Vlada Republike Srpske donijela je odluku o rebalansu budžeta za 2022godinu, koji će biti veći za 358 miliona u odnosu na prvobitni budžet i iznosiće 4,382 milijarde KM.
“Znači budžetski prihodi su 3,6 milijardi i veći su za 355 miliona maraka, a budžetski rashodi su takođe 3,6 milijardi. Mi ovdje imamo rast poreskih prihoda, oni takođe rastu za 11 posto i neporeski prihodi su rasli devet posto”, izjavila je ministar finansija Zora Vidović.
Prema njenim riječima, rebalansom je planirano uvećanje bruto plata zaposlenih u javnom sektoru za 10% od maja mjeseca 2022. godine, te je su planirani rashodi za lična primanja uvećani za 55,0 miliona KM u odnosu na planirani Budžet.
Planirano je uvećanje svih socijalnih davanja za 10 % od maja 2022. godine, te su doznake planirane u iznosu od 265,5 miliona KM i uvećane su za 17,9 miliona KM u odnosu na planirani Budžet.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
“Za subvencije u privredi i poljoprivredi rebalansom je planirano povećanje oko 40 miliona KM. Samo jedna stavka, a to je subvencija poreza i doprinosa na povećanje plate za privredu, povećana je za 23 miliona u 2022. godini, a to dokazuje da i realni sektor povećava plate“, rekla je Vidovićeva.
Kako je navela, razlog za donošenje Rebalansa budžeta je da b ciljem ublažavanja negativnih efekata inflacije, kao i omogućavanje realizaciju kapitalnih investicija i izmirenje obaveza u skladu sa važećim zakonskim propisima i dinamikom njihovog dospjeća.
Vlada Republike Srpske na današnjoj sjednici utvrdila je i najnižu platu u Republici Srpskoj. Odluka će se primjenjivati za obračun plata od 01.05.2022. godine.
“S obzirom da Ekonomsko socijalni savjet nije uspio da se dogovori oko minimalne plate, onda je Ministarstvo rada i boračke zaštite izašlo danas sa prijedlogom minimalne plate da bi se naravno i minimalna plata povećala i mi smo utvrdilida od 1.juna minimalna plata iznosi 650 maraka u Republici Srpskoj”, izjavila je Vidovićeva.a
.
Dug RS na kraju 2021 6,1 milijarda KM
Ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović izjavila je danas u Banjaluci da je ukupan dug Srpske na kraju prošle godine iznosio šest milijardi i 100 miliona KM što je 50,13 odsto bruto domaćeg proizvoda.
“Ukupan dug je ograničen na 60 odsto BDP-a, tako da imamo prostora za zaduženje. Informacija o ukupnom dugu biće razmatrana na predstojećoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske“, izjavila je ona nakon sjednice Vlade.
Prema njenim riječima, stanje javnog duga jeste pet milijardi i 88 miliona KM, odnosno 41,39 odsto BDP-a, a maksimalna granica je 55 odsto.
„Izloženost po izdatim garancijama je milijarda i 239 miliona KM, odnosno 10 odsto BDP-a, a maksimalna je 15 odsto“, navela je Vidovićeva.
Ona je istakla da je Vlada Republike Srpske utvrdila i Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o doprinosima kojim je propisana posebna minimalna osnovica doprinosa za one radnike koji su upućeni na rad u inostranstvo, i to dok traju poslovi na kojima radnik radi u inostranstvu.
Vidovićeva kaže da je utvrđen i Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o tržištu hartija od vrijednosti.
“Razlozi za donošenje sadržani su u potrebi uspostavljanja preventivnog sistema za sprečavanje pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti zloupotrebom transakcija sa virtuelnim valutama i depozitarnim uslugama novčanika, kao i u realizaciji preuzetih međunarodnih obaveza uključujući i usaglašavanje domaćeg zakonodavstva sa pravnom tekovinom EU“, pojasnila je Vidovićeva.
Ona je napomenula da je utvrđen i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o investicionim fondovima, s ciljem afirmisanja alternativnih vidova finansiranja privrednih društava, kao i investicionih mogućnosti, te stvaranja povoljnijeg poslovnog ambijenata za društva za upravljanje investicionim fondovima.