Članovi neformalne grupa građana „Farmeri“ iz Šipova, koja je tokom čitave prethodne godine upozoravala na niz nepravilnosti u vezi sa raspodjelom podsticaja za poljoprivrednu proizvodnju i stočarstvo, duboko su zabrinuti zbog trenda koji je krajem 2021. godine dobio svoj uzlet. Zbog neregularnosti u raspodjeli sredstava, koju proizvođači mlijeka u Šipovu i obližnjim opštinama dobijaju kroz zadruge, od Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, veliki broj doskorašnjih stočara zatvara svoje štale, jer su izgubili nadu da će proizvodnja mlijeka u ovom kraju ići putanjom razvoja.
PIŠE: Ivana Mitrović Nešić, Antikorupcija
Građani okupljeni oko ideje zaustavljanja neregularnosti podjele podsticaja navode da je veliki broj njihovih poznanika, ne samo iz opštine Šipovo, već i iz opštine Mrkonjić Grad, počeo sa rasprodajom stočnog fonda u svom vlasništvu, te namjeravaju da potpuno napuste, ne samo proizvodnju mlijeka, već i matičnu državu.
Farmeri su složni u svojim upozorenjima:
„Upozoravali smo i tražili da se istraže neregularnosti povezane sa raspodjelom sredstava dobijenih preko Međunarodnog fonda za razvoj poljoprivrede /IFAD/ po Projektu razvoja seoskog preduzetništva i poljoprivrede. Upozoravali smo da nećemo imati šta jesti ako se ne zaustavi trend razočaranosti u sistem otkupa mlijeka, jer se proizvođači više neće vraćati na ovaj tip proizvodnje.“, ističu članovi grupe.
Pojedinačno, članovi grupe su u februaru 2021. godine, podnijeli prijavu pred Okružnim javnim tužilaštvom u Banjaluci, protiv jednog od radnika Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, a zbog neregularnosti koje se tiču zadruge „Agrocentar“ Šipovo, jer postoje materijalni dokazi da je navedeni radnik posredno učestvovao u malverzacijama oko novca dobijenog putem IFAD projekta. Nakon što je prvim Rješenjem Tužilaštvo odbilo da sprovede postupak istrage, uložena je žalba, te je drugim Rješenjem od 20.01.2022. utvrđeno postojanje dokaza za prijavu i naređeno sprovođenje istrage.
Iako je Tužilaštvo utvrdilo da postoje osnovi za sumnju da se sa novcem manipulisalo, te članovi grupe očekuju dalje reagovanje nadležnih, trend napuštanja proizvodnje mlijeka samo jača.
Proizvodnju napuštaju i proizvođači u Mrkonjić Gradu i okolini.
„Nažalost, ne možemo znati koji je to broj, sada već bivših stočara. Razlog je strah od izlaska u javnost, zbog gubitka povjerenja u pravni sistem i državu.“, navode iz grupe.
Građani iz neformalne grupe „Farmeri“, putem svoje Facebook stranice, javno pozivaju sve nadležne da se ozbiljno pozabave ovim pitanjem i spriječe urušavanje stočarstva u ovom kraju. Pozivaju i pojedince, proizvođače mlijeka, da se priključe neformalnoj grupi „Farmeri“, da podijele svoje iskustvo, te da se građanskim aktivizmom radi na očuvanju domaće stočarske proizvodnje.
Grupa navodi da se prvenstveno očekuje od Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede da utvrdi kuda idu novci od poljoprivrednih podsticaja, kao i da se uspostavi sistem zaštite poljoprivrede i stočarstva od malverzacija.