Tokom jučerašnje sjednice Predstavničkog doma parlamenta Federacije BIH zastupnici su većinom glasova podržali zaključak Kluba zastupnika SDA o potpunoj zabrani izgradnje malih hidroelektrana na cijeloj teritoriji Federacije Bosne i Hercegovine, prenosi Avaz.
U obrazloženju prijedloga koji potpisuje predsjednik Kluba Osman Ćatić, navodi se kako se u posljednje vrijeme mnogo radi i priča o gradnji malih hidroelektrana. One su obično vezane za male vodotoke, rječice i potoke.
U Bosni i Hercegovini do sada je izgrađeno više od stotinu malih hidroelektrana, a veliki broj njih je, više od 300, u raznim fazama planiranja, pripreme i gradnje, što znači da u Bosni Hercegovini neće biti ni rijeke ni potoka bez barem jedne male idroelektrane.
Primjeri pokazuju da njihova gradnja znači i potpuno uništenje prirodnog oblika i funkcije rijeka te flore i faune riječnog ekosistema. Male hidroelektrane predstavljaju postrojenja koja proizvode izuzetno male količine električne energije, istovremeno čineći nemjerljivu ekološku štetu.
Zanimljivo je da su veliki dio ovih postrojenja napravili ili dozvole za njih izdali kadrovi ili bivši kadrovi upravo ove stranke, a oni koji to nisu bili, zdušno su podržavani od opštinskih načelnika iz SDA, upozorava Žurnal.
Ne treba ići dalje od Doljanke i načina na koji je investitor, jablanička kompanija Eko-Vat, izdejstvovala prve dozvole, podsjeća Žurnal.
Načelnik Jablanice već 15 godina je SDA-ov kadar Salem Dedić.
U ranijim Žurnalovim tekstovima detaljno je objašnjeno kako je od mjesne zajednice, preko Opštine Jablanica, zatim inspekcija i nadležnih ministarstava, sve vodilo ka uništenju Doljanke.
Osim Doljanke, čije je uništenje dozvolio kadar SDA, Žurnal navodi još primjera. Samo u martu ove godine podneseno je pet zahtjeva za nove mHe. Podnijele su ih tri kompanije: Genaa Vitez, Eskimo S2, Elektrovolt Travnik. Imena vlasnika, direktora i prethodnih uprava pokazuju da je posao izgradnje mini hidroelektrana unosan posao baziran na stranačkim vezama kadrova Stranke demokratske akcije.
Naglašavaju da SDA i njeni kadrovi nisu jedini koji uništavaju rijeke u BiH. Svoje „zasluge“ imaju i drugi – od odbornika na opštinskom nivou do SBB-ove ministarke turizma Edite Đapo. Ali su se iz SDA ovaj put prvi dosjetili predizbornom triku i uplašili sve većeg broja građana koji negoduju.
Žurnal na kraju ističe da bi saopštenje SDA trebalo biti znak za aktiviste da su na dobrom putu i da su očigledno pogodili u srž – investitori su se uplašili za svoj novac. Utjeha im može biti da su učinili ono što nisu mogli ni sudovi ni inspekcije – barem su trenutno zaustavili mašine i zabrinuli ulagače.