Objavljen je Program reformi koji Bosna i Hercegovina šalje u NATO, a koji je usvojen u Predsjedništvu BiH krajem prošlog mjeseca, kad je postignut dogovor o formiranju vlasti.
Polazeći od potrebe očuvanja trajnog mira, bezbjednosti, stabilne demokratije, razvoja države i njenih institucija, Bosna i Hercegovina je kao jedan od glavnih spoljnopolitičkih prioriteta odredila partnerstvo sa NATO, prva je rečenica u uvodnom dijelu Programa reformi BiH, prenosi Blic.
Kako je prije objavljivanja predstavljao kontroverzu, tako je i nakon njegovog objavljivanja. Mediji, političari i stručnjaci ga tumače svako na svoj način, najčešće izvlačeći iz njega ono što im odgovara.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Al Jazeera navodi da se u dokumentu navodi da će Bosna i Hercegovina nastojati razviti strukturu kompatibilnu s NATO-om, ali da se dokument podnosi bez prejudiciranja konačne odluke o članstvu, a za čije će usvajanje biti potrebna dodatna odluka državnog predsjedništva i parlamenta.
BiH je predana poboljšanju odnosa sa NATO-om bez prejudiciranja konačne odluke o članstvu. Sve aktivnosti su u skladu sa pređašnjim odlukama Predsjedništva BiH, Savjeta ministara BiH i Parlamentrane skupštine BiH, u skladu sa ustavnim nadležnostima Predsjedništva BiH.
Program reformi je podijeljen u pet poglavlja: politika i ekonomska pitanja, odbrambena i vojna pitanja, pitanja resursa, bezbjednosna i pravna pitanja, a u njima se, između ostalog, predviđa interoperabilnost Oružanih snaga Bosne i Hercegovine s NATO-om, kao i formiranje Apelacionog suda Bosne i Hercegovine.
Kada je riječ o NATO-u, u dokumentu piše da se on podnosi bez prejudiciranja konačne odluke o članstvu te da će za usvajanje takve odluke biti potrebna dodatna potvrda Predsjedništva i Parlamenta Bosne i Hercegovine. Istovremeno, dokument uvažava sve dosadanje odluke državnih institucija o evroatlantskim integracijama.
NATO je u decembru prošle godine donio odluku da se Bosni i Hercegovini odobri da podnese Prvi nacionalni program iz Akcionog plana za članstvo u Savezu, gotovo deset godina nakon što je pred tu zemlju postavio uslove za to. Međutim, u Bosni i Hercegovini nije bilo saglasnosti za podnošenje Prvog nacionalnog programa jer su zvaničnici iz Republike Srpske ponavljali da je Narodna skupština RS donijela rezoluciju o vojnoj neutralnosti, zbog čega ne podržavaju nastavak integracija u NATO.
Inače, posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske, na kojoj bi trebalo da bude razmatrana informacija o dokumentu Program reformi BiH koji je Predsjedništvo BiH usvojilo 19. novembra na vanrednoj sjednici, zakazana je za ponedjeljak, 23. decembra.
S druge strane, iz Federacije BiH isticali su da je Zakonom o odbrani Bosne i Hercegovine iz 2005. definisano da sve institucije Bosne i Hercegovine trebaju raditi na priključenju NATO-u. Članovi Predsjedništva, nakon brojnih sastanaka s međunarodnim zvaničnicima, krajem prošlog mjeseca usvojili su dokument koji će poslati u sjedište NATO-a. Program reformi bit će poslan odmah po imenovanju novog saziva Savjeta ministara Bosne i Hercegovine.
Iako trenutno nije članica NATO-a, BiH je pokazala spremnost da dâ aktivni doprinos NATO-u i učestvuje u operacijama podrške miru (…) BiH je odlučna da bude pouzdan partner, sposoban da pruži doprinos u borbi protiv globalnih bezbjednosnih izazova (…), te će nastojati razviti NATO kompatibilnu strukturu snaga u skladu sa zahtjevima i kapacitetima, osiguravajući interoperabilnost sa NATO-om.
Pristupanjem NATO programu Partnerstvo za mir, BiH je pokazala svoju predanost za postizanje pune interoperabilnosti sa zemljama članicama NATO-a što prije, i u svim segmentima. BiH je prepoznala evroatlantske integracije kao jedan od svojih spoljnopolitičkih ciljeva.
Milorad Dodik je rekao da je Izvršni komitet SNSD podržao Program reformi, jer je on u skladu sa Rezolucijom NSRS o vojnoj neutralnosti, prenosi Blic.
Ništa nije tajno, idemo na posebnu sjednicu Narodne skupštine i svi poslanici će imati uvid u dokumente. Vjerujem da će Narodna skupština dati pozitivnu ocjenu i da to nije suprotno rezoluciji o vojnoj neutralnosti.
