Ministar zdravlja i socijalne zaštite Alen Šeranić izjavio je da je testiranjem utvrđeno da je još 59 lica u Republici Srpskoj pozitivno na virus korona.
U pitanju su 32 muškarca i 28 žena. Šeranić je naveo da su 22 osobe iz Banjaluke, sedam iz Laktaša, pet iz Doboj, četiri iz Kotor Varoši, po tri iz Čelinca, Oštre Luke i Prijedora, po dvije iz Prnjavora, Kozarske Dubice, Gradiške i Kneževa, po jedno lice iz Dervente, Šipova Nevesinja, Trebinja, kao i jedna osoba iz Brčko distrikta.
Šeranić je naveo da je 59 lica iz Republike Srpske, a jedno iz Brčko distrikta koje se liječi u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske u Banjaluci.
Prema njegovim riječima, među novozaraženim su i tri doktora medicine i jedna medicinska sestra koji su zaposleni u UKC RS.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
“Procenat pozitivnih u odnosu na testirana lica govori o popuštanju discipline pojedinaca u pridržavanju propisanih mjera. Cijela zajednica se ponaša opuštenije nego ranije kada smo imali drugačije brojeve nego sada”, rekao je Šeranić na konferenciji za novinare u Banjaluci.
Šeranić je istakao da je u protekla 24 časa obavljeno 677 testiranja, da je ukupan broj pozitivnih u Srpskoj 767, te da je od posljedica virusa korona preminulo 30 lica.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite je izjavio da očekuje da svako preuzme svoj dio odgovornosti kada je riječ o propustu zbog kojeg je šestoro lica koja su stigla iz inostranstva umjesto u lokalni karantin u banjalučkom Đačkom domu smješteno u Studentski centar “Nikola Tesla”, gdje se nalaze osobe za koje je utvrđeno da su pozitivne na virus korona.
“Očekujem da svako preuzme svoj dio odgovornosti za ovaj propust, a što se tiče zdravstvenih radnika biće preduzeto sve što je potrebno da očuvamo zdravlje tih lica. Očekujemo da će biti testirana 3. maja”, rekao je Šeranić na konferenciji za novinare u Banjaluci.
Izrazivši žaljenje zbog ovog propusta, Šeranić se izvinio licima koja su se našla u Studentskom centru umjesto u lokalnom karantinu, kao i njihovim porodicama.
On je naglasio da je razumljivo da su ta lica uznemirena zbog čega im je Dom zdravlja obezbijedio psihološku podršku.
“Ta lica su ubrzo prebačena u karantin u Centru `Zaštiti me` i smještena su u pojedinačne sobe. Neće biti smještanja drugih lica u lokalni karantin u Centru `Zaštiti me`. Dakle, ova lica se ne nalaze u Đačkom domu, gdje su ostali upućeni u lokalni karantin. Odmah su pregledana, epidemiolog je uzeo epidemiološku anamnezu, a dezinfikovana je njihova odjeća, obuća i stvari koje su ušle u prostor Studentskog centra”, rekao je Šeranić.
Šeranić kaže da zdravstveni podaci koje je dobio pokazuju da je jedno od ovih šest lica ušlo u takozvanu crvenu zonu Studentskog centra, a ostali su se zadržali u prizemlju pošto su trebali biti podvrgnuti zdravstvenom pregledu.
“Vrlo brzo, nakon pet do deset minuta, uvidjeli su da je došlo do greške, tako da su ta lica prebačena u lokalni karantin u Centru `Zaštiti me`“, naglasio je Šeranić.
On je dodao da je o propustu obaviješten juče i da je odmah nakon toga zatražio izvještaj od zdravstvenih službi.
U devetoj sedmici je najveći broj zaraženih virusom korona i hospitalizovanih u UKC RS u Banjaluci, što znači da se ne poštuju jasno propisane mjere koje se odnose na sprečavanje širenja epidemije, upozorio je načelnik Klinike intenzivne medicine za nehirurške grane UKC-a Peđa Kovačević.
