Nedugo nakon protesta ispred Radio televizije Republike Srpske, organizovanja čitanja istinitih vijesti koje se, prema tadašnjim tvrdnjama Draška Stanivukovića, ne mogu čuti na javnom servisu gradonačelnik Banjaluke je RTRS-u čestitao Dan uz poruku da nastave da budu objektivni i profesionalni. Šta se promijenilo u međuvremenu? Na RTRS-u ništa tvrde analitičari.
“Kada dodjete od toga da čitate istinite vijesti ispred RTRS do toga da čestitate RTRS-u dan što nije ništa sporno ali i da im poželi da nastave da budu objektivni onda mora čovjek da stavi prst na čelo i da razmisli ko to u ovom trenutku hvali RTRS izuzev vladajuće garniture. Manje više niko čak ni u svijetu medija odnosno medijskog profesionalizma“, kaže Stefan Blagić iz “Restarta”.
U čemu je tajna očigledne transformacije? Leži li u sjenci Stanivukovićeve funkcije i može li to opravdati velika očekivanja građana koji su glasali za Stanivukovića u kojem su vidjeli jednog od najvećih protivnika vladajućeg režima u Srpskoj?
“Gradonačelnik Banjaluke će svakako to pravdati odgovornošću sosptvene funkcije ali
nevjerovatna je transformacija iz jednog krvožednog opozicionog predatora u sad jednog
pomirljivog i na svaki način na dogovor spremnog političkog funkcionera. Previše je na terenu znakova približavanja Stanivukovića organima vlasti da bi oni mogli da se ignorišu“, kaže novinar Goran Dakić.
U mandatu gradonačelnika Banjaluke koji još traje Stanivuković je od mrskog neprijatelja RTRS-a i nekoga ko je upozoravao na neobjektivnost ovog medija postao rado viđen gost u emisijama, čak i onim udarnim, ovog medija. Promjena retorike prvog čovjeka Banjaluke i prvog čovjeka gradskog odbora PDP-a, kako kažu analitičari, nije od juče i počela je kada video snimak eksplicitnog sadržaja počinje kružiti društvenim mrežama.
Tada, kaže komunikolog Mladen Bubonjić ne počinje samo promjena odnosa prema RTRS-u već i prema Miloradu Dodiku i njegovoj porodici.
“Do tada je bio izuzetno kritički prema njima nastrojen izuzetno i radikalan čak. Od tog trenutka se sve mijenja, ne samo retorika prema Dodiku i njegovoj porodici i vladajućima u Republici Srpskoj nego i samo ponašanje. Vidjeli smo na primjeru najave izgradnje mosta u Česmi, gdje je u prvom redu sjedio sa Dodikom. Možemo da sumnjamo, ne možemo da dokažemo, da se iza svega možda krije neka ucjena kojom vladajući u Republici Srpskoj drže Stanivukovića a i on je prepoznao u svemu potencijal jer se sve više spekuliše da je upravo ono protiv čega je on istupao, što je zamjerao a to su koruptivne radnje, da je sve bliže tim radnjama, da se u Banjaluci sve više gradi upravo zahvaljujući Stanivukoviću i njegovom odobravanju“, kaže Bubonjić.
Politika u BiH je najvećim dijelom demagogija i put ka interesima smatraju analitičari. Na taj način može se posmatrati i kopernikanski obrat Draška Stanivukovića u odnosu prema RTRS-u i ne samo prema RTRS-u, kažu upućeni u politička dešavanja u Banjaluci i Republici Srpskoj.
“Vrlo dobro znamo način na koji je Draško Stanivuković govorio u predizbornoj kampanji i prije nego što je postao gradonačelniik o ovom rtv sistemu. Znamo da je organizovao proteste, da je predvodio građane govoreći da je riječ o televiziji koju je zarobila vladajuća politička partija, gdje opozicionari nemaju nikakvog prostora za iskazivanje stavova. I to se naglo promijenilo što govori da je došlo do približavanja izmedju gradonačelnika i vlasti na entitetskom nivou jer bez tog približavanja sasvim sigurno ne bi na javnom sistemu prostor našao ni aktuelni gradonačelnik“, kaže Tanja Topić, politička analitičarka iz Banjaluke.
Sve se dešava na pragu lokalnih izbora na kojima je Stanivuković jedan od kandidata za gradonačelnika. Tu funkciju ciljaju još dva kandidata, Jelena Trivić kao opozicioni i Nikola Šobot, formalno nestranačka ličnost ali suštinski predložen od strane SNSD i Milorada Dodika. Ono o čemu se u Banjaluci mjesecima spekuliše jeste to ko je zaista glavni Dodikov kandidat.
“Čak se ide i korak dalje pa se smatra i da su članovi stranke upoznati, da im je sugerisano da glasaju za nekog drugog kandidata. Ako se stvari posmatraju iz te perspektive onda se može govoriti o razvodnjavanju i borbi koja postoji unutar samog SNSD“, kaže Tanja Topić.
Ključno pitanje je kako će Banjaluka, koja je u posljednjih nekoliko izbornih ciklusa pokazala da je bliža opozicionim stavovima nego SNSD-u, reagovati na sljedećim izborima.
“RTRS je propagandno glasilo SNSD i vladajuće garniture i to je ono što mi svi znamo i to je nešto što mi svi znamo i tako je unazad deset godina. Tu vidimo zaokret Stanivukovića. A šta će mu to donijeti to ćemo vidjeti na ovim izborima. Ja podsjećam da je Banjaluka većinski opoziciona što se pokazalo unazad nekoliko izbornih ciklusa“, kaže Stefan Blagić za Gerila info.
Dodik preko kandidature Nikole Šobota može i da se, u slučaju njegovog neuspjeha na izborima, lako i bez previše pitanja riješi Vlade Đajića predsjednika gradskog odbora SNSD u Banjaluci, komentarišu politički analitičari. Tako bi Dodik bio pobjednik bez obzira ko pobijedi na izborima. Osim ako to ne bude Jelena Trivić.
“To je već uradio sa Igorom Radojičićem a da li mu je to plan sa Đajićem ostaje da se vidi“, kaže Blagić.
Stanivuković je na čelu Banjaluke od lokalnih izbora 2020. godine. Tada je pobijedio Igora Radojičića, kandidata SNSD.
Radojičića je nakon poraza Dodik izbacio iz stranke i poslao u političku penziju iz koje se Radojičić vratio prije nekoliko dana. Dodik pred te izbore i naročito nakon njih nije biranim riječima govorio ni o Stanivukoviću ni o onima koji su glasali za njega. U posljednje vrijeme i on je prestao sa napadima na prvog čovjeka Banjaluke.
Možda neko vjeruje da je jednostavno odlučio da je vrijeme za pristojniju političku komunikaciju.
GERILA info