Gradnja novih zgrada u najvećem gradu Republike Srpske osim što je očigledno vrlo unosan posao postala je i jedan od gorućih urbanističkih problema u širem centru grada.
Godinama investitori grade zgrade bez obezbjeđenih parkinga ispred novosagrađenih objekata, budu napravljena podzemna parking mjesta koja stanari uglavnom ne kupuju jer su skupa ili ih u nekim slučajevima nema dovoljno.
Jedan parking prijeti da obori građevinske i upotrebne dozvole nekoliko zgrada
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Privatni investitor Rašo gradnja u vlasništvu preduzeća Golden kard je na svojoj zemlji u naselju Lazarevo napravio osam lamela ali stanarima nije obezbijedio parking. Osam lamela je napravljeno bez dovoljno parking mjesta (postoji nedovoljan broj podzemnih parking mjesta koja se posebno kupuju kao i drugim slučajevima novogradnje)
Uslov za dobijanje građevinske dozvole za gradnju lamela četiri, pet i šest bila je odluka grada Banjaluka iz marta 2016. godine da dozvoli gradnju privremenog parkinga na jednoj parceli do konačnog riješavanja problema. Investitor je napravio privremeni parking ali ga je ogradio, postavio rampe i počeo da naplaćuje parking. Cijena mjesečnog parkiranja kretala se od početnih 50 do krajnjih 30 maraka a stanari su većinom odbijali da parkiraju na tom parkingu.
Tu nastaje prvi problem jer se u čitavu priču uključuje gradski parking servis odnosno „Pauk služba“ koja počinje da odnosi vozila parkirana ispred zgrada.
Stanari ulice Dragana Bubića već 2016. godine su o svemu obavijestili nadležne gradske službe ali bez bilo kakve reakcije. Tvrde, čak, da je gradski tržišni isnpektor jednom izlazio na lice mjesta, konstatovao da privatno lice naplaćuje parking ali da po tom pitanju ništa nije učinjeno. Inače, parking u gradu legalno može da naplaćuje samo Grad Banjaluka.
Stanari ove ulice za Gerila info tvrde da čak ne bi ni bio problem ni da plaćaju parking ali da im je ponuđena normalna cijena.
„On je tražio prvo 50 da bi zatim spuštao na 40 pa 30 maraka za mjesec dana što nije normalno. Stanari zgrada u centru grada plaćaju godišnju parking kartu 50 maraka a mi smo 5 kilometara od centra. Kada smo mi masovno odbili da parkiramo na tom parkingu, na osnovu kojeg je dobio građevinske dozvole naprasno je naše naselje svakodnevno počelo da obilazi vozilo Pauk i da odnosi vozila. „– priča za naš portal jedan od stanara.
Investitor „Rašo gradnja“ je građevinsku dozvolu za lamele poslije treće dobio upravo na osnovu odluke grada da može napraviti parking na jednoj parceli što znači da je parking morao da bude dostupan svima.
Nakon ćutanja nadležnih u gradskoj upravi stanari su se obratili instituciji Ombudsmana i tek tada dolazi do reakcije.
Iz gradske uprave su nakon pitanja našeg portala reagovali i zabranili naplatu parkiranja na spornom parkingu ali stanari koji su nas kontaktirali tvrde da zabrana nije urodila plodom.
„Odjeljenje za inspekcijske poslove grada Banja Luka, odnosno Tržišna inpekcija, u srijedu, 20. februara zabranila je rad ilegalnom parkingu u Rosuljama, u novoizgrađenom stambenom bloku kod tržnog centra „Tropik“. Prema nalazu inspekcije, preduzeće „Golden kard“, koji je ujedno i investitor najvećeg dijela stambenih zgrada u ovom naselju, ilegalno je naplaćivalo parking, uprkos tome što, po važećim gradskim propisima, to može raditi samo Gradska uprava. Prema nalazu, parking je u vlasništvu „Golden karda“. Uz nalog za zabranu obavljanja ilegalne djelatnosti, „Golden kard“ će u narednim danima biti sankcionisan i prekršajnim nalogom zbog izdavanja nevažećih računa za parkiranje. Prema izjavama nadležnih iz Odjeljenja za saobraćaj i puteve, ovo Odjeljenje nije dalo odobrenje za korištenje parkinga na navedenoj lokaciji niti to uopšte može odobriti. Naime, na osnovu podzakonskih akata Grada, zakup parking mjesta pravnom ili fizičkom licu može se dati samo u slučaju ukoliko je na parkiralištu uvedena naplata parkiranja od strane Grada, a što ovdje nije slučaj.“-piše u odgovoru iz banjalučke gradske uprave.
U međuvremenu su se stanari, zbog čitave dugogodišnje agonije, organizovali i podnijeli u ime zajednica etažnih vlasnika zahtjev za poništenje građevinskih dozvola za neke od lamela. Ministarstvo za građevinarstvo i prostorno uređenje je, saznajemo, oborilo građevinsku dozvolu za lamelu broj 7 a investitor je zbog toga podnio tužbu protiv ministarstva. Stanari traže preispitivanje svih građevinskih dozvola. Stanari najavljuju i mogućnost tužbe protiv grada jer je evidentno da je investitor dobio građevinsku dozvolu a da, tvrde stanari, niko nije kontrolisao da li poštuje svoje ugovorene obaveze.
„Ko će na kraju da utvrdi kolika je šteta, ko će sada da ljudima koji su pristali da godima tu plaćaju parking mjesto nadoknadi štetu?“-pita jedan od stanara sa kojima je naš portal bio u kontaktu.
Stanari tvrde da je nadležna gradska inspekcija znala za nelegalnu naplatu parkinga jer je jedan inspektor dolazio na parking u novembru prošle godine i uvjerio se da postoje rampe i da je parking ograđen. Stanari podsjećaju i na tekst objavljen u dnevnim novinama Blic 2016. godine u kojem piše da su stanari novih zgrada ogorčeni jer je umjesto planiranog vrtića nikao privatni parking. Ove dnevne novine su tada prenijele i izjavu Borisa Arežine zastupnika investitora koji je jasno rekao da se parking naplaćuje i da ne vidi u čemu je problem kao i da oni ne zovu „Pauk“ vozilo.