piše: Vladimir Kovačević
Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske, rano jutros, objavilo je kako postoje osnovi sumnje da je članu Predsjedništva BiH, Miloradu Dodiku i njegovoj porodici ugrožena bezbjednost. Zbog toga je, navode u MUP-u, do daljnjeg, pojačano fizičko obezbjeđenje Milorada Dodika.
Ispred zgrade Vlade Republike Srpske parkirana su dva oklopna vozila policije a na ulazima na imanje Milorada Dodika u Bakincima parkirana su još dva takva vozila. U Bakincima policajac kontroliše nepoznata vozila i propušta ih tek nakon odobrenja obezbjeđenja na imanju. Ispred imanja policija ne dozvoljava zadržavanje ispred štićenog objekta ni novinarima. Slikanje ili snimanje nije dozvoljeno. Pojačana kontrola je primjetna.
Izvori Gerila info iz bezbjednosnih struktura tvrde da je mnogo stvari sumnjivo u čitavoj priči. Naši izvori tvrde da je čitava priča dogovorena juče na jednom sastanku a da za cilj ima skretanje pažnje sa aktuelne političke situacije i stavljanje u fokus “žrtvu Milorada Dodika i njegovu hrabrost”.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Neuobičajeno može biti to da policija objavi kako je ugrožena bezbjednost porodice Dodik umjesto da se tajno radi na pojačanju bezbjednosti bez nepotrebnog obavještavanja javnosti o tome i parkiranja oklopnih vozila ispred zgrade Vlade.
“Sama objava MUP-a ne mora biti neuobičajena ali u ovom slučaju jeste. Prijetnja ako postoji ona se riješava konspirativno i od strane nadležnih bezbjednosnih agencija. A ne da svi o tome pričaju u političke svrhe. To neće pomoći nikome u zaštiti štićene ličnosti. Postavlja se pitanje da li se radi o bezbjednosnom ili političkom pitanju. Neuobičajeno je i to da izađe predsjedavajući Savjeta ministara i kaže da će danas obaviti razgovore sa domaćim bezbjednosnim agencijama i tražiti da i oni izađu sa svojim informacijama a ukoliko to ne urade da će on iznijeti svoja saznanja”, objašnjava izvor Gerila info.
Ta izjava je zanimljiva, objašnjava izvor Gerila info, jer su sve agencije dužne da saznanja o ugrožavanju bezbjednosti Milorada Dodika, ukoliko ih imaju, odmah dostave bez odlaganja jer je riječ o članu Predsjedništva BiH.
“Tegeltijina izjava upućuje na to da su druge agencije u državi, osim MUP RS, znale za to ali nisu ništa preduzele. Smiješno zvuči da Tegeltija poziva agencije da objave saznanja a u suprotnom prijeti da će on da ih objavi. To nije normalno ponašanje“, tvrdi naš izvor.
Zoran Tegeltija je danas održao konferenciju za medije u Banjaluci i ta konferencija je najavljena juče a Tegeltija je najavljen kao predsjedavajući a ne kao član SNSD-a. Inače, Tegeltija se novinarima u Banjaluci nije obratio mjesecima. Tegeltija je komentarisao i navodne prijetnje Dodiku ali i sankcije koje je Dodiku i Željki Cvijanović u ponedeljak uvela Velika Britanija.
Zanimljivo je i to da je na imanju Milorada Dodika bila prisutna ekipa banjalučke Alternativne televizije koja se dovodi u vezu sa porodicom Dodik. Ta televizija imala je dozvolu za snimanje na imanju koje se vodi kao štićeni objekat.
U toku dana pojavila se informacija da Dodiku prijeti hapšenje od strane misije EUFOR-a u Bosni i Hercegovini ali su iz ove misije takve informacije nazvali besmislicama. Eufor, inače, ima mandat da hapsi za političku korupciju.
Čitava priča o ugroženosti Milorada Dodika pokrenuta je nakon objave na jednom crnogorskom proruskom portalu da Dodiku prijeti hapšenje od strane NATO-a, objašnjavaju izvori Gerila info.
Miloradu Dodiku i Željki Cvijanović u ponedeljak je sankcije uvela Velika Britanija. Te sankcije, zvanično, podrazumijevaju zabranu putovanja u Britaniju i zabranu raspolaganja imovinom u toj zemlji. U januaru je sankcije Dodiku uvela Amerika.
Sankcije zvanično znače zabranu ulaska u SAD i zabranu raspolaganja imovinom u SAD ali podrazumijevaju i otežano poslovanje kompanija koje su u direktnoj ili indirektnoj vezi sa porodicom Dodik.
Dodik je u ponedeljak rekao da ga ne bi iznenadilo da mu sankcije nakon Britanije uvedu i neke zemlje Evropske unije, prvenstveno Njemačka. On je rekao i da vjeruje da je na sceni pokušaj promjene političke strukture u Republici Srpskoj optužujući, prije svega pojedince iz PDP-a Jelenu Trivić, Branislava Borenovića i Igora Crnatka da koriste situaciju i da su britanski igrači koji treba da zamijene “nepodobne političare iz Srpske.
Dodik nije spominjao da je na sličan način došao na vlast prije dvadesetak godina.
GERILA info