Skupština Grada Banja Luka jednoglasno je usvojila na jučerašnjem 19. redovnom zasjedanju rebalans budžeta za 2022. godinu u iznosu od 212,3 miliona KM.
Skoro sve amandmane SNSD-a Skupština je prihvatila osim amandmana 16 koji je ranije povučen. Prihvaćeni amandmani SNSD-a većinom se odnose na rad JZU Dom zdravlja, Centar za socijalni rad i Centar za predškolsko vaspitanje i obrazovanje Banjaluka, kao i isplatu novčane pomoći penzionerima.
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković je istakao da je SNSD odustao od smanjenja poreza na nepokretnosti, čime su gradu vraćeni izvorni prihodi, što se može nazvati političkom pobjedom, ali da je poražavajuće to što su skinuti svi infrastrukturni projekti.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Stanivuković je istakao da je njegov uslov bio da rebalans mora ići na vanrednu sjednicu par dana prije Nove godine.
“Jer ako imate 20 miliona, od čega dio treba da date Centru za socijalni rad da bi se isplatila sredstva za pomoć i ugrožene, da biste pomogli određene ustanove, preduzeća, da biste bili dio podrške za izgradnju teniskog terena za dolazak Đokovića, vama treba minimalno nekoliko radnih dana da to uradite. Rebalans, koji iako se usvoji u četvrtak, u petak stupa na snagu, nije nikakav dogovor. Mi nemamo rebalans iako smo ga dobili”, naveo je Stanivuković.
Po konačnom prijedlogu, rebalans budžeta iznosiće 212 miliona KM, od čega je za infrastrukturu namijenjeno više od deset miliona KM i to za one projekte koji su uglavnom započeti, poput saobraćajnica u Kuljanima, Motika, Priječanima, ali i za mnoge druge, među kojima za vodovodnu infrastrukturu 1,5 miliona, 0,8 miliona KM za mostove u Trapistima i Dervišima, za obnovu kuće Milanovića 2,5 miliona KM iz rebalansa i dodatnih milion KM iz budžeta za narednu godinu, za vidikovac na Banj brdu pola miliona KM.
Odbornik SNSD-a Srđan Amidžić rekao je da SNSD od svojih amandmana nije odustao. Odobrili su, kako ističe, grant u iznosu od 700.000 KM kao vid kratkotrajne pomoći Javnom preduzeću “Akvana”. Dodao je da će odobriti i tri miliona KM kojim bi trajno riješili problem ovog preduzeća, ali samo pod uslovima da im se dostavi sva neophodna projektna dokumentacija, kao i dokumentacija o tome kako će se novac utrošiti jer, kako kažu, imaju osnovanu sumnju o malverzaciji.
“Nećemo podržati ovo ako nam ne dostave tačno kako će rasporediti ova sredstva. Imamo razlog da vjerujemo da postoji projektna dokumentacija kojom se predviđa betoniranje bazena i izgradnja stambenih objekata”, ističe Amidžić.
Bojan Kresojević, gradski menadžer, naveo je da je od velikog značaja to što je Banja Luka dobila rebalans iako ga je dobila kasno.
“Najbitnije je da imamo rješenje za JP ‘Akvana’ i funkcionisanje Gradskog olimpijskog bazena za naredna dva-tri mjeseca”, rekao je Kresojević.
Gerila/Srpska info/Nezavisne novine