Konzul Bosne i Hercegovine u Istambulu i bivši urednik Informativnog programa RTRS-a, Siniša Mihailović izbjegava da postupi po sudskoj presudi kojom je dužan da, zbog klevete novinaru BN televizije i portala Gerila info, isplati novčanu odštetu.
Osnovni sud u Banjaluci je početkom 2020. godine donio presudu po kojoj su RTRS i Siniša Mihailović krivi za klevetu jer su na portalu ove televizije prenijeli lažnu vijest da je Kovačević od USAID-a dobio 80 000 dolara. Ta vijest je objavljena neposredno nakon što je na Kovačevića izvršen pokušaj ubistva za koji su osuđeni Marko Čolić i Nedeljko Dukić.
Okružni sud u Banjaluci je djelimično uvažio žalbu RTRS-a i Mihailovića ali samo na iznos odštete koju je prepolovio. Tuženi RTRS je ispoštovao presudu u dijelu u kojem se ona odnosi na javni servis ali bivši urednik javnog servisa od decembra prošle godine i presude Okružnog suda u Banjaluci izbjegava da postupi po presudi. U ovom slučaju podnesen je prijedlog za izvršenje i čeka se rješenje suda.
Kovačević je zbog prenošenja iste vijesti tužio i banjalučku Alternativnu televiziju ali je Osnovni sud u tom slučaju presudio u korist tužene Alternativne televizije iako se radi o apsolutno istim detaljima kao i u slučaju ranije presude protiv RTRS-a. U slučaju Alternativne televizije čeka se da po žalbi Kovačevića presudi banjalučki Okružni sud. Zanimljivo je da je sudija u slučaju ATV u presudi napisao da je vijest koja je prnesena lažna ali je tužba i pored toga odbijena.
“Iako je i u drugoj presudi sudski utvrđeno da Kovačević nije dobio novac od USAID-a za portal, sud je ocjenio da sama tvrdnja da je novac dobio, iako je neistinita, ne može da utiče na njegov ugled. Ocjena suda je u slučaju Kovačevića bila da dodijela novca od strane USAID-a nije nešto što bi trebalo da bude sramota i da zbog toga ne bi trebalo da prema njemu bude iskazivana mržnja, prezir ili podmijeh. Više stvari je nelogično i neispravno u ovakvom poimanju situacije. Prije svega, sud je utvrdio da je informacija o dobijanju novca lažna, ali da nije uticala na ugled novinara. U okolnostima u kojima je sve divno, bajno i krasno i u kome ne postoji otpor dobrog dijela javnosti prema stranim donatorima, dodijela novca od strane USAID-a zaista nije nešto što bi trebalo da bude sramota. Štaviše, mnoge organizacije u Republici Srpskoj, pa često i javne institucije, dobijaju donacije od strane USAID-a i drugih međunarodnih donatora”, napisao je nakon presude u korist ATV, Dejan Lučka iz banjalučkog Centra za ljudska prava.
Siniša Vukelić iz Kluba novinara Banjaluka je tada rekao da je nevjerovatno da je sud ocijenio da nije načinjena nikakva šteta Kovačeviću u potpunosti ignorišući momenat kada se sve dogodilo a to je dan nakon što je Kovačević izašao iz bolnice i nekoliko dana nakon pokušaja ubistva. Takvim tekstom jasno je Kovačeviću stavljena nova meta na čelu a pravda se i napad na njega, rekao je tada Vukelić.
GERILA info