Blokada zgrada Radio-televizije Srbije u Takovskoj i na Košutnjaku ušla je u treći dan. Okupljeni studenti i građani ne odustaju od zahtjeva da se raspiše novi, transparentan konkurs za članove Savjeta Regulatornog tijela za elektronske medije (REM), dok istovremeno sa svih strana stižu upozorenja – od rukovodstva RTS-a, vlasti, REM-a i policije – o navodnim bezbjednosnim, zakonskim i institucionalnim ugrožavanjima.
Studenti blokiraju sve ulaze u zgrade RTS-a još od 14. aprila u 22 časa, a poruka koju skandiraju – “Niko nije umoran, RTS je blokiran” – postala je simbol njihove akcije. Barikade od kontejnera, metalne ograde, improvizovane bine i transparenti poput “Radio-televizija studenata” dio su svakodnevice u Takovskoj ulici, dok javni servis emituje program uz tehnička ograničenja i improvizacije, uključujući i jutarnje informativne emisije iz vanrednih studija bez scenografije.
U više saopštenja, uprava RTS-a blokadu naziva nezakonitom, a aktivnosti studenata “pritiskom na institucije” i “nasiljem pod maskom demokratije”. Ukazuju na onemogućavanje smjene obezbjeđenja, što bi, kako tvrde, moglo imati katastrofalne posljedice u slučaju požara ili tehničkog incidenta. Iako su studenti naknadno dozvolili ulazak pojedinim pripadnicima obezbjeđenja, zabrinutost RTS-a ostaje prisutna.
Pored toga, RTS je oštro osudio pojavljivanje “potjernica” sa fotografijama svojih novinara i urednika, zaljepljenih po Beogradu i distribuiranih putem društvenih mreža. Ove plakate vide kao poziv na linč i upoređuju sa metodama iz “najmračnijih perioda 20. vijeka”, pozivajući nadležne institucije da hitno reaguju.
Sa druge strane, studenti odbacuju optužbe o nasilju i poručuju da će ostati ispred RTS-a “dok se ne raspiše novi javni poziv za izbor članova REM-a ili dok se RTS ne ugasi”. U pismu Odboru za kulturu i informisanje Narodne skupštine podsjećaju da je mandat prethodnog sastava Savjeta REM-a istekao 4. novembra 2023, a da je postupak izbora novih članova zapao u institucionalni vakuum.
U porukama sa megafona, okupljeni apeluju na građane da im se pridruže: “Srbijo, ne budi publika – uključi se!”. Tokom dana organizuju se radionice, farbanje jaja, crtanje kredama, a protest ima i performativne elemente. Ujedno, studenti najavljuju nove akcije – od štafetnog trčanja do Brisela do protesta ispred Skupštine AP Vojvodine.

Predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić nazvala je “potjernice” sramotom i “pozivom na linč”, a portparolka REM-a Olivera Zekić ocijenila je da zahtjevi studenata predstavljaju “pritisak na institucije” jer konkurs za nove članove Savjeta REM-a još uvijek nije završen. Režimski narativ sve češće koristi riječ “otmičari” i “saboteri”.
Analitičari poput Zorana Gavrilovića i narodni poslanici kao što je Slobodan Cvejić, smatraju da protesti razotkrivaju dublju krizu povjerenja u institucije. Gavrilović ističe da je RTS pretvoren u sredstvo propagande, dok Cvejić tvrdi da upravljačka struktura unutar RTS-a gubi kapacitet za održavanje kontrole i poziva na mirnu smjenu rukovodstva. “Javni servis ne pripada državi, već građanima”, poručuje on.
Blokada RTS-a izazvala je snažne emocije, ali i polemike. RTS tvrdi da je izvještavao o studentskom biciklističkom pohodu ka Strazburu, što studenti osporavaju. Građani koji podržavaju protest ističu da ne traže cenzuru, već odgovorno novinarstvo.
Dok se zahtjevi za institucionalnim promjenama i slobodom medija sudaraju sa retorikom “državnog udara” i “narušavanja reda”, blokada RTS-a ostaje simbol šireg sukoba u srpskom društvu – između generacija, istina, i poimanja slobode.
Jedno je sigurno – studenti su izašli iz univerzitetskih amfiteatara i sada pišu političku lekciju ispred najmoćnijeg medijskog zida u Srbiji. Koliko dugo će trajati ovaj čas, zavisiće i od onih koji su godinama sjedili na drugoj strani kamere.
Gerila.info