Nedavnu posjetu gradonačelnice Sarajeva Banjaluci obilježilo je i simbolično otvaranje humane česme u centru grada, odmah pored spomenika banu Tisi Miosavljeviću. Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke, najavio je postavljanje i iste takve česme u Sarajevu koja će biti otvorena prilikom njegovog dolaska u glavni grad BiH.
Sjenku na ovaj događaj, koji sam po sebi zaslužuje pohvale, bacila je objava mlade banjaluke arhitektice Vladane Milanović na društvenim mrežama.
Vladana Milanović je za GERILU izjavila da je interesuje ko je autor rješenja kada to nigdje nije spomenuto prilikom otvaranja pomenute česme.
“Naša česma koja je trebala da bude izvedena u okviru projekta Male intervencije, bila je autorsko rješenje koje je osvojilo 1. mjesto. Autori smo ja i Dragana Zorić, a pobjedničko rješenje je izabrano od strane stručnog žirija i građana, a obezbjeđeno i 25000 KM kroz donacije. Sa druge strane imamo staru fontanu koja je “replika replike” koja se pravi u parku Mladen Stojanović i koja će koštati 200.000 KM bez učešča građana”, izjavila je za GERILU Vladana.
Krajem 2019.godine Banjalučani su birali rješenja iz projekta “Malih intervencija”, a cilj je bio da u užem centru grada budu izgrađene mreže česmi. Stilizovana česma, autorica Vladane Milanović i Dragane Zorić, pobjedničko je rješenje na javnom konkursu, na kojem je glasalo 1680 građana i trebala je u popularnom parkiću biti postavljena u proljeće 2020.godine. Pandemija virusa korona je, ipak, sve prolongirala.
Sve do dana kada je Benjamina Karić došla u zvaničnu posjetu Banjaluci i kada je česma na identičnoj lokaciji osvanula, ali i, kako kaže Milanović, vrlo slična originalnom rješenju.
“Naša česma je trebala da bude sagrađena od betona, dok je ova česma napravljena od kamena, koji je znatno skuplje rješenje. Nije mi jasno zašto već, kada ga je Gradska uprava imala gotovog, nije realizovano pobjedničko rješenje”, kaže za naš portal Dragana Zorić.
Na pitanje da li ove česme smatra plagijatom izvornog rješenja, Vladana Milanović odgovara da sličnosti itekako postoje.
“Sličnost je evidentna u načinu oblikovanja. Glavni motiv koji se provlači u oba projekta je lopta, a u ovom rješenju su, kao i u našem, naglašene tri visine česmi, zbog principa dostupnosti svima”, zaključuje Milanović ali naglašava da je u njihovom pobjedničkom rješenju ipak trebalo da bude sagrađena samo jedna,a ne tri, lopte, odnosno česme.
Odnosnom Gradske uprave prema mladim domaćim autorima Vladana je ogorčena.
“Kada se ukaže prilika da mladi unaprijede naše prostore i ostave svoj pečat u gradu, dešava se to da naiđu na kamen spoticanja. To se desilo nama jer je napravljen plagijat od našeg projekta. Nigdje nisu spomenuta naša imena… i onda se pitamo zašto mladi odlaze?”, rezignirana je Dragana Zorić.
Na naš upit prema Gradskoj upravi, odnosno Kabinetu gradonačelnika, do vremena objave teksta odgovor nismo dobili.
GERILA.info