Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan izjavio je da je odluka o zabrani skupa “Srpska pred sudom” koji je trebalo da bude održan 1. septembra ispred Suda i Tužilaštva BiH u Sarajevu politički motivisana.
“Ono što sam mogao lično da zaključim iz medija, čini mi se da je Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo podleglo političkom uticaju i da je taj uticaj bio odlučujući za donošenje te odluke, a ne bezbjednosni razlozi”, izjavio je Karan komentarišući odluku Policijske uprave Novi Grad kantonalnog MUP-a Sarajevo da zabrani skup “Srpska pred sudom” u organizaciji Odbora za zaštitu prava Srba u FBiH, a koji je trebalo da bude održan 1. septembra ispred Suda i Tužilaštva BiH.
Zanimljivo je da je odluka o zabrani skupa, koji je trebao da posluži za odbranu Milorada Dodika, za Karana politički motivisana, dok su mnogobrojne zabrane protesta i okupljanja građana u Republici Srpskoj legitimne.
Podsjećamo, Karan je, odgovarajući na pitanje o nemogućnosti policije da obezbijedi skup u zatvorenom prostoru 18. marta ove godine, kada su aktivisti trebali održati projekciju filma i diskusiju na temu prava LGBT lica i prava na okupljanje, tvrdio da su aktivisti sami odustali od okupljanja, kao i da je kasnije došlo do sukoba dvije grupe nakon samoinicijativnog okupljanja aktivista.
“Radilo se o najavljenom javnom skupu po Zakonu o javnom okupljanju i on je odbijen u tom smislu, odbijen je iz bezbjednosnih razloga. Organizatori su javno rekli da odustaju od takvog skupa. Prema tome oni su odustali od takvog skupa i radi se onda, kasnije, o jednom samoinicijativnom spontanom okupljanju gdje je došlo do sukoba, vrlo kratkog, od 45 sekundi, dvije neke grupe i policija je nakon toga, kada je imala dovoljno snaga, apsolutno adekvatno reagovala“, rekao je tom prilikom ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske.
Nakon Karanove izjave da su organizatori odustali od javnog skupa, iz BH Povorke ponosa su njegovu izjavu nazvali skandaloznom i neistinitom jer tvrde da nisu odustali već su dobili zabranu, a nije bilo sukoba već napada tridesetak maskiranih napadača na grupu njihovih aktivista.
Banjalučka Policijska uprava je, inače, zabranila okupljanje aktivista u zatvorenom prostoru, nakon što su političari danima najavljivali da neće dozvoliti održavanje skupa.
Predsjednik Republike Srpske i lider SNSD-a Milorad Dodik izjavio je tada da očekuje da će nadležni organi u Republici Srpskoj onemogućiti bilo kakve manifestacije posvećene LGBT pravima u Banjaluci, a koje se najavljuju povodom parade ponosa.
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković je nakon napada izjavio da će “Banjaluka ostati bedem tradicionalno patrijarhalnih porodičnih vrijednosti, ne ulazeći u ničije pravo da voli koga hoće, ali ne i da paradira na taj način”.
Karan tada nije tvrdio da je MUP Republike Srpske podlegao političkom uticaju kao ni da su odluka o zabrani skupa i napad huligana na građane politički motivisani.
Gerila.info