Smrt bebe u porodilištu brčanske Bolnice koja se dogodila samo dva dana nakon rođenja uznemirila je javnost Distrikta.
Tim prije, što je trudnica uz pomoć dripa porođena u 37 nedjelji trudnoće. Dijete je na samom porođaju dobilo ocjenu 9 da bi nakon toga bilo prebačeno u inkubator.
Otac djeteta Aleksandar Subotić iz Brčkog skupio je hrabrosti i snage da u momentu najvećeg bola stane pred novinare, s nadom da će on i njegova supruga bili posljednji kojima se dogodilo ovako nešto, nagašavajući da su svi testovi koje su radili u toku trudnoće bili uredni.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
“Kada se to desi čovjeku shvati da se to može desiti svakome. I da je bio možda neki Marko Marković, koji je stajao ovde gdje ja sada stojim i pričao ovo što ja pričam, da bi moje dijete bilo živo. Poenta ove moje izjave, nije da neko dobije otkaz, nije da neko ne može da spava zbog ovog. Nije poenta da se ikome išta loše desi, poenta ovog je da se ne desi više nikom. Znači, mi smo izgubili šta smo izgubili, a ostali treba da se pobrinu da više pažnje posvete tome što imaju. Jer iskreno kada bi nas neko nazvao i rekao da je spasio svoje dijete, ko da bi se naše dijete rodilo ponovo”, govori Subotić.
Smrt novorođenčeta prema patološkom nalazu uslijedila je zbog takozvanog “respiratornog distress sindroma” odnosno nedovoljno razvijenih pluća, čiji je uzrok često i prijevremeni porođaj.
U javnosti se nameće pitanje zašto je u sam porođaj uključena indukcija tzv. “oksi test”, koji je i izazvao kontrakcije. Subotić se pita kako da niko od ljekara nije primjetio da nešto s bebom nije u redu.
“Beba je bila dva dana u inkubatoru. U inkubatoru su prošle tri smjene doktora, svi su prošli i mogli da vide, šta je i kako je. Mi imamo informaciju da je pedijatar samo pregledao bebu. Za bebu koja je u inkubatoru, da je samo pregleda samo pedijatar- da li je to ozbiljno ili neozbiljno to znaju ljudi koji su iz te struke”, napominje Subotić.
Sa pitanjima koje je postavio otac suočio se i direktor bolnice u Brčkom dr Dušan Stokić. Prema njegovim riječima, pedijatar je utvrdio određene probleme sa disanjem, što se opet svodi na sistem procjene specijaliste.
“Stvar je koliko pedijatar koji pregleda bebu, objektivno šta nađe, kakvi su nalazi, kakva je procjena. Naši pedijatri liječe određena stanja. Pošto mi nemamo intenzivnu neonatološku jedinicu, nemamo uslove za ekstremno tešku djecu. Takva djeca se transportuju ili u Tuzlu ili u Beograd. Zavisi od procjene”, govori Stokić, a na pitanje da li je u ovom slučaju bila loša procjena napominje: “Razumijete, neću da kažem da je bila loša procjena. Mi imamo nalaz obdukcije i on je jedino mjerodavan i on govori šta je uzrok smrti”.
A nalaz prema Stokićevim riječima govori da je dijete rođeno na vrijeme.
Uzrok smrti je Distres sindrom a pedijatar je dijagnostikovao neke blaže smetnje sa disanjem, takva je bila procjena, kaže Stokić, te ističe da porodilište u Brčkom nema neonatologa, jer niko od pedijatara ne želi ići na supspecijalizaciju iz ove oblasti.
“Evo, imamo dole pedijatre, njih 5 – 6 pedijatara, možete sići sad dole i razgovarati s njima, hoće li iko da uzme supspecijalnizaciju, neće niko”, govori Stokić.
U čitav problem oko nepostojanja stručnjaka specijaliste iz oblasti neonatologije odgovor stiže i iz Odjeljenje za Zdravstvo u Vladi Brčko distrikta..
Šef Odjeljenja doktor Sabrija Čandić u telefonskoj izjavi nam je rekla da oni samo, na zahtjev JZU raspišu konkurs, za nedostajući kadar, naglašavajući da se ne sjeća da je zahtjev za neonatologa ikada zaprimljen od Bolnice.
u Brčko distriktu u 2017 godini neposredno nakon poroda umrle su dvije bebe, a četiri ih je mrtvorođeno, dok je u 2018. umrlo pet beba.
Smrt novorođene beba iz porodice Subotić, je prvi slučaj ove godine. Nadamo se da će biti i jedini u ovoj crnoj statistici.
Gerila info