Mediji u Republici Srpskoj i Federaciji BiH koji su pratili raspravu i glasanje o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici događaj su ispratili kao da je riječ o glasanju za Pjesmu Evrovizije.
Od 193 zemlje s pravom glasa, 84 je glasalo “za”, 19 država je bilo “protiv”, a “uzdržano” 68, dok 22 zemlje uopšte nisu glasale.
Očekivano, prve reakcije iz Republike Srpske i Federacije BiH nisu se razlikovale od dosadašnjih. Zvaničnici su ostali pri svojim prethodnim uvjerenjima.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da Rezolucija nije imala ni natpolovičnu većinu, što je, prema njemu, propala rezolucija.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković je rekao da glasanje za rezoluciju o Srebrenici pokazuje sav apsurd i ironiju trenutne situacije u kojoj živimo.
“Najčešće što se čulo tokom sjednice i na šta su ukazali predstavnici većine zemalja jesu dvostruki standardi i da nema konsenzusa”, izjavio je Višković, naglasivši da je zbir “protiv” i “uzdržanih” veći od onih koji su glasali “za”.
“I to jasno govori sve o predlagaču, licemjerstvu, duplim aršinima. To puno govori o svemu. Njemačka je zemlja koja je imala uvodno obraćanje, a svako na ovom svijetu zna da je Njemačka i Treći rajh počinio najveći genocid i eto oni su se sad toliko godina poslije sjetili da svoju mračnu istoriju ispravljaju i peru preko srpskog naroda”, naveo je Višković.
S druge strane, član Predsedništva BiH Željko Komšić izjavio je da je Rezolucijom stavljena tačka na jedan višedecenijski proces.
„Proces koji je započeo podizanjem optužnica za genocid, nastavljen izricanjem pravnosnažnih presuda pred međunarodnim sudovima i danas konačno završen usvajanjem Rezolucije u Ujedinjenim nacijama. Ovim je na svetskom nivou nakon pravnog konsenzusa koji je izražen kroz presude suda oformljenog od strane Ujedinjenih nacija, postignut i politički konsenzus po pitanju genocida koji je izvršen u Bosni i Hercegovini, odnosno u Srebrenici. Mišljenje onih koji se nalaze izvan postignutog pravnog i političkog konsenzusa uopšte nije relevantno“, naveo je Komšić.
Premijer Federacije BiH i predsjednik SDP-a BiH Nermin Nikšić izjavio je da da je zbog onih koji uporno negiraju činjenicu genoicida bilo nužno usvojiti ovakvu Rezoluciju.
“U Srebrenici je počinjen genocid što je utvrđeno pravosnažnom presudom Međunarodnog suda pravde u Hagu. Tu pravnu činjenicu ne može niko osporiti bez obzira koliko se pojedinci trudili da genocid svedu na „strašan zločin“. Strašan zločin je tragedija koja se desila prije par dana u Tuzli, nedavno u Gradačcu ili prošle godine u Beogradu, ali u Srebrenici je bio genocid”, rekao je Nikšić, naglasivši da je Rezolucija o genocidu u Srebrenici prvenstveno bez sumnje ljudski i civilizacijski čin.
“Danas je poslana važna lekcija počiniteljima, zločincima i onom dijelu čovječanstva koje još uvijek ne zna razliku između dobra i zla. Nažalost, danas smo svjedoci da se slični zločini dešavaju i u drugim dijelovima svijeta, iako iz dubine duše želim da nikada neka nova generacija ne doživi sudbinu srebreničkih žrtava”, rekao je Nikšić.
Inače, izlaganje tokom rasprave i sam proces glasanja mediji u Federaciji BiH i Republici Srpskoj ispratili su kao da je riječ o nekom takmičenju kao što je Pjesma Evrovizije. Kako je koja zemlja iznosila svoj stav o Rezoluciji, tako su mediji objavljivali vijest o tome. Naravno, izražavajući zahvalnost ili kritikujući zbog postupka tih zemalja.
Isti pristup su imali i pojedini političari, kao što je gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić koja je na svom profilu na društvenoj mreži X juče objavila fotografiju sa zastavama zemalja koje su kosponzori Rezolucije.
Ukupno 39 zemalja je kosponzor Rezolucije o genocidu u Srebrenici! Hvala za podršku! 🇧🇦❤️ pic.twitter.com/OxrivgTpSw
— Benjamina Karić (@BenjaminaKaric) May 22, 2024
Kada se strasti smire, teško je očekivati da će se narativ nakon usvajanja rezolucije brzo promijeniti i da će podjele i tenzije nestati preko noći.
Gerila.info