Generalna skupština Ujedinjenih nacija danas će u 16 sati po srednjeevropskom vremenu održati zasjedanje na kojem će se razmatrati usvajanje rezolucije o genocidu u Srebrenici. U međuvremenu, atmosfera u BiH, posebno u Srebrenici, sve više se “zaoštrava”.
Danima se najavljuje da je 23. maj “dan D”. Za jedne, činjenice o genocidu u Srebrenici će konačno biti formalno verifikovane u čelnoj svjetskoj organizaciji. Za druge, izglasavanjem rezolucije o genocidu u Srebrenici vječno će se jedan narod žigosati kao genocidan. Ionako polarizovano društvo, dodatno se podijelilo. Međusobno nerazumijevanje, nepovjerenje, strah jednih od drugih, ali i latentna mržnja, izraženiji su nego ikad. Svemu u značajnoj mjeri doprinose političari koji umjesto da smiruju situaciju, “dolijevaju ulje na vatru”. Sve navedeno, nažalost, odavno predstavlja samo opšte mjesto naše svakodnevnice.
Sveopšta podijeljenost u društvu može se vidjeti i u različitom narativu u medijima. Dok, s jedne strane, RTRS prenosi isključivo stavove vladajućih u Republici Srpskoj, u kojima dominira narativ o Srbima koji će biti etiketirani kao genocidan narod ukoliko se usvoji rezolucija, s druge strane, mediji iz Federacije izvještavaju o brojnim policijskim snagama u Srebrenici, kao i o iskustvima ljudi koji su preživjeli genocid.
Vlada Republike Srpske, inače, u isto vrijeme u Srebrenici održava sjednicu, kojom, ako je suditi po izvještajima, predsjedava predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, kao vrhovni autoritet.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Dodik takođe prednjači i kada su u pitanju poruke koje dodatno podgrijavaju atmosferu. Posljednja se tiče izjave da će u narednih 30 dana biti predložen sporazum o mirnom razgraničenju sa Federacijom.
“Mi danas krećemo sa formalnom odlukom da se traži mirno razgraničenje. Predložićemo da se prvo razjasne političke nadležnosti vezano za entitete, a da sačuvamo i ostavimo sadašnji model funkcionisanja privreda i u roku od nekoliko godina da to prilagodimo modelu mirnog razgraničenja”, rekao je Dodik naglasivši da “srpski narod naprosto više ne može da živi u ovoj BiH i da je ovo što su Bošnjaci uradili sa rezolucijom o Srebrenici bespravno i da nisu uvažili Srbe”.
Reagujući na ovu Dodikovu izjavu, predsjednik Upravnog odbora Memorijalnog centra Srebrenica Hamdija Fejzić izjavio je da je teza o mirnom razgraničenju “promašena priča”.
“Kada je riječ o današnjoj sjednici Vlade i njegovih najava da će pokrenuti postupak formiranja komisije za mirni razlaz, odnosno disoluciju RS, mislim da je to još jedan u nizu njegovih načina da drži svoje glasačko tijelo oko sebe. To je njegova promašena priča, jer smo 2016. imali referendum. Pa da li je odluka koju će on danas donijeti veća i jača od referenduma?”, rekao je Fejzić.
Generalno gledano, teško je očekivati da će se narativ nakon usvajanja rezolucije brzo promijeniti. Podjele i tenzije će se nastaviti. Na osnovu postojećeg sistema vrijednosti na ovim prostorima, teško je povjerovati da će to donijeti istinski mir. Bez autorefleksije, samokritičnosti i katarze, isključivost će i dalje dominirati javnim prostorom.
Gerila.info