Sastanak na temu problema izgradnje odlagališta za nuklearni otpad na Trgovskoj gori u Hrvatskoj, u neposrednoj blizini rijeke Une, Novog Grada i granice sa BiH, pomalo je iznenadila javnost Srpskoj, budući da je ova tema, barem u političkim krugovima, već pomalo i zaboravljena.
Ipak, ono što je bilo neočekivano je da je samom temom sastanka bio iznenađen i ministar za prostorno uredjenje, gradjevinarstvo i ekologiju u Vladi RS Bojan Vipotnik, jedan od dva glavna aktera sastanka.
Zaključak sastanka Vipotnika i Staše Košarca, ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara BiH, je da će se i dalje sastajati, planirati, razmatrati. Sastanku su, pored dvojice ministara, prisustvovali i predstavnici Ekspertskog i Pravnog tima BiH za Trgovsku goru koji se ipak nisu, za razliku od Košarca i Vipotnika, pojavili pred medijima na pres konferenciji.
Vlada Republike Srpske je u budžetu za 2023.godinu predvidjela milion KM za finansiranje aktivnosti vezano za problem Trgovske gore. Najavljena je i izmjena sastava Koordinacionog tima u skladu sa peronalnim promjenama u Vladi RS.
“Ovo što Hrvatska radi šteti interesima građana Republike Srpske i Federacije BiH. Hrvatska će nastaviti da ispod radara da rade na izgradnji ovog skladišta nukearnog otpada. Nažalost Ministarstvo vanjskih poslova BiH ništa nije radilo, a nadam se da će se to promijeniti. Kroz plan ekspertskog tima sve su usluge date pravnom i drugim timovima”, rekao je Košarac.
Košarac je rekao da se neće odustati od borbe, a na pitanje novinara da li se gubi vrijeme, budući da su oba tima BiH za problem oko Trgovske gore oformljena prije četiri godine, odgovara odrečno.
“Svjesni smo da je ovo gorući problem. Tražimo identičan pristup iz Federacije BiH kao što se pristupa sa naše strane”, poručuje Košarac i dodaju da Hrvatska ne dostavlja informacije na vrijeme”, kaže Košarac.
Vipotnik ističe da pitanje oko odlagališta radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori još nije završeno.
“Borba BiH i RS još uvijek traje, a u narednom periodu borba će biti intenzivnija. Namjera Hrvatske je da se na granici sa drugom državom odlaže nuklearni otpad, a to nemamo nigdje na svijetu. Bez odlaganja moraju se više angažovati čitava diplomatsko-konzularna mreža i Ministarstvo vanjskih poslova”, izjavio je Vipotnik i doda da se nada da će se ovo pitanje riješiti diplomatskim putem.
Košarac poručuje da će putem ESPO konvencije pokrenuti proceduru, a pravni tim Bosne i Hercegovine sprema dopise evropskim institucijama.
On kaže da Republika Hrvatska krila od BiH određene informacija, a koje je bila dužna da dostavi po ESPO konvenciji.
Na pitanje novinara GERILE Košarac je rekao da novac koji su Vlade FBiH i Republike Srpske, kao i Savjeta ministara BiH, predvidjeli prošle godine za rad Ekspertskog tima, nije potrošen i da je i dalje u budžetu.
“Usvaja se akcioni plan za geološko, hidrogeološko, geofizičko i seizmološko. Vlada Srpske će taj novac distribuirati nadležnim institucijama za tu vrstu istraživanja”, rekao je Košarac.
Na naše pitanje kada će početi ta istraživanja koja su bila najavljivana i tokom cijele protekle godine, Košarac je rekao da postoji dinamika po akcionom planu.
Na naše insistiranje da odgovori koji je konkretan datum u pitanju, Košarac je rekao da će to biti u narednih nekoliko dana, dok Vlada RS donese odluku o usvajanju Akcionog plana.
Ministar Vipotnik je, odgovarajući na pitanje novinara Gerile, priznao da nikako, od kada je ministar, nije posjetio Novi Grad niti lokacije koje će biti ugrožene eventuanom izgradnjom odlagališta radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori.
“Želio sam prvo da se na ovja način upoznam sa dosadašnjim aktivnostima da bih mogao i na terenu konkretnije da razgovaram sa ljudima na tu temu”, rekao je Vipotnik.
Mnoštvo floskula poput “borbe za interese Republike Srpske”, kao i uloge opozicionih političara dok su bili vlast na BH nivou u rješavanju ovog problema (iako opozicija već petu godinu nije vlasti ni u Srpskoj, niti u BiH), ni ovaj put nije manjkalo.
GERILA