“Pripremamo krivične prijave protiv “urbanističke mafije” u Doboju. Povod su zloupotrebe lokalne vlasti prilikom izmjene regulacionih planova grada i rušenja stare zgrade Gradske uprave”, istakli su na današnjoj pres konferenciji predstavnici više nevladinih organizacija i tri opozicione stranke.
Diplomirani inženjer arhitekture Biljana Gajin ističe da je zgrada Gradske uprave srušena nezakonito, mimo regulacionog i urbanističkog plana. Podsjeća da je urbanistički plan za Doboj urađen 1980, produžen 2005. godine na 10 godina, a novi nikad nije izgrađen. U međuvremenu Grad je donio stotine regulacionih planova koji nisu u skladu sa urbanističkim planom grada.
„Kad se pogleda cijeli grad Doboj, to je najekskluzivnija lokacija. Glavni gradski park i opština, zgrada Opštine pa Dom armije koji je srušen i Dom kulture. To je napadnuto. Zamislite, građani to nisu mogli sanjati da će se tako nešto desiti. A upravo se to desilo. Prvo sa Domom armije, a odmah, ja ovdje imam dokaze, izvod iz Urbanističkog plana, da je to mimo Urbanističkog plana. Nije u saglasnosti sa namjenom u Urbanističkom planu, i sa postavkama Urbanističkog plana. Ni jedan ni drugi objekat. Prema tome to se dešava totalno nezakonito a da ni inspekcija ni niko ne reaguje“, ističe Gajin i dodaje da će se na mjestu zgrade stare Opštine graditi velika hala.
Udruženja građana i veterani traže da se nova zgrada Opštine gradi na starom mjestu a u parku centralno spomen obilježje poginulim borcima u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
„Išao sam tamo, protestvovao, tražio da se obustavi. Nisu imali građevinsku dozvolu. Oni će sad u međuvremenu pribaviti naknadno. Da bi srušio zgradu moraš imati projekat rušenja. Član 149. Zakona o građenju. Oni to nisu imali“, ističe Borislav Đurković iz Udruženja „Budimo se ljudi“.
Ilija Bujadnjak iz Regionalnog odbora veterana Doboj ističe da su veterani i borci donijeli odluku da ne daju da se zgrada Opštine ruši i prenosi iz centra, nego da se gradi nova Gradska uprava na istom mjestu kao i spomen obilježje.
Izmjena regulacionog plana u Doboju: Privatizacija centra grada u najavi?
„Regulacioni planovi su neuralgična tačka ove lokalne zajednice, dakle ona najbolnija, na kojoj se vidi sva sumanutost, sva netransparentnost, nesavjesnost. Gdje apsolutno ne postoji plan kako obezbijediti život budućih generacija na ovim cestama koje se tobože grade ali je sasvim očigledno da će ostati prazne“, ističe odbornik PDP-a u Skupštini Doboja Olivera Nedić naglašavajući da se u Doboju ali i cijeloj Republici Srpskoj struka odavno ne pita.
Slavica Marković iz SDS-a smatra da je cilj da se stvori haos u društvu, u ljudskim životima, i da se igraju igre bez pravila.
“To građani neće dozvoliti, ovdje koji su rođeni, odrasli, žive sa svojim porodicama, vole ovaj grad i neće i ne žele da ga predaju u ruke gradskoj mafiji bez pravne borbe“, ističe Marković.
Miroslav Borojević iz liste Za pravdu i red kaže da su se svi usaglasili i da pripremaju tužbu koja će ići protiv N.N. odgovornih lica.
“Neka tužilaštvo to utvrdi, po pitanju same zgrade Opštine i kompletnog zemljišta. Ali ova tužba neće ići kao većina onih koje smo predavali u dobojsko Tužilaštvo već ćemo podnositi tužbu za organizovani kriminal Tužilaštvu BiH. To je ono što treba javnost da zna i to je ono što trebaju da znaju oni koji su počinili ovaj, da tako kažem, zločin“, ističe Borojević podsjećajući da je javna rasprava o zgradi Gradske uprave sprovedena nakon što je zgrada prodana i srušena.
Gerila/TV BN