Okružno javno tužilaštvo Banjaluka pokrenulo je istragu protiv N.N. lica zbog ubistva dvadesetjednogodišnjeg Davida Dragičevića. Dragičević je nestao u noći sa 17. na 18. mart 2018. godine a njegovo tijelo pronađeno je na ušću Crkvene u Vrbas 24. marta. Banjalučko Okružno tužilaštvo i postupajući tužilac Dalibor Vrećo nakon otvaranja istrage do danas nisu javnosti ponudili nikakve rezultate svog rada i logično je pitanje da li je bilo šta rađeno na otkrivanju ubica i potencijalnih nalogodavaca ili je istraga otvorena samo zbog pritiska javnosti radi reda.
David Dragičević ubijen je u martu 2018. godine a tadašnje rukovodstvo banjalučke policije i Ministarstva unutrašnjih poslova potpomognuto prvim patologom Zavoda za sudsku medicinu, Željkom Karanom, pokušalo je javnosti, 26. marta, da podvali priču o Davidu Dragičeviću narkomanu i pljačkašu kuće na Laušu koji je sam nastradao tako što je sa mosta upao u Crkvenu koja ga je odnijela nekoliko kilometara do ušća u Vrbas. Ta priča policije brzo je nakon vještačenja pala u vodu ali je izazvala nezapamćen revolt banjalučana koji su isti dan izašli na Trg Krajine protestujući i tražeći odgovore na pitanja ko je ubio Davida Dragičevića i zašto se kriju imena ubica.
Ti protesti i pored pokušaja policije i vlasti Republike Srpske da ih onemoguće u manjem intezitetu traju i danas. Građani predvođeni ocem ubijenog Dragičevića održalu su nekoliko velikih protestnih skupova na kojima se okupilo nekoliko desetina hiljada ljudi a posljednje takvo okupljanje izazvalo je reakciju policije koja je upotrebom sile rastjerala građane sa ulica. Kasnije je aktivistima zabranjeno okupljanje u porti Hrama Hrista Spasitelja a uslijedilo je na stotine sudskih procesa u kojima je banjalučki Osnovni sud odbacio sve navode banjalučke policije o kršenju zakona o javnom redu i miru i zakona o javnom okupljanju.
U međuvremenu je Tužilaštvo Bosne i Hercegovine, krajem februara ove godine, zatražilo od banjalučkog tužilaštva na uvid predmet Dragičević. I dalje se čeka odluka o tome hoće li Tužilaštvo BiH u potpunosti preuzeti predmet i eventualno, kako traže roditelji ubijenog mladića, pokrenuti istragu o istrazi.
Pred banjalučkim Osnovnim sudom za april je zakazan početak suđenja banjalučkim inspektorima Zoranu Bošnjaku i Mikici Marijancu koji su optuženi za uništavanje dokaza u slučaju Dragičević. Obojica su se izjasnili da nisu krivi a optužnicom nije obuhvaćen, u javnosti najčešće pominjan, inspektor Siniša Kojdić. Optužnica protiv krim. inspektora podignuta je u septembru 2018. godine a nakon izjašnjavanja o krivici u decembru iste godine i januaru 2019. na sudu nije bilo nikakvih aktivnosti u ovom predmetu. Ovo suđenje mora da pravosnažno bude okončano u naredne tri godine. U suprotnom mu prijeti apsolutna zastara. Javnost očekuje da ovo suđenje ponudi odgovore na neka od mnogobrojnih pitanja. Na potezu je tužilaštvo. Inspektor Zoran Bošnjak je podnio krivičnu prijavu protiv inspektora Siniše Kojdića ali je ta prijava odbačena. U javnosti su kao imena nekoga ko je umiješan u ubistvo Davida Dragičevića pominjana imena još nekih inspektora policije. U tri godine bilo je mnogo teorija o tome ko je i kako ubio Dragičevića a nadležne institucije nisu ponudile ni jedan konkretan odgovor izuzimajući skandaloznu konferenciju banjalučke Policijske uprave. Zbog koje, takođe, niko od učesnika konferencije još nije odgovarao.
Svi oni građani koji i dalje insistiraju na tome da se otkriju imena ubica Davida Dragičevića izloženi su u posljednje tri godine institucionalnom nasilju. Banjalučki Osnovni sud je u slučaju tužbe dvoje aktivista donio presudu po kojoj je policija kriva za diskriminaciju pojedinaca kojima nije, bez vidnog razloga, dozvoljavala korištenje javnih površina. Neki od aktivista koji su bili aktivni učesnici protesta na trgu bili su prinuđeni da, nakon decembra 2018. godine, napuste Republiku Srpsku odnosno Bosnu i Hercegovinu.
Ključna pitanja su, i pored svega, za sada, i dalje, bez odgovora. Ko je i zašto ubio Davida Dragičevića i ko i zašto ne dozvoljava da budu otkrivena imena ubica.
GERILA info