Rukovodstvo UKC Banjaluka uporno ignoriše pitanja koja im šalje redakcija portala Gerila.info o smrti trudnice I.M. 18.aprila i na njih odgovara šturim saopštenjima.
Prvi upit UKC Banjaluka smo poslali u nedjelju, i odgovor smo dobili tek u utorak u formi saopštenja, bez jasnih odgovora na naša pitanja.
To što je ponedjeljak bio drugi dan Vaskrsa ni na koji način nije opravdanje da se UKC o ovom slučaju koji je za ishod imao smrt, do tada, mlade i zdrave žene, uz to i trudnice, oglasi tek četvrti dan od njene smrti.
Štaviše, u UKC Republike Srpske postoji nekoliko službenika koji se bave pitanjem komunikacija i odnosa sa javnošću, radnici sa UKC-a su česti učesnici konferencija i predavanja o “kriznom PR-u u zdravstvu”, redovno komuniciraju s novinarima, organizuju konferencije za medije da bi se pohvalili kako UKC napreduje u svakom segmentu, pričaju o zahvatima… Međutim, šute kad im zdrav pacijent umre.
Na taj način rukovodstvo UKC Banjaluka, na čelu sa direktorom dr Vladom Đajićem, dozvolilo je da javnost u Banjaluci sve detalje ovog slučaja, ali i mnogo poluinformacija i neistina, dozna putem društvenih mreža i time učini, po ko zna koji put, nemjerljivu štetu ugledu zdravstva u Srpskoj, ali i časnih zdravstvenih radnika.
Budući da UKC neće da odgovori na ova pitanja, postavićemo ih ovdje javno:
– Da li je uzrok smrti pacijentice sepsa, koju je pacijentica dobila prilikom amniocinteze? Ukoliko je to istina, da li je moguće da je sepsa dobijena od nesterilne igle?
– Da li je ljekar koji je vodio pacijenticu zakasnio sa reakcijom, odnosno nije odmah prijavio mogućnost sepse?
– Da li je pacijentica nakon što se saznalo da plod više nije živ, čekala 3 sata na testiranje na virus korona?
– Da li je moguće da pacijentici nikako nije izvađena krv za analizu, za svo to vrijeme koliko su trajale komplikacije?
– Da li je moguće da je smrt pacijentice MUP-u RS prijavio njen suprug, a ne dežurni ljekar na UKC i da li je tu napravljen propust?
– Zašto se UKC nije istog dana, ili dan poslije očitovao po ovom pitanju, posebno medijima, nego su od vaše reakcije prošla 4 dana od smrti trudnice?
Na ovaj upit dobili smo opet saopštenje, koje objavljujemo u potpunosti, bez intervencija:
“Kao što smo u jučerašnjem saopštenju za medije obavijestili javnost u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske je formiran Stručni tim za utvrđivanje okolnosti u vezi sa smrću I.M. (1981).
Naime, Stručni tim koji je formiran rješenjem generalnog direktora 21.4.2020. godine započeo je sa radom i održao je prvi sastanak danas 22.4.2020. godine. Rad stručnog tima će biti intenzivno nastavljen i u narednim danima, u skladu sa našom obavezom i opredjeljenjem da se utvrde sve relevantne okolnosti i činjenice ovog slučaja. Do završetka rada Stručnog tima nismo u mogućnosti saopštavati više detalja.”
Iz UKC Banjaluka se pravdaju zaštitom privatnosti, nisu pojasnili detalje tragedije. Međutim, blog Slobodana Vaskovića i Euroblic/Srpskainfo obiluju detaljima ove tragedije, tako da informacije itekako cure sa UKC, ali mimo standardne komunikacije i PR službe, što nije prvi put da se dešava u ovoj javnoj ustanovi.
Ministarstvo unutrašnjih poslova je, sa druge strane, odlučilo da izignoriše naš upit koji smo poslali u ponedjeljak, a sadržaj objavljujemo bez izmjena:
– Da li je istina da je dana 18.aprila na UKC Banjaluka preminula mlađa ženska osoba i to trudnica?
– Ukoliko je to istina, molimo da nam date više informacija o tom slučaju, kao i da li je MUP RS pokrenuo istragu o ovom slučaju?
Ipak, na redakcije drugih medija stiglo je saopštenje u kojem je navedeno da su policijski službenici Policijske uprave Banja Luka 18. aprila 2020. godine postupili po prijavi da je na UKC RS preminula trudnica inicijala I. M. iz Banjaluke. Dalje se u saopštenju navodi da je o svemu obaviješten dežurni tužilac Okružnog javnog tužilaštva Banja Luka, koji je naložio da se izvrši obdukcija beživotnog tjela, te da se dostavi zahtjev UKC RS radi dostavljanja medicinske dokumentacije.
Redakcija portala Gerila će, budući da je to postalo pravilo a ne izuzetak, objavljivati i sva štura saopštenja kada javne institucije neće da odgovore na postavljena pitanja, ali i informaciju kada te iste ustanove i institucije, poput Ministarstva unutrašnjih poslova, ignorišu postavljena pitanja.
Da li je smrt mlade žene, majke petogodišnjeg dječaka, trudnice, naše sugrađanke, nešto o čemu Banjaluka, medicinski radnici, novinari, nešto na šta treba da ostanemo nijemi? Da ne postavljamo pitanja?
Da li je normalno da Vaskrs, vjerski praznik, bude opravdanje da se prva i najmoćnija medicinska ustanova Srpske ne oglašava po pitanju smrti trudnice puna četiri dana? Ćuti se na mnogo stvari i ćutimo kolektivno.
Toliko pitanja, a malo odgovora. Nije to pitanje nemara PR službe, bahatosti menadžmenta ove i ne samo ove javne ustanove koju mi, građani RS, finasiramo. Nije to pitanje lošeg sistema koji decenijama vlada ovdje. Nije ni korupcije u kojoj se davimo. Ni toga da li je pripadnost partiji uslov da napredujete na društvenoj ljestvici.
To je pitanje kičme.
GERILA.info