Ustavni sud Bosne i Hercegovine donio je danas odluku kojom je ocijenio neustavnom Odluku o načinu i uslovima prodaje nepokretnosti na Јahorini, izazvavši burne reakcije i različita tumačenja među političarima, pravnim stručnjacima i javnošću.
“Odlučujući o zahtjevu 13 poslanika Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine za ocjenu ustavnosti Odluke o načinu i uvjetima prodaje nekretnina u vlasništvu Republike Srpske koje se nalaze u okviru posebnog područja Jahorina javnim nadmetanjem – licitacijom („Službeni glasnik RS“ broj 114/23), Ustavni sud je utvrdio da osporena odluka nije u saglasnosti s odredbama čl. I/1, I/2. i VI/5. Ustava Bosne i Hercegovine”, navodi se u saopštenju Ustavnog suda BiH.
U saopštenju se dodaje dodaje da je takođe utvrđeno da je osporena odluka ništavna i da prestaje važiti od dana objavljivanja te odluke u „Službenom glasniku RS“.
“Vladi Republike Srpske i Ministarstvu trgovine i turizma Republike Srpske je naloženo da preduzmu odgovarajuće korake kojima će poništiti sve odluke i aktivnosti koje su zasnovane na osporenoj odluci. Ustavni sud je naglasio da je Vlada RS raspolagala državnom imovinom koja je pod zabranom raspolaganja i koja je u isključivoj nadležnosti institucija BiH”, navodi se u saopštenju.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Zvaničnici Republike Srpske su reagovali na ovu odluku naglasivši da je Ustavni sud pokušao da izvrši državni udar zato što je pitanje imovine riješeno Dejtonskim sporazumom.
Ministar trgovine i turizma Republike Srpske Denis Šulić kaže da investitor iz Teslića neće odustati od kupovine zemljišta na Јahorini, jer je Srpska ozbiljan partner.
“Ustavni sud je ovakvom odlukom izvršio jednu vrstu državnog udara, jer je zemlju na Јahorini pripisao “državnoj imovini BiH”, što je netačno i predstavlja kršenje Ustava BiH koji bi ovaj sud trebalo da najviše da štiti. Investitori siguno neće odustati, jer je Republika Srpska ozbiljna država, siguran sam da smo stabilan partner svakom investitoru koji ovdje dođe i da iza odluka koje donosi Vlada stoji čitavo rukovodstvo Republike Srpske i niko ih ne može mijenjati”, kaže Šulić.
Ministarstvo trgovine i turizma Republike Srpske naglasilo je da su sve aktivnosti po predmetu u vezi sa prodajom zemljišta na Јahorini na lokalitetu “Vučiji most” realizovane u skladu sa Ustavom i zakonima Srpske i nadležnostima datim Dejtonskim mirovnim sporazumom.
Naveli su da su se upoznali putem medija i internet stranice Ustavnog suda BiH o odluci suda u vezi sa prodajom zemljišta na lokalitetu “Vučiji most”, ali je neće komentarisati do njenog zvaničnog objavljivanja.
“Uzimajući u obzir da u dostupnim informacijama nisu navedeni svi pravni osnovi po kojem je predmetna odluka donesena, Ministarstvo trgovine i turizma neće komentarisati predmetnu odluku do njenog zvaničnog objavljivanja koje je najavljeno u što skorijem roku”, naveli su iz Ministarstva.
Dodaju da će po objavi odluke i upoznavanju njenom sadržaju razmotriti i pokrenuti dalje zakonske procedure u skladu sa mogućim pravnim sredstvima.
“Kako smo i ranije isticali, nikome nećemo dopuštati da negira te nadležnosti i nameće neke odluke i da ćemo protiv svih koji to budu radili pokrenuti postupke pred nadležnim organima Republike Srpske”, poručili su iz Ministarstva trgovine i turizma Srpske.
Ognjen Tadić, savjetnik predsjednika RS Milorada Dodika, izjavio je da je odluka Ustavnog suda BiH pokazuje da su spremni da zapale i sopstvenu kuću, samo da gori kuća Republike Srpske.
“Predmetne odluke nisu sporne samo sa stanovišta da ne poštuju Dejtonski mirovni sporazum i ometaju entitete u korišćenju njihove imovine, već jasno pokazuje da su politički faktori iz FBiH koji imaju ratne ciljeve iz vremena kada je jedan od sudija bio v.d prredsjednika SDA spremni i svoju kuću da zapale, samo da gori kuća Srpske”, izjavio je Tadić.
Podsjećamo, kompanija “Drvo-export” Srđana Klječanina Rufija, koja je kupila više od 56 dunuma zemlje na Jahorini, planirala je na ovom mjestu da gradi šest apart-hotela i jedan hotel površine 29.000 kvadrata kroz investiciju od preko pola milijarde maraka.
Srđan Klječanin Rufi, odbornik SNSD-a iz Teslića, na licitaciji za 12 parcela ukupne površine 56.405 kvadratnih metara, pojavio se kao jedini ponuđač i kupio je direktnom pogodbom za 41.130.000 KM.
Inače, dok širi biznis po Srpskoj otvaranjem rudnika, dok mu država prodaje desetine dunuma olimpijske planine, protiv njega i njegovih najbližih saradnika se vodi istraga za pustošenje šuma i štetu od oko tri miliona maraka.
Firma “Drvo-export” u žižu interesovanja dospjela je prošle godine zbog otvaranja nelegalnog rudnika u selu Bistrica.
Iako nije imao neophodne dozvole kopanje je počelo, a nisu ga spriječili ni brojni protesti mještana.
Bez obzira na apele i proteste mještana, Vlada RS je Rufiju naknadno dala koncesiju za otvaranje rudnika, umjesto kazni za nelegalna raskopavanja od kojih su se tokom cijele godine ograđivali.
Sve češće se mogu čuti glasine da je on samo paravan za ulaganje kontroverznih biznismena iz Srbije u Republiku Srpsku.
Inače, Narodna skupština RS je u junu prošle godine usvojila Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH u RS, što je izazvalo brojne kontroverze. Zanimljivo je da su pravosudne vlasti Republike Srpske ipak ispoštovale odluke Ustavnog suda BiH.
Tako je Muharem Štulanović, imam i profesor iz Bihaća oslobođen pred Okružnim sudom u Banjaluci optužbi “za povredu ugleda i časti Republike Srpske i njenih naroda”. Štulanović je optužen da je tokom vjerskog obreda u Bihaću Republiku Srpsku nazvao “genocidnom tvorevinom”. Sud ga je oslobodio jer je ovo djelo iz Krivičnog zakonika RS Ustavni Sud BiH proglasio neustavnim.
Postavlja se pitanje da li će nadležni u Republici Srpskoj poštovati i ovu odluku Ustavnog suda u vezi sa zemljištem na Jahorini, ili neće odustati od svojih namjera, kako poručuju.