RepuPoruke zapadnih sila, članica NATO saveza i Evropske unije bile su u posljednjih nekoliko dana više nego jasne. S posebnom pažnjom su se posmatrale poruke političara iz BiH i Srbije, kada je riječ o ruskoj invaziji na Ukrajini.
Švedski diplomata i bivši visoki predstavnik za BiH Karl Bild je izjavio da je Srbija odbijanjem da osudi invaziju i uvede sankcije Rusiji, sama sebe diskvalifikovala iz pregovora o pristupu u EU.
Ipak, prilikom glasanja u Skupštini UN, Srbija je, zajedno sa BiH, podržala rezoluciju kojom se osuđuje invazija Rusije, što je sa odobravanjem prihvaćeno od strane brojnih međunarodnih predstavnika.
S druge strane, u Bosni i Hercegovini i dalje postoji veoma nejasna slika spram tih događaja, a u fokus je došao i telefonski razgovor između Milorada Dodika i ruskog šefa diplomatije Sergeja Lavrova.
SNSD: Ne postoji zvanični stav o Ukrajini
Nakon glasanja u UN-u iz SNSD-a i dalje poručuju kako BiH nema zvaničan stav o situaciji u Ukrajini.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Portparol stranke Radovan Kovačević je u izjavi za Tanjug rekao da BiH ne može da napravi nijedan spoljnopolitički potez bez odluke Predsjedništva BiH s obzirom da je ta institucija, po Ustavu, jedina nadležna za kreiranje spoljne politike i donošenje svih ključnih odluka koji se tiču spoljne politike.
Kovačević ne isključuje mogućnost da određeni ambasadori iz BiH ignorišu činjenicu da ta zemlja nije zauzela niti usvojila zvaničan stav u vezi sa situacijom u Ukrajini i da samostalno vuku određene poteze.
“Ali, to je nešto što je apsolutno neodrživo s obzirom da, ponavljam, ne postoji zvaničan stav BiH o situaciji u Ukrajini jer Predsjedništvo BiH, koje je po Ustavu jedino nadležno da donosi odluke u oblasti inostranih poslova, uopšte nije razmatralo aktuelnu situaciju u Ukrajini”, rekao je Kovačević.
On je objasnio da Savjet ministara i Ministarstvo inostranih poslova jedino imaju mogućnost da realizuju stavove koje je usvojilo Predsjedništvo i istakao da nijedna odluka Predsjedništva iz oblasti spoljne politike ne može da bude donesena bez konsenzusa.
“Ukoliko konsenzusa nema, ukoliko na primjer druga dva člana pokušaju da preglasaju srpsku stranu Predsjedništva, to ide na Narodnu skupštinu Republike Srpske i to onda bude konačna odluka koju moraju da poštuju svi u BiH“, dodaje Kovačević.
Crnadak: Mudra i dugoročno dobra odluka da se glasa za Rezoluciju
A upravo raspravu u Narodnoj skupštini Republike Srpske traži i opozicija.
Bivši ministar inostranih poslava BiH i potpredsjednik PDP-a Igor Crnadak izjavio je da je za srpski narod mudra i dugoročna dobra odluka da BiH i Srbija glasaju za rezoluciju kojom se osuđuje ruska invazija na Ukrajinu.
Kaže, ključno pitanje je da se u narednim sedmicama vlast Republike Srpske, koju predvodi SNSD, testira u Narodnoj skupštini. Dodaje da je to važno pitanje za političke odnose u Republici Srpskoj.
„Mislim da treba NSRS da se izjasni da li podržava stav koji je zauzela Srbija i većina zemalja u svijetu ili podržava stav srpskog člana Predsjedništva da RS treba da stane u grupu zemalja u kojima su Sjeverna Koreja, Bjelorusija i Eritreja“, izjavio je Crnadak.
Topić: Ovo je vrijeme kada morate jasno iskazati stav
Politički analitičar Tanja Topić kaže za Gerilu da je dobro što se BiH ovako opredijelila, a dobrim smatra što je opredijeljenje na isti način iskazano i od strane Srbije
Ovo je vrijeme kada se morate opredijeliti i kada morate jasno iskazati stav. Ono što svakako u jednom ambijentu koji je prevashodno proruski obilježen, gdje je i stanovništvo više naklonjeno Rusiji to može biti protumačeno u smislu da je usmjereno protiv RS i protiv Srba u RS i to ćemo vidjeti da će se od strane aktuelne vlasti u RS koristiti u inpterpretiranju cjelokupne situacije, ali istovremeno izvući će se jedna vrsta argumentacije kako bi se opozicija napala da je izdajnička, kaže Topićeva.
Napominje da je ovo trenutak kada se stvari moraju nazvati pravim imenom jer upravo izmiče ona pozicija sjedenja na dvije stolice ili te vrste taktiziranje.
“Ja ću samo podsjetiti da oni koji su do sada podržavali zvanično rukovodstvo Republike Srpske, među njima ubrajam Hrvatsku, prije svega njenog predsjednika Zorana Milanovića, zatim i Mađarsku, vrlo jasno su izabrali stranu, dakle, odredile se. Sama ta izjava Zorana Milanovića da će nazvati Milorada Dodika, kako bi mu objasnio i sugerisao da je ovo vrijeme kada se moraju donositi jasne odluke i stavove iza kojih će čvrsto stajati govori u prilog da je ovakvo ponašanje rukovodstva Republike Srpske prilično usamljeno i da ostaje u jednoj poziciji suženog prostora, gotovo izolovanog ostrva“, zaključila je Topićeva.