Edita Đapo, federalni ministar okoliša i turizma, najavila je podnošenje krivične prijave nadležnom tužilaštvu zbog odlaganja otpada nepoznatog porijekla u opštinama sa većinskim srpskim povratničkim stanovništvom, Grahovu i Drvaru. Iz ovog ministarstva su najavili i da će zatražiti od svih nadležnih institucija da ispitaju sve dozvole koje je za uvoz otpada iz Italije dobila firma KROM reciklaža.
To će uraditi, navode u ovom ministarstvu, jer je neophodno ispitati sve okolnosti kako je strani investitor iz Srbije dobio svdokumente od suda u Livnu, potrebne dokumente izdate od opšine Drvar i dozvolu za upravljanje otpadom koju je izdalo Kantonalno Ministarstva graditeljstva obnove, prostornog uređenja i zaštite okoliša Kantona 10.
“Moram istaći to da Federalno ministarstvo okoliša i turizma dokumentaciju cijeni na osnovu onoga što dobije. U slučaju firme „KROM reciklaža“ d.o.o. mi smo dobili uredne dokumente. I na osnovu njih morali smo postupati. Federalno ministarstvo okoliša i turizma, kao i u nekim drugim slučajevima kada je u pitanju izdavanje dozvola, tako i u ovom slučaju, dovedeno je pred svršen čin. Ako nam stranka dostavi urednu dokumentaciju koju izdaju niži nivoi vlasti, mi htjeli to ili ne, po zakonu moramo izdati dozvolu. Zbog toga je sada neophodno da tužilaštvo istraži kako je firma „KROM reciklaža“ d.o.o. registrirana u sudu, a sud napisao da je sjedište firme u zgradi Općine Drvar, ali i sve druge detalje”, navodi federalni ministar Edita Đapo. Ona navodi i da traži da resorni kantonalni ministar Vlade u livnu objasni kako je dozvola firmi KROM izdata bez javne rasprave i kako je moguće da na papirima piše da je firma registrovana na adresi Titova 1 u Drvaru na kojoj se nalazi opština Drvar.
“Ukoliko se ustanovi da kompanija nije spremna za rad, otpad koji je uvezen iz Italije bit će vraćen, uvoznik kažnjen, a svi u Općini Drvar i Kantonu 10 koji su izdali potrebne dokumente i dozvole za rad odgovarat će u tužilaštvu. Želim poručiti građanima da se tokovi otpada prate u EU i BiH, tako da nema bojazni da neopasni otpad može ostati u BiH ukoliko se ne upotrebljava u svrhe za koje je uvezen. U kontaktu sam sa Federalnom inspekcijom koja je u petak prikupila informacije iz Kantona i nadam se da će čim prije otići u Drvar”, kaže Edita Đapo.
U međuvremenu, Gerila info saznaje, upućeni su zahtjevi Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) i Tužilaštvu BiH da se aktivno uključe u istragu u vezi sa otpadom uvezenim u BiH iz Italije.
Mještani Drvara za Gerila info tvrde da je vidljivo da se u otpadu koji je dovezen u njihov grad nalaze i zaštitne maske. Potvrđuju da je jedan šleper otpada odvezen iz Drvara ali da je u gradu i dalje većina otpada. Četiri dana traje blokada glavne magistrale kroz Drvar. U Grahovu, u kojem je istovarena određena količina otpada, su takođe u prethodna tri dana blokirali puteve i granični prelaz Strmica prema Hrvatskoj.
U Drvaru građani pitaju kako je moguće da je kantonalno ministarstvo izdalo dozvolu firmi sa nepostojećom, odnosno lažnom adresom.
GERILA info