Kovačević je naglasio da 121 bolesnik devete sedmice govori da nešto nije dobro i da je moguć i neki lošiji scenario, te pozvao građane Srpske da ozbiljno shvate situaciju i poštuju propisane mjere.
On je istakao da je, budući da za virus korona ne postoji lijek, jedini spas to da se građani drže propisanih mjera kada je riječ o prevenciji.
“Mi smo relativno mala zemlja u kojoj je zdravstveni kapacitet do sada imao mogućnost da se nosi sa brojem oboljelih. Ono što je zastrašujuće, zbog čega pozivam javnost i svakog građanina Srpske da dobro razmisli, jeste da u devetoj nedjelji imamo najveći broj oboljelih i hospitalizovanih u UKC-u”, rekao je Kovačević na konferenciji za novinare u Banjaluci.
On je upozorio da što je veći broj pacijenata na respiratoru i što je veći broj kritično oboljelih, situacija je pod manjom kontrolom, a izgled liječenja takvih pacijenata je onda lošiji.
Kovačević je rekao da su praznična okupljanja, koja su vjerovatno i uzrok drastičnog skoka broja oboljelih, pokazatelj šta nam je činiti.
On je ponovio da su zdravstveni kapaciteti UKC-a takvi da može da zbrine relativno veliki broj pacijenata, ali da nije poenta o zbrinjavanju kritično oboljelih.
“Ne treba da se varamo da se bolest dešava nekom drugom, negdje u Španiji ili Italiji, već kod nas. Sve što možemo da uradimo jeste da držimo distancu, nosimo zaštitne maske i rukavice i da se na neki način pripremimo za period koji podrazumijeva da je taj virus među nama”, poručio je Kovačević.
Odjeljenje intenzivne medicine za Kovid-19 pacijente u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske u periodu od 21. marta do 26. aprila zbrinulo je 30 pacijenata, od kojih je 17 preminulo, a dvoje izliječeno i poslato kući, navela je šef ovog odjeljenja Milka Jandrić.
Jandrićeva je dodala da je pet pacijenata oporavljeno do te mjere da su premješteni na dalje liječenje u Kliniku za infektivne bolesti, a šest ih je još u jedinici intenzivnog liječenja.
Ona je istakla da je starosni prosjek ovih pacijenata 63 godine.
“Najmlađi ima 46 godina, a najstariji 78. Prosjek godina osoba koje su umrle je 65 godina”, rekla je jandrićeva na konferenciji za novinare u Banjaluci.
Prema njenim riječima, oko 76 odsto pacijenata je trebalo respirator, a kod 37 odsto bolesnika je primjenjivan neki od modova neinvazivne mehaničke ventilacije, što znači dostavu kiseonika pod većim pritiskom i protokom nego što se može obezbijediti kiseoničkom maskom.
“Pedeset odsto bolesnika su kardiovaskularni bolesnici, 13 odsto dijabetičari, deset odsto hematoonkološki bolesnici”, navela je Jandrićeva.
Ona je rekla da su pacijenti uglavnom imali slične simptome – visoka temperatura, suv kašalj, kratkoća daha, slabost i malaksalost, a pojedini su imali i gubitak osjećaja ukusa i mirisa.
Trideset odsto bolesnika nije imalo nikakve bolesti na prijemu, odnosno navodili su da nemaju redovne terapije i da su zdravi.
“Nešto više od četiri dana trajao je period dok su došli do intenzivne jedinice, što znači da su se liječili u opštim bolnicama ili klinici za infektivne bolesti. Prosjek ležanja u intenzivnoj jedinici za pacijente koji su završili liječenje je nešto više od sedam dana”, rekla je Jandrićeva.
Ona je zamolila građane da nastave sa pridržavanjem preporučenih mjera jer epidemija još nije završena.
https://www.facebook.com/rtrs.vijesti/videos/2709298249301288/