ATV ističe da su o dokumentu, koji je sve do skora bio u tajnosti, najviše govorili oni koji ga nisu ni pročitali, tvrdeći da je to zapravo ANP i otvaranje puta BiH ka NATO alijansi. Dok su iz opozicije čvrsto stajali pri tome da u reformskom planu stoji i reforma policije, u dokumentu to nigdje ne piše, kako navodi ATV.
Ključna razlika između ANP-a i dokumenta o kojem će u ponedjeljak raspravljati narodni poslanici je u dijelu koji se odnosi na članstvo u savezu. ANP je dokument od skoro 170 strana, dok Program reformi ima svega 21 stranicu. Između ova dva dokumenta postoje brojne razlike, a jedna od njih je i MAP koji se u Programu reformi nigdje ne pominje.
U reformama nema ni poglavlja o unutrašnjoj politici, unaprjeđenju sistema elektronske razmjene podataka iz evidencije policijskih tijela i tužilaštava, borbe protiv terorizma, tržišta rada u BiH, izbornog sistema, planiranja, programiranja i izrade budžeta i drugih poglavlja koji se odnose na direktnu saradnju sa NATO-om, a koji se nalaze u ANP-u. BiH je po uzoru na Srbiju opredjeljena na saradnju sa NATO-om ali nikako i članstvom, istriče ATV.
Šef Kluba poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Igor Žunić rekao je da je Programom reformi BiH zaustavljen put BiH ka punopravnom članstvu u NATO savezu, za razliku od dokumenata koji su ranije bili utvrđeni, prenosi novinaska agencija Srna.
Najvažnija rečenica u ovom dokumentu jeste da se ne prejudicira članstvo BiH u NATO. U Programu reformi navodi se da je BiH posvećena poboljšanju odnosa sa ovim savezom, ali je put ka članstvu zaustavljen.
On je ocijenio da je važno što će Narodna skupština Republike Srpske, u skladu sa ustavnim ovlašćenjima, razmotriti navedeni dokument.
Očekujem konstruktivnu poslaničku raspravu, bez obzira na različitie političke poglede. Mišljenja sam da bi o navedenom dokumentu trebalo svi da budemo saglasni.
S druge strane, profesor na Fakultetu bezbjednosti u Beogradu Darko Trifunović BNTV tvrdi da odluke koje će biti donijete na predstojećoj posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske ni na koji način neće moći da uspore ili blokiraju nastavak puta BiH prema NATO.
Trifunović, između ostalog, tvrdi i to da dokument koji su trojica članova Predsjedništva BiH potpisala pod nazivom “Program reformi” jeste Godišnji nacionalni plan (ANP), te da će njegovim slanjem u sjedište NATO-a u Briselu doći do aktivacije MAP-a.
Narodna skupština Republike Srpske više o tome ne odlučuje, niti može da ima bilo kakav uticaj na odluke koje se tiču BiH. “Program reformi” jeste ANP. Veliki broj građana u Srpskoj to i dalje ne zna, jer dovoljno ne čita, niti razumije o čemu se tu radi. Upravo na tu kartu će i igrati ovi koji su BiH uveli u NATO, da ljude ponovo sluđuju dezinformacijama. Osim toga, svima treba da bude jasno da se Šefik Džaferović i Željko Komšić nikad ne bi saglasili sa formiranjem Savjeta ministara ukoliko ono što je Dodik potpisao ne predstavlja ANP.
Na pitanje da prokomentariše nedavne tvrdnje bivšeg šefa CIA Stivena Mejera da se SAD vraćaju na Balkan i da to, kako je naveo, za Srbiju “nije dobro”, Trifunović odgovara da nema dilemu da će ponovni snažniji angažman Amerikanaca na ovim prostorima donijeti brojne probleme onim srpskim političarima koji, prema njegovim riječima, predstavljaju eksponente ruske politike.
Republika Srpska je trenutno za dlaku u boljoj poziciji od Srbije, jer je dala saglasnost za ulazak BiH u NATO. Zato će i imati jedan drugi odnos od strane Amerikanaca. Ruski faktor u Republici Srpskoj biće na meti zapadnih obavještajnih službi, ali pritisak na Srpsku i BiH neće u toj mjeri biti snažan kao na Srbiju, jer potpisivanje ANP-a, koji podrazumijeva neophodne reforme kako bi BiH što prije ušla u NATO, ne ostavlja prostor za dileme oko toga ko je u BiH glavni.
Dileme u vezi sa pristupanjem NATO savezu, o čemu je Gerila već pisala, i dalje će “mučiti” javnost Bosne i Hercegovine, najčešće služeći za dnevnopolitičku upotrebu i potkusurivanje u političkoj areni.