Odustajanje SNSD-a od pokušaja formiranja skupštinske većine u Banjaluci, uprkos tome što su osvojili 11 mandata, neće mnogo raspetljati situaciju u gradu na Vrbasu jer je PDP-u, koji ima sedam mandata, „kota 16“, poprilično nedostižna.
Već u izbornoj noći, 6. oktobra, postalo je jasno da se situacija u najvećem gradu Srpske neće mnogo promijeniti u odnosu na vrlo turbulentne četiri godine koje su obilježile još uvijek aktuelni saziv lokalnog parlamenta, u kojem je većinu formirao blok okupljen oko SNSD-a, a u gradonačelničku fotelju sjeo PDP-ov Draško Stanivuković.
Stanivuković je obnovio mandat, iznenađujuće dominantno, osvojivši gotovo polovičnu podršku izašlih birača ili 50.769 glasova. Pratio ga je SNSD-ov Nikola Šobot sa 36.797, dok je predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić dobila povjerenje 13.409 Banjalučana. Nezavisni kandidat Davor Dragičević „upisao“ je 1.281 glas.
Sa druge strane, u borbi sa banjalučku Skupštinu SNSD je sakupio 32.545 glasova (11 mandata), PDP 21.005 (sedam mandata), Socijalistička partija 5.907 (dva mandata), Ujedinjena Srpska 5.422 (dva mandata), DEMOS 5.080 (dva mandata), SPS 4.989 (dva mandata), Narodni front 4.921 (dva mandata), pokret “Svojim putem” 4.287 (jedan mandat) te Za pravdu i red 3.043 glasa (jedan mandat). Ispod cenzusa su ostali pokret “Banjaluka zove”, DNS, SDS, NPS, SDP i drugi. Posljednji, 31. mandat, pripao je Saši Čudiću, kao predstavniku nacionalnih manjina.
Gledajući kroz klasičnu blokovsku podjelu, koalicija okupljena oko SNSD-a odnijela je nadmoću pobjedu i sakupila čak 20 mandata (SNSD, US, SP, SPS, DEMOS i Čudić), dok je preostalih 11 mandata rascjepkano, na PDP-ovih sedam, tri koji pripadaju pokretima Tivićeve i Vukanovića, koji su pronašli „zajednički jezik“ na nedavno održanim izborima te jedan koji je osvojio sam Igor Radojičić ispred pokreta na čijem je čelu, a koji nije želio nikome da pruži podršku, kada je riječ o kandidatima za gradonačelnika.
Ipak, postizborna dešavanja, pokazala su da najveći među njima, SNSD, mijenja taktiku. Lider pomenute stranke Milorad Dodik poručio je da neće formirati većinu i da će u lokalnom parlamentu, po prvi put u ovom vijeku, otići u opoziciju. Tom prilikom, prigrlio je uz sebe samo SPS Gorana Selaka, optuživši ostatak „partnera“ iz republičke koalicije, da su radili protiv Šobota i tako ih „na tacni“ isporučio Stanivukoviću.
Iza ove odluke koja je, za Dodika koji uvijek ide na „sve ili ništa“, neobična, u stvari se krije dobar proračun jer će istovremeno napraviti otklon i od PDP-a i od koalicionih partnera, kojima je gurnuo „vruć krompir“, a svoj SNSD ograditi od bilo kakve odgovornosti za dešavanja koja će uslijediti u narednim mjesecima.
Jer od preostalih 18 mandata, koji ostaju izdvajanjem SNSD-a i SPS-a, čak 16 je potrebno za formiranje većine, što je u ovom trenutku nemoguća misija, jer Stanivuković ne može da računa na tri odbornika Narodnog fronta i Vukanovićevog pokreta, koji ne žele da sarađuju sa njim, a naročito ne u situaciji u kojima bi sa njima u istoj toj većini bili i predstavnici Ujedinjene Srpske, SP-a i DEMOS-a. To bi za jedine „tvrdokorne“ opozicione liste koje su obezbijedile učešće u parlamentu, bilo ravno samoubistvu i siguran puta u nestanak.
