Počela je još jedna predizborna kampanja u kojoj će nas kandidati, a posebno lideri stranaka, bombardovati obećanjima, planovima, idejama narednih mjesec dana, sve do 4. oktobra koji je posljednji dan predizborne kampanje. A onda, nakon dana tišine, 6. oktobra će najveći dio građana BiH izaći da zaokruži svoje favorite po ličnom nahođenju, simpatiji i, što ne reći, ponekom ucjenom ili (lažnim?) obećanjem.
Nove gradonačelnike i načelnike opština, kao i sazive gradskih i opštinskih skupština/vijeća biraće nešto više od 3,4 miliona građana BiH, odnosno za 3200 zastupničkih mjesta kao i za 142 načelničkih i gradonačelničkih pozicija konkuriše više od 26 hiljada kandidata.
Prvi je sa kampanjom, već tradiocionalno, startovao Milorad Dodik i njegov SNSD, koji je u ranu zoru prvog dana kampanje Nikolu Šobota promovisao kao “nešto najbolje” što Banja Luka ima na političkoj sceni, iako, realno, Šobot na toj sceni postoji tek posljednjih par mjeseci.
“Pobjeda se ovdje zove Nikola Šobot, a u svim drugim opštinama i gradovima naši kandidati su, naravno, divni ljudi, muškarci, žene na našim listama, od Banjaluke pa sve do sve jednog grada i opštine od 63 gdje izlazimo i tri opštine gdje pretendujemo da pobijedimo u Federaciji BiH, a izlazimo u devet opština u FBIH. Želimo fer i korektnu kampanju. Naš kandidat Šobot ovde je jedan od najboljih izabranih među nama. On je najbolja ponuda koju je Banja Luka možda imala u novoj političkoj istoriji”, rekao je Dodik.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Nikola Šobot, kandidat za gradonačelnika Banjaluke ispred SNSD-a, rekao je da očekuje pobjedu kao i da će on i njegova stranka građanima ponuditi rad, struku i obrazovanje, odnosno jednu bolju Banjaluku.
“Idemo prema pobjedi, a idemo upravo kroz krucijalne projekte, nove projekte, koji će Banjaluku da vrate na put razvoja, da se prestanemo baviti dnevnim populizmom, nego onim što su realne potrebe Banjaluke. Ja očekujem da ćemo mi imati fer i korektnu kampanju. Naravno, kampanje su nešto gdje možemo očekivati sve. Na sve smo i spremni, ali ćemo se truditi da pokažemo ovaj grad u najboljem svjetlu”, dodao je Šobot.
Milan Miličević, lider SDS-a, sa početkom kampanje je podsjetio na teško stanje u ovoj stranci uslijed američkih sankcija a koje su dosta otežale organizaciju ove stranke za predizbornu kampanju.
“Mi vodimo kampanju i počinjemo kampanju u vrlo specifičnim uslovima kada smo pod sankcijama kao Srpska demokratska stranka. Dakle, bez redovnog toka finansijskih sredstava kako je to predviđeno, što znači da se finansiramo iz sopstvenih sredstava, dakle, naši kandidati s sopstvenim sredstvima idu u kampanju i mislimo da je u ovakvim okolnostima to i neka vrsta prednosti i neka vrsta poruke. Naš je cilj potpuno jasan i on govori sljedeće, ne samo da ćemo mi odbraniti naših 15 opština gdje imamo izuzetne ličnosti i jako dobre načelnike, već je naš cilj u stvari mnogo veći, ali je realan. Naš cilj je realan, da imamo bolji rezultat nego što smo ga imali u vrlo otežanim uslovima, a to znači da planiramo da imamo više od 100.000 glasova, više odbornika nego što smo imali na prethodnim lokalnim izborima i naravno više načelnika. Mislim da je realno očekivati da to bude najmanje 20, ali to govorim zaista na osnovu realnog stanja na terenu”, ističe predsjednik SDS-a.
Kada govori o stanju u Banjaluci, u kojoj SDS nema svog kandidata za gradonačelnika i gdje se podrška GO SDS lomila između Draška Stanivukovića i Jelene Trivić, a na kraju Trivićka dobila podršku, Miličević kaže da je u pitanju prava odluka koju predsjedništvo stranke i stranački organi apsolutno poštuju
“Što se tiče Banjaluke, Gradski odbor je svoju listu, svoje kandidate, usaglasio na vrijeme. S druge strane, ovo je odlična prilika da jedna potpuno drugačija struktura Gradskog odbora i lista Gradske organizacije Srpske demokratske stranke Banjaluka na čelu sa gospodinom Željkom Raljićem, kombinacija vrlo iskusnih ljudi, stvaralaca SDS-a i jedne nove generacije, napravi jedan novi imidž stranke u Banjaluci. Dakle, jako nam je to važno i mislimo da je to pravi način da najveći grad Srpske ima ljude i kandidate koji su se iznjedrili iz ovog grada bez bilo kakvih uticaja sa strane, pritisaka, sugestija i tako dalje. Naša kampanja treba da bude jedna pozitivna kampanja, ne na bilo kakvoj retorici koja vrijeđa bilo koga”, dodao je Miličević.
