio u centru nekoliko finansijskih i političkih skandala. Njegovi saradnici Lev Parnas i Igor Fruman, koji su mu pomogli u potrazi za kompromitujućim informacijama o DŽo Bajdenu u Ukrajini, uhapšeni su zbog ilegalnog finansiranja američke politike stranim novcem. Đulijani je takođe bio predmet federalnih istraga zbog neprijavljivanja lobističkih aktivnosti i moguće povezanosti s prevarama.
Ovaj obrazac rada vidimo i kod njegovog angažmana u Republici Srpskoj. Dodik je već godinama angažovao američke lobiste za promociju svojih interesa, a Đulijani je sada još jedan u nizu koji je spreman pružiti podršku za odgovarajuću cijenu. Njegova pravna i finansijska situacija ga dovode u poziciju u kojoj je spreman prihvatiti bilo kakav posao, pa se stoga i pojavljuje kod Dodika u Banjaluci. Ovaj intervju mu je prilika da zaradi novac, ali i da se pokuša pozicionirati kao relevantan politički akter, što je odavno prestao biti u američkoj javnosti.
Propast “američkog gradonačelnika”
Nakon godina građenja imidža kao borca protiv kriminala, Đulijani je sada predmet pravnih postupaka, ismijavanja i političke izolacije. Njegova emisija na WABC radiju ukinuta je nakon što je odbio da prestane promovisati lažne tvrdnje o izbornoj prevari 2020. godine. Njegova retorika je postala sve ekstremnija, uključujući teorije zavjere o Kini i COVID-19.
Njegov intervju s Dodikom nije samo dokaz njegovog pada, već i potvrda Dodikove strategije da angažuje kontroverzne zapadne figure kako bi legitimisao svoje politike. Đulijanijeva posjeta Banjaluci nije ništa drugo do još jedna epizoda u njegovom dugom nizu moralnih kompromisa u potrazi za finansijskim oporavkom.
Gerila.info