Vrlo brzo biće poznato da li će savjetnici biti trajno uhljebljeni putem konkursa, ili će ministarka i njen zamjenik nakon medijskog pritiska promijeniti nelegalnu odluku u posljednji čas.
Savjet ministara Bosne i Hercegovine na sjednici održanoj 20. maja dao je saglasnost Ministarstvu inostranih poslova (MIP) BiH za „zanavljanje“ 10 radnih mjesta u sjedištu bh. diplomatije.
Riječ je o pozicijama: savjetnik u Odsjeku za koordinaciju aktivnosti sa SB UN; ministar-savjetnik u Odsjeku za OSCE, VE i regoinalne inicijative; Prvi sekretar/II. sekretar u Odsjeku za međunarodne pravne poslove; savjetnik u Odsjeku za ceremonijal; ministar-savjetnik u Odsjeku za EU; ministar-savjetnik u Odsjeku za vizno-pasoške poslove; savjetnik u Odsjeku za vizno-pasoške poslove; ministar-savjetnik u Odsjeku za ekonomsku diplomatiju; šef Odsjeka – ministar-savjetnik u Odsjeku za opšte poslove, arhiv i dokumentaciju, te savjetnik u Odsjeku za SJAJO.
ZANAVLJANJE = UHLJEBLJAVANJE
U zaključku se ističe da se zadužuje MIP BiH da u saradnji sa Agencijom za državnu službu BiH provede aktivnosti u vezi sa raspisivanjem konkursa i popunom „upražnjenih“ radnih mjesta.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Međutim, „zanavljanje“ u slobodnom prijevodu znači – uhljebljavanje, tim prije jer pojam „zanavljanje“ ne poznaje nijedan zakon, a nametnuo ga je upravo Savjet ministara BiH kako bi zaobišao moratorijum na zapošljavanje i na taj način zbrinuo unaprijed poznate i odane kadrove vladajućih političkih stranaka i njihovih ministara.
„Zanavljanje“ znači da je to radno mjesto upražnjeno jer je neko dao otkaz ili otišao u penziju i nikako ne bi smjelo biti novo zapošljavanje.
S obzirom da se ipak mora ispoštovati konkursna procedura, raspisivanje konkursa očekuje se ovih dana i, prema izvorima iz sjedišta MIP BiH, namijenjen je za uhljebljavanje devet savjetnika ministarke Bisere Turković i njenog zamjenika Josipa Brkića. U pitanju su najviše pozicije, što je presedan u radu ovog Ministarstva.
Portal Inforadar je prije tačno sedam dana poslao upit u sjedište MIP-a sa pitanjima o ovom konkursu i radnim mjestima, te je u međuvremenu poslao i urgenciju, ali iz MIP-a su odbili da odgovore na pitanja.
Dakle, trajno uhljebljenje u MIP BiH najvjerovatnije čeka kadrove koje su kao svoje savjetnike doveli ministarka Bisera Turković i njen zamjenik Josip Brkić, a za takozvano „zanavljanje“ na neke pozicije potrebno je deset godina radnog iskustva na konzularnim poslovima u Ministarstvu, kao u slučaju radnog mjesta za šefa Odsjeka za vizne i pasoške poslove.
Podsjećamo da je za svog mandata Turkovićeva kao savjetnike dovela Samira Karića, Đinu Mujkić, Jasmina Hasića i Tarika Lazovića, Brkić Nikolinu Topić, Renatu Paškalj te Ivana Dunđera (kojeg je Čović kao član Predsjedništva 2016. godine imenovao za ambasadora u Poljskoj, iako je Dunđer bio bez dana radnog iskustva a u Službi za odnose s javnošću Predsjedništva BiH bio zaposlen po ugovoru o djelu!, op.a.).
Vrlo brzo biće poznato da li će ovi savjetnici biti trajno uhljebljeni putem ovog konkursa, ili će ministarka i njen zamjenik nakon medijskog pritiska promijeniti ovu nelegalnu odluku u posljednji čas.
Podsjećamo, diplomatska zvanja određena su Bečkom konvencijom o diplomatskim odnosima iz 1961. i Bečkom konvenciom o konzularnim odnosima iz 1963. S tim u vezi ljestvica diplomatskih rangova, od najnižeg do najvišeg, prema protokolu, izgleda ovako: ataše, treći sekretar, drugi sekretar, prvi sekretar, savjetnik, ministar-savjetnik, ambasador
Po pravilu, u svim svjetskim diplomatijama diplomate u službi napreduju postepeno, ne preskačući rangove, te samim tim iznenađuje Odluka Savjeta ministara sa sjednice 20. maja kojom se daje saglasnost MIP-u da raspiše konkurs za najviša zvanja (pet ministara-savjetnika, četiri savjetnika i jednog prvog sekretara).
Takođe, u skladu sa Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji MIP-a BiH propisano je da, osim opštih uslova utvrđenih članom 22. Zakona o državnoj službi u institucijama BiH, ministar-savjetnik mora imati pet godina, a savjetnik četiri godine radnog iskustva na istim ili sličnim poslovima.
SAMOVOLJA BISERE TURKOVIĆ
Budući da su svi ministri u Savjetu ministara glasali za ovu odluku, evidentno je da je izbor u najviša diplomatska zvanja rezervisan za poslušnike vladajućih stranaka.
Predsjednik Sindikata MIP BiH Miroslav Vujčić u ponedjeljak je o spornom „zanavljanju“ uputio dopis kabinetima ministarke, zamjenika ministra i sekretara, u kojem, između ostalog, navodi:
„Ako i ovaj javni konkurs bude takozvani ‘konkurs sa slikom’ te se unaprijed zna koga će se još ‘udomiti’ iz širokog spektra novodovedenih ljudi, SO MIP to neće posmatrati skrštenih ruku nego će preduzeti sve zakonske mjere i korake da se ovakve nepravilnosti i kršenja zakona spriječe. Sve ovo se odnosi i na prijem novih pripravnika, što ćemo isto tako sistematski i pomno pratiti. Krajnje je vrijeme da se da ravnopravna šansa svim obrazovanim i mladim ljudima u BiH, a ne samo onima koje guraju stranke i rodbinske veze“, poručio je Vujčić.
Podsjećamo da su uhljebljenja i unapređenja posljednjih mjeseci česta u MIP BiH. Ministarka Bisera Turković, kršeći obaveznu zakonsku proceduru o napredovanju državnih službenika koje je isključivo moguće postići kvalitetnim radim, nagrađuje odanost i poltronstvo.
Portal Inforadar je nedavno objavio sva imena osoba koje je ministarka unaprijedila, ignorišući Član 31. Zakona o državnim službenicima BiH. Tim članom se jasno definiše unapređenje koje se obavlja putem internog ili javnog konkursa i zasniva se na pozitivnoj ocjeni rada i o njemu odlučuje institucija u skladu sa propisima o platama i naknadama zaposlenih u institucijama BiH.
Uposlenici MIP-a BiH ogorčeni su na ovakvu kadrovsku politiku kao i na raspisane konkurse gdje se unaprijed zna ko će biti primljen, kao u slučaju skorog „zanavljanja“ putem novog konkursa.
Inače, u institucijama BiH uposleno je oko 23.000 ljudi, za čije plate se godišnje izdvaja više od 600 milona KM. Za toliko bogatstvo koje svi plaćamo najmanje što mogu dobiti građani je barem odgovor na postavljeno pitanje.