Zvanični početak suđenja Brnaislavu Zeljkoviću bivšem direktoru Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske i još četvorici optuženih za krivično djelo zloupotreba službenog položaja, počeće 6.februara 2023.god, odlučeno je danas na pretpretresnom ročištu u Okružnom sudu u Banjaluci.
Republički javni tužilac Sanja Tadić Stojisavljević rekla je da Tužilaštvo predlaže saslušanje 70 svjedoka, kao i pet vještaka, te izvođenje više od 2425 materijalnih dokaza.
Kako je navela, optužnica je razdvojena u četiri tačkei dokazi koje predlaže su hronološki sortirani.
„Tužilaštvo bi prvo krenulo sa saslušavanjem svjedoka. Vrijeme za izvođenje dokaza Tužilaštva možemo samo ugrubo procijeniti, imajući u vidu saslušanja koja smo vršili tokom istražnog postupka. Svjedoke smo u Tužilaštvu saslušavali više od 93 sata. Nakon saslušavanja svjedoka, počećemo sa izvođenjem materijalnih dokaza, za šta će nam biti potrebno dodatno vrijeme“, rekla je Stojisavljevića pred Sudskim vijećem.
Ona je napomenula i da će pojedinim svjedocima na ročištima biti prezentovani određeni materijalni dokazi.
Branilac optuženog Branislava Zeljkovića, advokat Jadranka Ivanović, rekla je da bi bilo dobro da tužilac dostavlja odbrani informaciju koje će dokaze Tužilaštvo prezentovati svjedocima, da bi i odbrana mogla da se pripremi za saslušanje.
„Što se tiče koncepta odbrane, danas nije ni vrijeme ni mjesto da iznosimo tu strategiju“, rekla je Ivanovićeva, s čim su se saglasili i branioci ostalih optuženih.
Advokat Dragan Tolimir, branilac drugooptuženog Slavka Bojića rekao je na ročištu da bi bilo dobro i da se dokazi razdvoje na osnovu osoba koje su optužene u slučaju.
„Što se tiče odbrane, mi ćemo vjerovatno iskoristiti isto vremena kao i tužilaštvo. Takođe, odbrana će kao svoj dokaz isto izvoditi vještačenja i biće tu najmanje dva vještačenja“, rekoa je Tolimir.
Dodao je i da zbog činjenice da njegov branjenik ima zdravstvene probleme, da je potrebno da dobiju termine ročišta da bi mogao da prilagodi terapiju.
Prijedlog u pogledu dinamike suđenja iznijela je i advokat Duška Bogojević, branilac Dragana Dubravca.
Prema njenim riječima, na ročišta ne treba izvoditi više od tri-četiri svjedoka i da bi sve preko toga bilo previše, a kako je rekla, već zna da će ovaj postupak trajati duže od ostalih.
Predsjedavajući Sudskog vijeća Dragan Uletilović odredio je već termine za februar i mart, a kako je najavljeno, svake sedmice će biti održavano ročište.
Već je najavljeno i da će na prvom ročištu 6.debruara svjedočiti Dragan Obradović, radnik Instituta za javno zdravstvo, koji je premm anavodima tužioca saslušavan u Republičkom javnom tužilaštu više od pet časova.
Današnjem ročištu prisustovali su pravni savjetnici ambasade Sjedinjenih Američkih Država u BiH, kao i predstavnici Misije OSCE u BiH
Optužnica Republičkog javnog tužilaštva tereti Branislava Zeljkovića i ostale da su u vrijeme pandemije virusa korona u Republici Srpskoj zloupotrijebili položaj i oštetili budžet, odnosno novac građana Srpske, za više od milion maraka.
Uz Zeljkovića, optuženi su i Slavko Bojić, direktor firme “Procontrol” Banjaluka, Dragan Dubravac, direktor firme “Promeding” iz Laktaša, Saša Marković, direktor turističke agencije “Travel for fun”, te bivši direktor “Sineks laboratorije” Sani Crljić.
Branislav Zeljković, bivši direktor Instituta za javno zdravstvo RS-a, optužen je za milionsku zloupotrebu položaja te primanje mita. Bojić je optužen za krivično djelo “zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja u pomaganju”, Dubravac za krivično djelo “zloupotreba u postupku javne nabavke”, Crljić za krivično djelo “zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja u pomaganju”, a Marković za krivično djelo “davanje mita”.
IZVOR: GERILA/BIRN