PDP je svoju kampanju započeo na Trgu Krajine, za koji je lider stranke Branislav Borenović istakao da je to simbolično mjesto koje je prije četiri godine, upravo zahvaljujući Drašku Stanivukoviću, aktuelnom gradonačelniku a ujedno i ponovnom kandidatu, “oslobođeno” i dostupno za sve ljude sa različitim idejama i stavovima.
“Na jedan zaista veličanstven način smo otvorili kampanju u našoj Banjaluci. Kampanju u koju će gledati cijela Republika Srpska, a velikim brojem banjalučana na slobodnom trgu koji smo oslobodili prije četiri godine. U kampanju idemo snagom djela, kojih je toliko mnogo i koje građani vide svaki dan svojim očima. Od onih besplatnih užbenika, besplatne legalizacije, besplatnog javnog prevoza, pa preko mnogo parkova, pa do šetališta pored Vrbasa, do vidikovca na Banj brdu, kao i centralno spomen obilježje palim borcima VRS. Što pokazuje da se zaista sa riječi prešlo na djela i da je naš Draško Stanivuković u nemoguće teškim uslovima, uz opstrukciju skupštinske većine, napravio nevjerovatno velike stvari, koje građani svakim danom sve više i više pozdravljaju”, rekao je Borenović.
Draško Stanivuković je ostao dosljedan inovacijama i eksperimentisanju u političkoj kampanji pa je tako na Trgu Krajine podigao zastavu (?!) posvećenu svojoj kampanji a ujedno promovisao i slogan koji se sastoji od jedne riječi – “Djela” sa tačkom na kraju.
“Danas smo počeli zvanično našu kampanju, naravno na Trgu Krajine. Vi se sjećate da prije nego smo pobijedili u Banjaluci, da je ovo bio trg na kojom je vladala represija, policija, na kojem nismo mogli biti slobodni, kao i da za ove četiri godine na ovom Trgu Krajine svi mogu da budu. Oni koji misle na ovaj način, oni koji misle na neki drugi način. Došli smo da otvorimo našu kampanju i vidjeli ste da smo je simbolično započeli podizanjem zastave na kojoj se vijori naš slogan Djela – tačka. Zašto djela tačka? Poslije djela nema ništa, djela su više od riječi. Da, mi jesmo simbolično podigli ovu zastavu, ali mi smo u Banjaluci podigli standard, podigli smo kvalitet života i podigli smo ovaj grad”, uvjeren je u dobar rezultat Stanivuković.
Sa druge strane, očekivano, Jelena Trivić je svoju kampanju započela kod teniskih terena na kojima je prije godinu i po dana održan Srpska Open i to prozivkom Milorada Dodika, a posebno aktuelnog gradonačelnika Stanivukovića, njenog nekadašnjeg partijskog kolege, zbog, kako je istakla, simbioze i pogodovanja tejkunskim lobijima u Banjaluci. Prema njenim riječima, upravo je Srpska Open dokaz simbioznog djelovanja ovog dvojca, iako je Stanivuković pobjedu na prošlim lokalnim izborima i dobio najavom obračuna sa Dodikovim režimom i silnim korupcionaškim aferama koje prate Dodika i SNSD.
“Na ovom mjestu smo se našli zato što je ovo simbol narodne pljačke, simbol otimačine od naroda gdje je 70 miliona javnog novca bačeno u jednu rupu i to je simbol i simbioze aktuelnog rgadonačelnika Stanivukovića sa Miloradom Dodikom. Tu je preko puta i ta parcela od skoro tri dunuma zemlje koju su firmi Korićanac, bliskoj porodici Dodik, dali za samo 200 hiljada maraka, a ona vrijedi 10 miliona. Dakle, ovo je vrlo simbolično mjesto da mi, čije je prvo obećanje rat protiv tajkuna, otvorimo kampanju na ovom mjestu. U Gradskoj upravi je zaposleno samo u mandatu Draška Stanivukovića preko 300 ljudi, to je 90 miliona godišnje samo na njihove plate. Čak 130 ljudi je zaposleno samo u njegovom mandatu u Vodovodu, pet miliona je dao na koncerte, 15 miliona je dao na betoniranje već postojećih parkova kao i izgradnju nefunkcionalne i zbunjujuće kružne raskrsnice. U gradskoj kasi ima novca i biće novca za građane, ali onda neće biti interesa ni Kaje, ni tajkuna, ni njihovih sluga koji trenutno vrše vlast u gradu Banjaluka, a to su zajedno gradonačelnik i skupštinska većina”, rekla je Trivić medijima i okupljenim građanima.
Poseban segment njenog političkog programa u trci za gradonačelničku poziciju jeste borba protiv tajkuna a koje je Trivić jasno targetirala.
