Početkom ove sedmice policijske uprave u Užicu i Kikindi poslale su dopis školama u kojima se traži da se sastave spiskovi problematične i asocijalne djece koja su u riziku od nasilja, bilo kao žrtve ili da ga izvršavaju. Uzevši u obzir da Republika Srpska u svemu slijedi Srbiju, mogu li se i kod nas očekivati ovakve mjere?
Iako se državni sekretar u Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije Željko Brkić izvinio zbog toga, naglasivši da su ove dvije policijske uprave samostalno i na svoju inicijativu poslale te dopise i da iz MUP-a takav nalog nije došao, reakcije javnosti su bile oštre, od komentara na društvenim mrežama pa do zvaničnih saopštenja strukovnih sindikata.
Iz Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije tim povodom su istakli da Ministarstvo prosvete Srbije mjesecima ignoriše predlog da se izmjenama prosvetnih propisa omogući nastavnicima da sa časa suspenduju učenike koji remete nastavu, a sada Ministarstvo unutrašnjih poslova od škola zahtjeva pravljenje spiskova “problematičnih” učenika da bi se njima bavila policija, što ocjenjuju kao skandalozno ponašanje primjereno policijskim, a ne demokratskim društvima.
„Nikakav nalog slične vrste nije došao od MUP-a. U samom tekstu dopisa vidi se da je on motivisan dobrim namerama, u pozadini je želja policijskih službenika da se učini sve da se podigne bezbednost učenika i nastavnog osoblja. U toj želji učinjen je nesmotren potez, traženo je da se dostave podaci za koje MUP nema ovlašćenja da ih pribavlja“, reagovao je Željko Brkić.
Inače, dokument kojim je Policijska uprava Užice tražila od škola na području tog grada, Arilja, Požege, Kosjerića, Bajine Bašte, Čajetine i Zlatibora da im dostave spiskove učenika koje su žrtve nasilja ili su izvršioci nasilja, upućen je Školskoj upravi Užice 8. maja ove godine, potom je proslijeđen školama, a u njemu se navodi da će pripadnici PU Užice tim povodom posjećivati škole od 9. maja.
Od škola se tražilo da pripreme spisak učenika za koje procjenjuju da su u riziku od nasilja, bilo da su oštećeni, odnosno žrtve ili izvršioci nasilja ili ispoljavaju asocijalno ponašanje.
Inače, psiholozi ističu da je praćenje djece važno ali ne tako da se osjete kao da su meta i da su targetirani. Dakle, ne na način da se prave spiskovi, kao što su tražile policijske uprave u Srbiji.
„Od strane policijske uprave u Užicu i iz Kikinde došao je jedan dopis, dakle iz dve policijske uprave. U pitanju je dobra namera da se bezbednost škole unapredi. Učinjen je nesmotren potez“, rekao je tim povodom državni sekretar u Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije Željko Brkić.
Uzevši u obzir da Republika Srpska slijedi Srbiju u mnogo čemu, postavlja se pitanje možemo li očekivati i da kod nas policija počne slati dopise školama da dostave spiskove “problematične djece” jer se i ranije dešavalo da Republika Srpska kopira mjere iz Srbije?
Gerila/Danas/N1