Od referenduma o opozivu načelnika Teslića prošlo je skoro tri godine. Toliko vremena je bilo potrebno i Okružnom javnom tužilaštvu u Doboju da podigne optužnicu protiv devet osoba iz Teslića zbog izbornih prevara tokom referendum.
Optužnicom je obuhvaćeno devet lica, Nikolina Ristić (32) i Sretko Kitić (39), predsjednica i član Komisije za sprovođenje postupka opoziva, Milorad Gotovac (58), predsjednik glasačkog odbora u mjestu Očauš, te Srđan Danilović (36), Darko Jovetić (40), Čedo Lazić (55), Alen Seferović (28), Božo Ignjić (57) i Savo Đukić (35).
Pomenuta devetorka optužena je za sprečavanja održavanja izbora i glasanja, kao i za izbornu prevaru. Pomenuta djela su izvršili na biračkim mjestima u naseljima Očauš, Vlajići, Donji Buletić i Rudnik.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
“Optuženi se terete da su u postupku provođenja referenduma za opoziv načelnika opštine Teslić 3. marta 2019.godine u više izbornih jedinica prekršili odredbe Izbornog zakona BiH, tako što su na protivpravan način spriječili objavljivanje rezultata glasanja i falsifikovali rezultate glasanja”, navodi se u optužnici, koju je potvrdio Osnovni sud u Tesliću.
Kitić se tereti da je zabranio S. S. (posmatrač SDS) i L. R. (član biračkog odbora) da fotografišu primjerak rezultata glasanja, niti ga im je uručio čime je spriječio objavljivanje rezultata glasanja.
Lazić i Gotovac su zamijenili vreću sa glasačkim materijalom sa biračkog mjesta u Očaušu, čime su falsifikovali rezultate.
Ristićeva se tereti da je naredila da se posmatračima SDS ne dozvoli fotografisanje zapisnika o prebrojavanju glasova iz Vlajića, što je u djelo sproveo Danilović. Vreću sa spakovanim materijalom u prostorije Komisije dovezli su Seferović i Danilović, takođe zamijenivši vreću s glasačkim materijalom.
Ignjić je optužen da je u Donjem Buletiću, gdje je bio pomagač za dvije starije osobe, u glasačku kutiju ubacio bunt od više presavijenih listića, čime je falsifikovao rezultate glasanja. Dozvoljeno mu je da pristupi glasačkom mjestu, iako je Ignjić i prije toga pomagao svojoj majci u glasanju, a po zakonu može da pomaže isključivo jednom biraču. Na zahtjev SDS glasanje je zbog toga prekinuto i na glasačko mjesto je stigla policija, a zatim je Kitić naredio da se glasanje nastavi.
Prilikom prebrojavanja glasova u glasačkoj kutiji je pronađen bunt sa presavijenim listićima. Posmatrač SDS tada je zahtijevao da se pozove policija, što nije učinjeno, a kada je izašao iz prostorije da ih sam pozove, zaključali su mu vrata i onemogućili ga da prisustvuje brojanju.
Prilikom odbrojavanja glasova u Donjem Buletiću svi posmatrači su tražili da se izdvoje i ne broje listići koji su bili presavijeni u tri bunta (zaokruženi za opoziv načelnika). To nije dozvolio predsjednik biračkog odbora Darko Jovetić. Na pitanje K. S. da li je moguće da se listići sami tako poslažu Jovetić je uz osmjeh odgovorio: “Vidiš da je moguće”.
Ovu informaciju Žurnalu su potvrdili dobro obaviješteni izvori iz Teslića, koji su naveli da su tog dana na području Teslića, u gotovo svim krajevima opštine, primjećeni crni džipovi u kojima su bili “krupni momci, obrijanih glava, koji su govorili beogradskim naglaskom“.
Na glasačkim mjestima, gdje su prijavljivani slučajevi najveće izborne krađe, ove nepoznate osobe snimile su i TV ekipe koje su pratile održavanje referenduma.
Izvori Žurnala tvrde da je njihovo pojavljivanje u Tesliću bila svojevrsna demonstracija sile, kao i da su se oni prvo pojavili u društvu odbornika SNSD-a Srđana Klječanina i Alena Seferovića u bašti jednog od najprometnijih gradskih restorana. I ostatak dana proveli su u istom društvu.
Miličević: Postoje nepobitni dokazi o izbornim prevarama
Načelnik opštine Teslić Milan Miličević u razgovoru za Gerilu kaže da činjenica da je prošlo tri godine od pomenutog događaja govori o sporosti našeg pravosudnog sistema.
“Samo kazna onima koji čine izborne prevare može biti ona inicijalna kapisla da sutra tih prevara bude manje. Zbog toga smo ja i SDS i podigli te prijave i optužnice da napokon neko odgovara zato što je varao i krao na izborim. Ovdje postoje nepobitni materijalni dokazi, zbog toga je optužnica i podignuta, kako će se sam sudski spor voditi i ko će odgovarati, to ćemo vidjeti, ali bez kazne, očigledno, ne možemo očekivati da nam izbori budu fer i pošteni”, izjavio je Miličević
Dodaje i da se uz postojeći izborni zakon takođe ne mogu očekivati poštene izbore.
“U korelaciji ove dvije stvari mislim da se mogu napraviti nova izborna pravila. Nadam se da će biti kažnjeni oni koji su ovdje, bez ikakve sumnje, krali izbore, mijenjali vreće, prepravljali zapisnike, glasali u ime mrtvih ljudi, dakle, radili nevjerovatne stvari, ali i pored toga, uspjeli smo ih pobijediti. To će biti dobra škola budućim članovima biračkih odbora, da razmisle kad budu pokušali bilo kakvu krađu na izbornom mjestu”, dodaje Miličević.
Nada se, kaže, bez obzira što je spor rad pravosudnih institucija, da će proces biti završen i prije narednih izbora.
“Ne treba zaboraviti da su nakon referenduma bili lokalni izbori. Koliko je bilo važno što smo mi razobličili tu krađu govori što su lokalni izbori u Tesliću, u novembru 2020.godine protekli potpuno mirno, skoro bez ijedne primjedbe sa bilo koje strane. To je bilo upravo zbog straha od kazne. Ako to prenesemo na cijelu Republiku Srpsku i BiH, tek ćemo onda napraviti neke prave izbore”, zaključio je Miličević.