“Što se tiče rata protiv tajkuna, biće im zabranjen ulazak u gradsku upravu, a ako imaju neki podnesak da prilože u gradsku upravu imaju sporedna vrata, kao i svi drugi građani imaju sobu 16 tamo da uđu, a ne da ih dočekuje crveni tepih i da piju šampanjac u gradskoj upravi i imenuju načelnike odjeljenja kako oni hoće. Prečešljaćemo sve ugovore firmi u njihovom vlasništvu koje su zaključile sa gradom i izbaciti taj kriminal iz gradske uprave. Drugo je da bi smo zaustavili betonizaciju grada mora se usvojiti urbanistički plan i tu nema kompromisa oko urbanističkog plana. Usvojićemo neradnu nedelju u onim oblastima u kojima je to moguće. Rekli smo i uradićemo to da će grad finansirati izgradnju stanova gdje cijena kvadrata neće prelaziti 2000 maraka po kvadratu. Dakle, grad bi bio investitor. I ovo je mjera koje se najviše boje gradski tajkuni jer onda razne Kaje, Jarići i ostali neće moći prodavati svoje stanove koje oni prave po 4-4,5 hiljade maraka po kvadratu”, dodala je Jelena Trivić.
Predizborna kampanja će trajati tačno mjesec dana a izmjenama izbornog zakona koje je u martu nametnuo visoki predstavnik Kristijan Šmit, a kojeg vlasti u RS ne priznaju, predizborne promocije prije 6. septembra bile su zabranjene i podložne sankcijama. Prema dosadašnjim informacijama izrečeno je oko 300.000 KM kazni od kojih je samo SNSD-ovih 100 hiljada KM, prema ličnom priznanju Milorada Dodika.
U Transparency Internationalu BiH izračunali su kako je samo u posljednja dva mjeseca iz budžeta na raznim nivoima potrošeno 569 miliona konvertibilnih maraka na završene i započete radove u posljednja dva mjeseca.
Primjetan je i iznenadni porast zapošljavanja u javnom sektoru, masovna podjela poklona kao i jednokratna dodjela novčane pomoći.
Koalicija „Pod lupom“ koja sprovodi misiju građanskog, nestranačkog posmatranja Lokalnih izbora u BiH predstavila je Prvi preliminarni izvještaj dugoročnog posmatranja Lokalnih izbora 2024. godine.
U periodu od 22.7. do 1.9.2024. zabilježili su ukupno 710 izbornih nepravilnosti. Najveći broj nepravilnosti se odnosi na zloupotrebu javnih sredstava i resursa (223 slučaja) i nepravilnosti pri formiranju biračkih odbora (210 slučajeva). Ostale nepravilnosti se odnose na: preuranjenu izbornu kampanju (93 slučaja), propuste u radu lokalnih izbornih komisija (67 slučajeva), nepravilnosti u radu medija (39 slučajeva), pritiske na birače (24 slučaja) i različite druge oblike izbornih nepravilnosti (54 slučaja). Do sada je identifikovano da 30 političkih subjekta krši izborna pravila, a najveći broj nepravilnosti se odnosi na političke subjekte: SNSD (71), SDA (46), HDZ BiH (36), SDS (35) i SDP (29).
Takođe, iz Koalicije „Pod lupom“ naglašavaju da Centralni birački spisak (CBS) još uvijek nije dostupan javnosti. Prema posljednjim izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH, javnost ostvaruje pravo uvida u izvode iz CBS-a putem internet-stranice CIK-a, što do danas nije urađeno. Koalicija „Pod lupom“ je stava da se radi o kršenju zakona i da još uvijek nije moguće raditi analize da se ispita postoje li manipulacije biračkim spiskovima i u kojoj mjeri.
Na osnovu svih ovih nalaza, Koalicija „Pod lupom“ je podnijela 193 prijave CIK-u koje se odnose na preuranjenu izbornu kampanju, zloupotrebu javnih sredstava i resursa i nepravilnosti u formiranju biračkih odbora. CIK je na osnovu prijava Koalicije „Pod lupom“ do sada izrekao 43 sankcije, i to 55.300 KM novčanih kazni, te je 29 osoba uklonjeno do sada sa liste kandidata za nestranačke predsjednike i zamjenike predsjednika biračkih odbora.
Velizar Antić, politički analitičar, za Gerilu upozorava da bi predstojeća predizborna kampanja mogla biti prljava, kao, uostalom, i sve dosadašnje.
“Mislim da nas očekuje prosečna kampanja, ništa manje ni više prljava nego prethodne. Čak mislim da je u dosadašnjem toku, bila dosta mirnija i sa manje prljavih i niskih udaraca nego prethodne kampanje. To je i razumljivo jer se radi o lokalnim izborima i ulog nije tako veliki kao kada se radi o Opštim izborima. Što se tiče integriteta izbora, sa poslednjim izmenama Izbornog zakona koje je nametnuo Šmit a po kojim idemo na ove izbore, mislim da će za nijansu biti regularniji izbori. Međutim, ni ovog puta ne očekujem potpuno regularne izbore na kojima neće biti manipulacije sa glasačkim listićima. Možda je prostor za manipulaciju sužen i moguće da će biti regularnije brojanje glasova, ali i dalje postoji prostor za zloupotrebu i manipulacije naročito u toku brojanje glasova i nakon zatvaranja biračkih mesta”, ističe Antić.
Gerila.info