Ispitivanjem svjedoka odbrane danas je nastavljeno suđenje bivšem predsjedniku Vlade Republike Srpske, Aleksandru Džombiću, koji je optužen za zloupoterbu položaja prilikom dodjeljivanja kredita IRB-a od 19,4 miliona maraka preduzeću Energolinija iz Zvornika.
Na današnjem ročištu svjedočio je aktuelni ministar energetike i rudarstva Republike Srpske, Petar Đokić, koji je svjedočio na okolnosti donošenja zaključka Vlade RS iz januara 2012. godine o razmatranju novog zahtjeva Energolinije za kredit, kao i značaju investiranja u pomenuto preduzeće.
Đokić je rekao da je bivša Fabrika glinice Birač, gdje je Eenergolinija bila jedna od tehnoloških cjelina, imala veliki značaj za privredu Jugoslavije, ali najveći značaj za regiju Birča, grad Zvornik i mjesta koja gravitiraju u toj regiji.
Kako je naveo, pomenuto preduzeće ima i veliki društveni značaj za kompletnu regiju, te da je odgovornom politikom Vlade Republike Srpske došlo do oporavka jednog dijela tog preduzeća, to jeste kompanije Alumina, koja je preuzela najveći teret poslovnih aktivnosti, nakon što je izvršena reorganizacija, kao i stečaj ostalih preduzeća iz pomenutog kompleksa.
Đokić dodaje da je to sada najuspješnije preduzeće u Republici Srpskoj, jer je promjenema tehnoloških procesa, te prelaskom na proizvodnju nemetaličnih proizvoda, preduzeće dostiglo nivo izvoza od oko 300 miliona maraka.
Kako je naveo, preduzeće Energolinija koje je koristilo kredit je tehnološki uvezano sa Aluminom, te je proizvodilo,a i dalje proizvodi energente za pomenutu firmu.
Kada je riječ o kreditu od 19,4 miliona maraka, Đokić je naveo da u tom momentu nije postojao drugi izlaz da bi se spasile pomenute firme, odnosno da su postojali osnovani razlozi za dodjeljivajne kredita, jer bi u suprotnom stao kompletan radni proces, ali i da danas Alumina ima podršku Vlade Republike Srpske.
„Da je zaustavljen rad u Alumini, stao bi i „Boksit“ iz Milića. Vlada je kontinuirano pratila poslovanje Alumine. Zbog toga smo i donosili određene odluke o reprogramiranju dugova, kako kreditnih, tako i poreskih, da bi preduzeće stalo na zdrave noge i kasnije moglo da servisira sve obaveze. Treba ljubomorno da čuvamo ovo preduzeće“, izjavio je Đokić u sudnici.
On je dodao i da je upoznat sa odlukom Vlade Republike Srpske iz 2019. godine da se Alumini da pozajmica od 10 miliona maraka, takođe iz sredstava IRB-a.
Na pitanja tužioca Radenka Jankovića, da li mu je poznato da je Energoliniji odbijen prvi zahtjev za kredit, kao i razlozi za to, Đokić je rekao da mu te stvari nisu poznate, kao i da je tek kada je otvoren stečaj nad Energolinijom saznao da je pomenuto preduzeće imalo određene probleme sa neplaćanjem kredita.
Na suđenju Džombiću svjedočio je i Željko Kovačević koji je u trenutku kada je dat kredit Energoliniji bio na funkciji resornog ministra. On je potvrdio da je napisao pismo podrške za pomenuti kredit, uz koji su bili prikačena i pisma podrške iz opštine Zvornik, FG Birač, kao i kompanije „Boksit“ iz Milića.
Kako kaže, nije učestvovao u samom donošenju odluke o davanju kredita Energoliniji, ali je kao ministar učestvovao u svim diskusijama i na sjednicama koje se tiču ovog slučaja.
„Teško je danas mnogima da razumiju kontekst tadašnjih događaja. Bilo je značajno i bitno obratiti pažnju na pomenuto preduzeće i tu cijelu regiju. Bili su problemi i sa radnicima, imali su u jak sindikalni pokret koji je tražio svakodnevne sastanke, da bi se riješili problemi u pomenutim preduzećima. Od trenutka kada sam ja postao ministar FG Birač je uvijek bio prisutan kao problem“, rekao je Kovačević pred sudskim vijećem.
Napomenuo je da se Vlada zbog toga angažovala u pregovorima sa tadašjnim vlasnicima, koji su bili iz Litvanije i sa sindikatima, da bi se što prije pronašlo rješenje za nagomilane probleme.
„Gospodin Džombić nije radio bilo šta samostalno, nego je tražio da se napravi kolektivo rješenje za ovaj problem“. Bili su česti sastanci u Vladi. Mi smo satima sastančili i raspravljali i gospodin Džombić je htio da sasluša svako mišljenje o mogućem rješenju“, navodi Kovačević.
Napomenuo je i da je kojim slučajem došlo do zaustavljanja proizvodnje, da bi to donijelo ogromne troškove, posebno ponovno pokretanje, kao i da bi nastupila velika ekološka šteta. Procjenio je i da bi to imalo direktni i indirektni uticaj na više od 6.000 radnika koji su svojim poslovnim aktivnostima bili vezani za Aluminu i FG Birač.
Dodao je i da je zamjena energenta gasa za ugalj, što je bilo i namjena kredita, višestruko smanjila troškove poslovanja pomenutih preduzeća, kao i da je bitno razumjeti da je Alumina vjerovatno i spašena tim kreditnim sredstvima.
Na današnjem ročištu svjedočio je i Nikica Vranješ, bivši VD izvršnog direktora za plasmane u IRB.
On je rekao da je za dodjeljivanje kredita preduzeću Energolinija, bila potrebna i saglasnost Evropske investicione banke, te da bi u slučaju da EIB nije dao saglasnost, zahtjev za kredit ne bi ni došao pred Kreditni odbor IRB-a
Kako je naveo, s obzirom da je riječ o plasiranju sredstava EIB-a preko IRB-a, ugovor sa Energolinijom ne bi ni mogao biti zaključen da EIB nije dao konačnu saglasnost na kompletna posao.
Suđenje Aleksandru Džombiću se nastavlja 27.oktobra, saslušanjem novih svjedoka odbrane.
GERILA info