Smiju li banke u BiH naplaćivati troškove obrade kredita?
srpskacafe
Banke u Republici Srpskoj i BiH uskoro bi se mogle suočiti sa talasom tužbi komitenata zbog naplate obrade kredita, saznaje SrpskaCafe.
Naime, Vrhovni kasacioni sud Srbije zauzeo je stav da iznos takse za obradu kredita ne treba da bude trošak građana. S obzirom na to da i sa ove strane Drine važe isti zakoni, možemo očekivati veliki broj tužbi klijenata koji žele povrat svog novca.
Broj tužbi raste iz dana u dan
Mediji u Srbiji su prenijeli da broj tužbi raste iz dana u dan. Kod nas ova tema, barem za sada, nije aktuelna. Pa ipak, naš portal saznaje da postoji više slučajeva u kojima su građani tužili banku zbog pomenutih troškova.
Izvor našeg portala pojašnjava da osnova za tužbe svakako ima jer je u BiH na snazi identičan Zakon o obligacionim odnosima kao u Srbiji. Riječ je o zakonu iz vremena bivše države koji nikada nije promijenjen. Po Zakonu o obligacionim odnosima, dobitak banke u slučaju davanja kredita komitentu je isključivo kamata.
– Posebno je problematično to što banke trošak obrade kredita računaju u procentima bez obzira koliki je kredit. Tako za obradu kredita različito plaćaju klijenti koji su podigli različit iznos kredita. To nije logično jer je trošak obrade valjda fiksan – izjavio je sagovornik našeg portala koji još ne želi da javno nastupi jer je u procesu podnošenja tužbe protiv jedne banke.
U Udruženju banaka BiH rekli su da osnova za tužbe građana nema jer u ugovorima koji komintenti potpisuju sa bankama prije podizanja kredita piše da postoje i troškovi obrade kredita i koliki su ti troškovi, a da na uslove iz ugovora pristaju ob,e strane – i banka i onaj ko podiže kredit.
– U BiH imate 23 banke i one se takmiče sa što manjim troškovima obrade kredita i na taj način privlače klijente. Ti troškovi obrade kredita biće sve manji jer je ponuda veća od potražnje – za SrpskaCafe je izjavio predsjednik Udruženja banaka Bosne i Hercegovine Berislav Kutle, dodajući i da su troškovi obrade kredita za banku troškovi kao i svaki drugi troškovi.
Obradu naplatili 81 milion KM
BiH je, inače, prema zvaničnim podacima u grupi umjereno zaduženih zemalja kada su u pitanju krediti građana u bankama. Ipak, brojke nisu tako umjerene za uslove pod kojima se ti krediti podižu. Na kraju 2016. godine građani su bankama dugovali ukupno 8,1 milijardu maraka. Jedan odsto od tog iznosa, dakle 81 milion KM, banke su komitentima naplatili za obradu kredita.
srpskacafe