Nakon današnje maratonske posebne sjednice NSRS usvojeni su zaključci koji se tiču povlačenja sudija iz Republike Srpske iz Ustavnog suda BiH. Usvojen je i zaključak kojim se ukidaju rokovi za povlačenje saglasnosti o prenesenim nadležnostima u oblasti pravosuđa, odbrane, indirektnog oporezivanja i sigurnosti, a iz vladajuće koalicije to pravdaju mogućnosti da Vlada RS, kada to bude neophodno, navedene akte vrati u skupštinsku proceduru.
Opozicioni poslanici su glasali protiv navedenih zaključaka a i u diskusijama su naglašavali da je u pitanju čisto politikanstvo jer se upravo funkcioneri iz vladajućih partija takmiče ko će zauzeti što bolju poziciju u zajedničkim institucijama, a najnoviji primjer za to je konkurs za direktora Uprave za indirektno oporezivanje BiH na kojem je Zoran Tegeltija, aktuelni ministar finansija BiH, dobio najvišu ocjenu i vjerovatno će uskoro preuzeti ovu poziciju.
Paradoksalno, upravo se danas diskutovalo o tome da funkciju UIO BiH treba razdvojiti na entitete. Slično se dogodilo i prije par mjeseci kada je usvojen zaključak o osnivanju Agencije za lijekove RS, ali je jedan od prvih poteza nove/stare vlasti na bh. nivou bila da smijeni Aleksandra Zolaka, kadra PDP-a, sa pozicije direktora “sporne” Agencije za lijekove BiH i postavi SNSD kadar, Natašu Grubišu, na tu poziciju.
Uprkos jedinstvenom stavu da je djelovanje Ustavnog suda BiH neustavno i usmjereno na razvlašćivanje Srpske, poslanicima opozicije je sporno što nisu ispoštovani zaključci Narodne skupštine o neustavnom djelovanju Ustavnog suda BiH iz februara 2020. godine i vraćanju nadležnosti, iz decembra 2021.
Dalje je izglasano i da se na teritoriji Srpske ne provode odluke Ustavnog suda BiH i da se iz njega povuku sudije iz Srpske, tačnije jedan sudija.
U pitanju je sudija Zlatko Knežević. a drugo mjesto je upražnjeno još od novembra prošle godine kada je Miodragu Simoviću, sa navršenih 70 godina života, prestao da važi mandat.
Ustavni Sud BiH bi trebao da broji devet sudija, ali ih trenutno ima sedam, dok bi sa povlačenjem Kneževića, što je izvjesno, Ustavni sud ostao na šest sudija.
“Pozivaju se sudije Ustavnog suda BiH iz reda srpskog naroda da podnesu ostavke na mjesto sudije u Ustavnom sudu BiH dok Narodna skupština Republike Srpske ne odluči drugačije”, stoji u Zaključku koji je danas usvojen u NSRS.
U materijalima koji su dostupni navedeno je “da su godinama Republici Srpskoj otimane pravosudne i druge nadležnosti utvrđene Ustavom BiH po principu iz člana 3.3.a).”
U suštini, navedeni zaključci nemaju nikakve pravne konsvekvence već se radi o simboličkom činu, jer je za normalan rad Ustavnog suda BiH potrebna prosta većina. Odnosno, dovoljno je pet sudija za legalnost i ustavnost odluka Ustavnog suda, jer navedeni sud ne poznaje ni etničko ni entitetsko glasanje.
Zaduženi su i poslanici iz Republike Srpske u Predstavničkom domu Parlamenta BiH da u što kraćem roku u parlamentarnu proceduru upute Zakon o Ustavnom sudu BiH, kojim bi budući sastav ovog suda bio bez stranih sudija.