Naučnici okupljeni na drugoj Sedmici nauke na Neretvi su već prvog dana svoje istraživačke misije rekli kako pretpostavljaju da su pronašli nove vrste, što će biti potvrđeno nakon završetka ovog događaja.
Naučnici i aktivisti imaju punu podršku lokalnog stanovništva i lokalne vlasti u opštini Kalinovik njihovim namjerama da kroz istraživački rad i aktivističko zagovaranje osiguraju zaštitu gornjeg toka rijeke Neretve koje je naučna zajednica već prepoznala kao jedinstveno prirodno područje.
Podsjećamo, Sedmica nauke na Neretvi drugu godinu za redom održava se na gornjem toku rijeke Neretve gdje se okupilo više od 70 naučnika, istraživača, umjetnika, aktivista i novinara koji će sedam dana provesti na ovoj rijeci radeći i prikupljajući podatke koji imaju za cilj da doprinesu njenoj zaštiti. Umjetnici će slikati i crtati motive jedinstvenog biodiverziteta Neretve i uživati u netaknutoj prirodi.
Timovi istraživača došli su na ovu rijeku iz više od 17 zemalja Evrope, a prve večeri im je dobrodošlicu poželio i Radomir Sladoje, načelnik opštine Kalinovik koji je poručio da u potpunosti podržava ove aktivnosti i svim silama će se boriti da gornji tok rijeke Neretve ostane netaknut.
“Za mene je Neretva jedna od najljepših rijeka u Evropi. Nažalost, postoji plan da se na njoj i njenim pritokama izgradi 70 hidro-energetskih objekata. Žele uništiti svaki i najmanji potok ovog sliva. Na sreću, postoje organizacije koje se sa nama godinama bore za zaštitu gornjeg toka Neretve,” rekao je na otvaranju Sedmice nauke na Neretvi Ulrich Eichelmann, predsjednik Riverwatcha, međunarodne organizacije koja zajedno sa Euronaturom i Centrom za životnu sredinu organizuju ovu sedmicu nauke.
Događaju prisustvuju članice Koalicije za zaštitu rijeka BiH koje se aktivno bore protiv izgradnje malih hidroelektrana u cijeloj zemlji, ali i za zaštitu prirode.
Vodeći naučnik ove naučno-istraživačke misije, Gabriel Singer istakao je kako je sada ključno da se naučnici i akademska zajednica priključe ovakvim misijama i daju svoj doprinos u zaštiti jedinstvenih prirodnih područja kao što su Neretva i njene pritoke.
“Kao naučnik mogu prikupiti dokaze o tome zašto gubimo vrste tempom kojem do sada nismo svjedočili, ali ti podaci nemaju uticaj i ne stižu do javnosti i do političara. Zbog toga mislim kako je dio moje akademske odgovornosti da pronađem načine kako iskoristiti to znanje. Zbog toga mi naučnici i dolazimo na mjesta za koja se vrijedi boriti kao što je rijeka Neretva,” rekao je Singer.
Podsjećamo, Sedmica nauke 2023. nastavak je istraživanja koja su realizovana prošle godine na istom mjestu i čiji je rezultat bio pronalazak preko 1300 vrsta. Od toga su 24 nove vrste za Bosnu i Hercegovinu i osam vrsta novih za nauku, od kojih je jedna zvanično potvrđena i u čast Neretve nosi ime Baeoura neretvaensis. Analizirani fizičko-hemijski parametri vode ukazuju na izuzetnu čistoću vode, te je svrstavaju u I kategoriju kvaliteta.
Napominjemo da je projekat izgradnje sedam malih hidroelektarna na gornjem toku privremeno zaustavljen i čeka se proglašenje zaštite staništa Neretve te raskid koncesionig ugovora.
Nažalost, izgradnja velike hidroelektarne Ulog je nastavljena i vlasti i investitor nemaju sluha za borbe lokalnog stanovnišva ni aktivista.