U Kostajnici je nedavno formirana vladajuća koalicija predvođena SNSD-om, a ono što je posebno „zapalo za oko“ posmatračima političkih prilika u Srpskoj jeste da su „tas na vagi“ bili odbornici PDP-a.
Podsjećamo, u pomenutoj opštini je Nikola Janjetović, kandidat SNSD-a, izabran za načelnika sa samo 11 glasova više od protivkandidata Vladimira Ćopića (SDS). Naime, Janjetović je osvojio 1.320, a Ćopić 1.309 glasova. Kada je riječ o lokalnom parlamentu, koji čini 17 odbornika, najviše mandata je osvojio SNSD, pet i SDS, četiri. PDP je osvojio tri mandata a po jedan SP, SDA, NPS, SDP te pokret “Nina i Neven – Hrabro za Kostajnicu”.
Ako bismo gledali koaliciono, SNSD – SP – NSP imaju sedam mandata, koliko i SDS i PDP, te se očekivala trka pomenuta dva bloka za dva od preostala tri mandata. Međutim, formiran je neočekivan savez – ruku su jedni drugima pružili SNSD i PDP. Upravo je PDP-ov Željko Čekić izabran za predsjednika lokalnog parlamenta, dok je za potpredsjednika izglasan Hašim Valjević iz SDP-a, dok ostatak koalicije čini već pomenuti blok SNSD-SP-NPS.
Na ovu vijest ubrzo su reagovali iz udruženja „ReStart Srpska“ te upitali novoizabranog lidera PDP-a Draška Stanivukovića da li će raspustiti odbor u Kostajnici zbog ove „neprincipijelne koalicije“.
„Dok se PDP sve više istura kao jedina opozicija SNSD-u, stvari tako ne izgledaju u Izbornoj jedinici 1. Naime, u opštini Kostajnica formirana je skupštinska većina koju predvode SNSD i PDP, gdje je Željko Čekić, suprug narodnog poslanika Diane Čekić (PDP), izabran za predsjednika lokalne skupštine. Da li je poslije smaknuća čovjeka koji je mogao pobijediti, a isturanja penzionera koji nije imao nikakve šanse kao kandidat u Novom Gradu, Milanko Mihajlica kao šef Izborne jedinice 1 sarađivao sa SNSD-om ili je to sve slučajnost? Da li će novi predsjednik stranke raspustiti odbor koji sarađuje sa režimom?“, neka su od pitanja koja su postavljena iz pomenutog udruženja.
Reagovao je, potom, i poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske i lider Liste Za pravdu i red Nebojša Vukanović, koji se zapitao “gdje plovi brod PDP sa novim kapetanom od Belu lađu“.
„Novoizabrani predsjednik Skupštine opštine Kostajnica Željko Čekić je suprug Dijane Čekić, poslanice PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske, a izabran je na pomenutu poziciju svega par dana nakon izbora Draška Stanivukovića za predsjednika ove stranke. I dok se sa jedne strane u javnosti izvodi predstava za nedovoljno upućene kako se mlađani gradonačelnik Banjaluke vratio na fabrička podešavanja i postao ponovo preko noći veliki opozicionar, iza kulisa između Stanivukovića, Dodika i SNSD-a prave se veliki dogovori i nagodbe, što potvrđuje koalicija PDP-a i SNSD-a u Kostajnici“, kaže Vukanović.
On potom navodi da će politička sudbina bračnog para Čekić unutar PDP-a pokazati „kuda plovi“ i sama stranka.
„Ostaje da se vidi da li će Željko i Dijana Čekić biti isključeni iz PDP-a zbog saradnje i koalicije sa SNSD-om ili će Stanivuković nastaviti da se pravi Englez i neinformisan. Zanimljivo da je SNSD u Kostajnici pobijedio za svega 11 glasova, a jedan od razloga je upravo u kalkulisanju lažnih opozicionara koji sjede na dvije stolice. Iz sličnih razloga, sukoba u PDP i opoziciji, SNSD je ostao na vlasti i u Novom Gradu, a dešavanja u Kostajnici govore kuda plovi brod PDP-a od kako je Stanivuković formalno postao njegov kormilar i kapetan od Belu lađu“, zaključio je Vukanović.
Politikolog Velizar Antić kaže za Gerilu da smo i u prethodnom periodu imali slučajeve u pojedinim opštinama i gradovima da su opozicione stranke sa republičkog nivoa davale podršku vladajućim partijama na lokalnom nivou te da dešavanja u Kostajnici nisu pretjerano nova.
„Da smo mi zaista prava demokratija i da smo došli do punog demokratskog kapaciteta i da imamo uređeno društvo ove pojave ne bi bile veliko iznenađenje i ne bi predstavljale problem. Dakle, u pojedinim lokalnim sredinama bi bilo moguće da se prave različite kombinatorike i koalicije koje ne bi morale da budu preslikane sa republičkog nivoa. I ovo ponašanje bi čak bilo i poželjno jer bi imali čvršće koalicije na lokalnom nivou koje ne bi zavisile od centrala stranaka. A ljudi na lokalu ipak najbolje poznaju jedni druge i znaju ko kako diše i u koga imaju povjerenje da naprave koaliciju koja će biti stabilna i voditi opštinu ili grad u periodu na koji je dobila povjerenje građana“, kaže naš sagovornik.
Međutim, dodaje on, u našem društvu gdje je sve apsolutno centralizovano, gdje su vladajuće političke partije potpuno zarobile institucije i ušle u sve pore društva i sistema, gdje je korupcija na jako visokom nivou praviti koaliciju sa partijama koje su sve ovo omogućile daje alibi tim strankama.
„Dakle, mislim da pravljenje koalicija opozicionih partija sa partijama na vlasti, u ovom trenutku na bilo kom nivou, nije u redu prema samim biračima opozicije. Jer ukoliko kritikujete partije na vlasti za sve što rade i to sa potpunim pravom, potpuno je nemoralno ulaziti sa tim partijama u bilo kakve koalicije na lokalnom nivou. Ukoliko se ponašate na ovaj način sa jedne strane dajete strankama na vlasti alibi da i nisu toliko loše po društvo a sa druge strane obeshrabrujete sopstvene birače da vam zaista i daju povjerenje jer ste vi različiti od partija na vlasti. U tom slučaju glasači imaju puno pravo da kažu da su svi isti i da su im je samo vlast i pozicije bitni“, zaključio je Antić.
Gerila.info