Tužilaštvo BiH na čelu sa Gordanom Tadić učinilo je niz nezakonitih radnji u slučaju krivične prijave protiv čelnih ljudi Elektroprenosa BiH, a najfrapantniji podatak je da je naredba o odbacivanju krivične prijave donesena na osnovu nepostojećeg akta.
Banjalučanin Duško Košpić nije ni slutio u kakav će slučaj izrasti konkurs o zapošljavanju u Elektroprenosu BiH. Ovaj doktor pravnih nauka prijavio se na konkurs kada je Elektroprenos u dva konkursa planirao da zaposli oko 200 radnika, a o ovom slučaju gerila.info će posebno pisati u narednom periodu.
Košpić je nakon sprovedene konkursne procedure poslao prigovor, a nakon toga i upozorenje Elektroprenosu u kojem navodi da je u slučaju zapošljavanja načinjen niz nezakonitih radnji.
Kako i dalje nije dobio nikakve informacije, Košpić je Tužilaštvu BiH podnio krivičnu prijavu protiv direktora Elektroprenosa Mate Žarića i izvršnog direktora koji je bio odgovoran za taj konkurs, Vinka Đuragića.
Skoro istovremeno, on je uputio i žalbu instituciji Ombudsmena BiH.
Međutim, tu tek slijedi nečekivani obrt, jer je Tužilaštvo BiH u samom slučaju prekršilo nekoliko propisa.
U odgovoru koji je Ombudsmen BiH poslao Košpiću, navedeno je da Tužilaštvo BiH ignoriše postupanje ombudsmena. U tom aktu, Ombudsmen BiH Jasminka Džumhur navodi da je u nekoliko navoda tražila od Tužilaštva BiH da se izjasni, što je Tužilaštvo ignorisalo. Konkretno, Tužilaštvo BiH nije odgovorilo na čak pet zahtjeva Ombudsmena.
Zbgo toga, Ombudsmen je svojim aktom od 08.11.2016.doslovno upozorio Tužilaštvo BiH: Označeni organ nije postupio u skladu sa odredbama Zakona o Ombudsmenu BiH ignorišući akte i zahtjeve Ombudsmena, a neposupanje po aktima i zahtjevima Ombudsmena predstavlja kršenje zakona.
Međutim, tu nije kraj nelogičnostima. Tužilaštvo BiH je 18.10.2016. donijelo naredbu o nesprovođenju istrage, ali nije obavijestilo u roku podnosioca prijave kao što je predviđeno Zakonom o krivičnom postupku.
Košpiću je ova informacija proslijeđena od strane institucije Ombudsmena, uz kopiju obavještenja o nesprovođenju istrage, a koju je potpisala glavni tužilac Tužilaštva BiH Gordana Tadić.
Da apsurd bude veći, Košpić nakon nekog vremena dobija obavijest od strane Tužilaštva BiH o nesprovođenju istrage, a koja ja datirana na 10.10.2017.godine.
Nevjerovatno je da je Tužilaštvo donijelo čak dvije naredbe o nesprovođenju istrage na jednu prijavu.
Međutim tek onda slijedi šok. Postupajući tužilac Hajrudin Mujanović u toj Naredbi navodi sljedeće: “Iz dostavljene dokumentacije takođe prozilazi da je podnosilac prijave dana 01.08.2014. podnio tužbu u Banjaluci protiv Elektroprenosa BiH AD Banjaluka radiu zaštite prava iz radnog odnosa. Dana 01.07.2016. Osnovni sud u Banjadonio je rješenje u kojem proglašava stvarno nenadležnim pa je predmet spora uputio Sudu BiH kao stvarnom mjestu nadležnosti.
Košpić navodi da nikada nije podnio tužbu Sudu u Banjaluci. Znajući da nikada nije podnio tužbu, poslao je upit Sudu BiH 18.04.2018.
Međutim, Sud BiH u cijelini pobija navode Tužilaštva BiH.
Košpić navodi da je na taj način stvorena mogućnost izvršenja krivičnog djela nastalog u pravosuđu.
U odgovoru Suda BiH stoji: Pred Sudom BiH lice Duško Košpić nije registrovano kao pokretač postupka ni u parnici ni u upravi, zaključno sa 18.04.2018. Takođe, utvrđeno je da lice Duško Košpić nije registrovan ni u predmetima koji su stigli na rješavanje sukoba nadležnosti”.
Košpić je, da bi raspetljao kompletnu situaciju, podnio krivičnu prijavu protiv NN lica, a koju je proslijedio Agenciji za istrage i zaštitu (SIPA).
Iz SIPA je dobio akt koji je datiran 07.09.2018. u kojem stoji, između ostalog: Kako ste tražili da vas pismeno obavijestimo o ishodu postupanja od strane ove Agencije, obavještavamo Vas da su izvršene provjere u OSnobnom sudu u Banjoj Luci, te tom prilikom smo utvrdili da ne postoji parnična tužba koju ste vi navodno podnijeli dana 21.08. 2014. protiv JP Elektroprenos…