I Radojičić je potvrdio da nastavlja djelovanje usaglašeno sa nazivom pokreta koji predstavlja te da nije spreman na saradnju ni sa SNSD-om niti sa Stanivukovićem.
„Nismo kontaktirali ni sa jednom ni drugom stranom. Samo ime “Svojim putem” sve govori. Ne vidimo sebe u koaliciji sa SNSD-om, jer smo opozicija republičkoj vlasti, niti vidimo smislenu koaliciju oko gradonačelnika Stanivukovića. On da bi skupio minimalno 16 glasova mora da sastavi veoma raznorodne partije i pokrete, a to ne djeluje nimalo koherentno te se bojim da Banjaluka nastavlja sa istim problemima kao i tokom protekle četiri godine“, rekao je Radojičić.
Novom-starom gradonačelniku, tako, u opciji ostaje samo sedam PDP-ovih mandata i još toliko od Ujedinjene Srpske, SP-a, DEMOS-a i Čudića, pod uslovom da ga podrže. Iz partije koju vodi Petar Đokić već su poručili da od toga nema ništa.
„Bez SNSD-a ni mi nećemo biti u većini“, rekao je Nikola Vukčević, odbornik SP-a u Skupštini Grada Banjaluka, koji je obnovio mandat na posljednjim lokalnim izborima.
Jedine konkretne signale da je spreman sjesti sa Stanivukovićem slao je lider Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić, dok se prvi čovjek DEMOS-a Nedeljko Čubrilović nije izjašnjavao. Funkcioneri „po dubini“ slali su različite poruke. Predsjednik banjalučkog odbora DEMOS-a Boran Bosančić jeste govorio o pojedinim nekorektnim postupcima SNSD-a ali saradnju sa njima nikada nije dovodio u pitanje, dok su drugi, poput Nenada Šibarevića, javno pozivali simpatizere da podrže kandidata PDP-a.
Imajući u vidu sve navedeno vraćamo se na SNSD koji i dalje drži „ključeve“ kako će politička situacija izgledati u gradu na Vrbasu. Prva opcija je da se povuku na dva mjeseca uz riječi da nemaju problem da Stanivuković sarađuje sa kim kod želi. Nakon neuspješnih pregovora i nepostizanja dogovora između gradonačelnika i drugih subjekata, a koji su neminovnost, SNSD bi se slavodobitno vratio u igru, uz preuzimanje inicijative formiranja većine, ali pod njihovim uslovima.
U tom slučaju, „loptica“ bi bila prebačena Stanivukoviću te bi mogao da bira. Ili će odbiti saradnju sa njima, što bi vodilo u nove blokade, ali ovoga puta zbog njegove odgovornosti, ili će prihvatiti raznorazne uslove SNSD-a da bi zauzvrat dobio njihovu podršku. Ukoliko dođe do ovog posljednjeg, SNSD i PDP ne bi formalno formirali većinu ali bi ona suštinski postojala.
Politikolog Nebojša Tojagić kaže za Gerilu da su u Banjaluci vidljiva dva podijeljena pola – crveni i plavi (SNSD i PDP) koji se isključuju i u kojima se brane stavovi čak i kad je evidentno da su u pitanju pogrešne odluke ili mišljenja.
„Ovi izbori su zanimljivi zbog naknadne dileme „za ili protiv“ kada je još značajnije i kada se krene u matematiku oko formiranja skupštinske većine gdje će svaki odbornik imati veliko značenje. Zanimljivo je kakvi će biti stavovi Jelene Trivić, Nebojše Vukanovića i Igora Radojičića kada se bude formirala skupštinska većina. Neko će nekom morati stisnuti ruku“, zaključio je Tojagić.
Gerila.info