Populisti svih zemalja, ujedinite se! Tako bi u najkraćem mogao da zvuči zaključak sa sastanka održanog između premijerke Republike Srpske Željke Cvijanović i, najblaže rečeno, kontroverznog desničara, i bivšeg stratega američkog predsjednika Donalda Trampa, Stiva Benona.
Inače, Stiv Benon je, kako prenosi RTRS, u Vašingtonu u svom domu ugostio predsjednicu Vlade Republike Srpske tokom njene posjete Sjedinjenim Državama, s kojom je razgovarao o odnosima RS i SAD, kako se ističe, te načinu unapređivanja međusobnih odnosa.
Neki mediji u BiH, poput Slobodne Bosne, izrazili su sumnju u zvanična tumačenja sa sastanka.
Naravno da Benon nema nikakva ovlaštenja u aktuelnoj američkoj administraciji iz koje je izbačen jer je i za Trampove republikance bio preradikalan, i da s premijerkom Cvijanović nije razgovarao „o odnosima RS i Amerike“, a jedina tema o kojoj su njih dvoje mogli razgovarati jeste Benonova ideja da u Evropi okupi desničarske, populističke pokrete, pri čemu bi on za evropsku desnicu bio ono što je Džordž Soroš za evropske liberalne demokrate.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Slobodna Bosna dalje prenosi da je zbog nekih pogrešnih poteza Benon ostao bez posla u Trampovoj administraciji. Postao je neprihvatljiv i inače ultrakonzervativnim američkim krugovima zbog štetnog imidža kojeg je stvorio nakon Trampove pobjede. Benon, za koga se kaže da je oduševljen jačanjem populističkih desnih pokreta u EU, posebno pobjedom desničara u Italiji, najavljuje dolazak u Evropu s namjerom protjerivanja Džordža Soroša i pokretanja nove desničarske revolucije u Evropi.
Stiv Benon planira osnovati fondaciju u Briselu koja će podržati krajnju desnicu, znatno ekstremniju od tradicionalnih evropskih konzervativaca i demohrišćana. Glavni cilj fondacije je borba protiv uticaja milijardera i filantropa Džordža Soroša pred izbore za Evropski parlament u maju sledeće godine.
U kratkom osvrtu na Benonovu karijeru, tportal ističe da se Benon, pored klasičnih desničarskih stavova o povratku tradicionalnim društvenim, političkim i religioznim vrijednostima, porodici i crkvi, zalaže i za antifeminizam, antisemitizam, rasizam, bjelački nacionalizam i slične, na ivici fašizma, ksenofobne stavove.
Da nije stran evropskim populistima i krajnjoj desnici, potvrđuje i oduševljenje Ruže Tomašić, evropske parlamentarke iz Hrvatske konzervativne stranke, desne političke stranke sa ksenofobnim i nacionalističkim stavovima. U intervjuu za Telegram je izjavila da bi bilo super kada bi Benon uspio u svojoj zamisli.
Dakle, stavovi Stiva Benona i njegovih pristalica u Evropi su jasni – zasnivaju se na ksenofobiji, populizmu, nacionalizmu, antisemitizmu, mizoginiji, rasizmu. Međutim, postavlja se pitanje kako se u sve to uklapa Željka Cvijanović i Savez nezavisnih socijaldemokrata. Ističemo SOCIJALDEMOKRATA. S jedne strane, imamo desničare, ksenofobe i nacionaliste svih boja, a s druge, stranku evropske socijaldemokratije, kako se ističe u političkom programu SNSD-a, koja se zalaže za slobodu, jednakost, pravednost, socijalnu pravdu i solidarnost, sve suprotno od onoga za šta se zalažu Benon i njegovi istomišljenici.
U programu SNSD-a dalje stoji da će u ostvarenju svojih ciljeva koristiti klasične instrumente socijaldemokratije. Takođe, ističe se da je međunarodna socijaldemokratija, okupljena u Socijalističkoj internacionali, najjača stranačka politička asocijacija u svijetu a njene članice igraju značajnu ulogu u političkom životu svojih zemalja ili u njima vrše vlast.
Savez nezavisnih socijaldemokrata po programskim načelima, po međunarodnoj poziciji i po praktičnom djelovanju pripada ovoj velikoj svjetskoj porodici. U svojim dokumentima i aktivnostima SNSD preuzima i ostvaruje vrijednosti svjetske socijaldemokratije. Socijaldemokratija je evropsko civilizacijsko političko nasljeđe i kao takva je postala ideal razvijenog i humanog društva u Evropi, prije svega promocijom modela socijalne države.
Kako drugačije protumačiti zbližavanje nominalnih socijaldemokrata i ultrakonzervativca nego kao populistički potez vladajuće stranke u Republici Srpskoj. Da je SNSD sklon populizmu, o čemu je Gerila već pisala, to je odavno poznato. Takođe, nije im strana ni podrška drugim evropskim populistima, nacionalistima i ksenofobima, poput podrške Slobodarskoj partiji u Austriji ili saradnje sa francuskim Nacionalnim frontom. Međutim, potencijalnom saradnjom sa Stivom Benonom, od koga zaziru čak i desničari i šovinisti u američkoj Republikanskoj partiji, SNSD je napravio iskorak više ka potpunoj političkoj neprincipijelnosti i tumaranju u „ideološkim hodnicima“ savremene politike. Možda je krajnje vrijeme da SNSD promijeni naziv – umjesto Saveza nezavisnih socijaldemokrata trebao bi se zvati Savez nezavisnih nacionalsocijaldemokrata.