U Banjaluci je održana posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske na kojoj su poslanici usvojili izmjene i dopune Krivičnog zakonika Republike Srpske, kao i Zakona o neprijemnjivanju odluke visokog predstavnika, kada je riječ o negiranju genocida.
Sjednica je bila zatvorena za javnost, a prisustvovali su joj najviši predstavnici Republike Srpske, predsjednici parlamentarnih stranaka, kao i nekolicina srpskih predstavnika u zajedničkim institucijama.
Predsjednik NSRS Nedeljko Čubrilović nakon sjednice je izjavio da su svi poslanici iz stranaka iz RS bili jedinstveni prilikom glasanja.
Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjaviožo je prije sjednice da je današnje zasjedanjw NSRS posvećeno prevashodno donošenju nekoliko zakonskih propisa, ali da ona odražava značajan stepen političkog jedinstva, izgrađenog na temu nametnutih zakona visokog predstavnika kojim je prekršio međunarodno pravo.
Dodik je prije početka posebne sjednice, rekao novinarima da pozdravlja činjenicu da su nametnuta rješenja okupila sve političke partije iz Srpske.
“Visoki predstavnik na to nema pravo. Kao što mogu da vidim, i ovaj koji se predstavlja kao novi visoki predstavnik isto namjerava tako nešto da učini”, rekao je Dodik.
On je naglasio da je visoki predstavnik prekršio međunarodno pravo, Ustav i zakone u BiH, jer nikada nije imao pravo da nameće zakone.
“Bonska ovlaštenja na koja se oni pozivaju nisu nikada data visokom predstavniku da nameće zakone, sve je to blefiranje”, rekao je Dodik.
Komentarišući podnošenje tužbe predsjednika Skupštine opštine Srebrenica Ćamila Duraković protiv novinara RTRS-a Branimira Đuričića, Dodik je napomenuo da će SNSD već na prvoj sjednici SO Srebrenica pokrenuti pitanje smjene Durakovića.
U toku zasjedanja, novinarima su predstavljeni i zaključci koje su predsjednici parlamentarnih stranaka iz Republike Srpske potpisali tek danas, iako su usaglašeni na sastanku koji je održan početkom sedmice.
Te zaključke u ponedjeljak je predstavio predsjednik NSRS Nedeljko Čubrilović.
Iako je tada jedan od zaključaka bio i da se prekida saradnja sa visokim predstavnikom u BiH, vidljivo je da je taj zaključak izbačen iz ovog dokumenta.
Begija Smajić iz Stranke za BiH, izjavila je da Narodna skupština Republike Srpske nema zakonsku nadležnost, kako po Ustavu BiH, tako i po Ustavu entiteta da donosi ovakvu vrstu zakona, jer je, prema njenim riječima, visoki predstavnik dio ustavne strukture BiH i značajan faktor u implementaciji mira koji je potpisan u Dejtonu.
„Negiranje genocida je posljednja faza u procesu genocida i prethodi činjenju nekih novih genocida. Kao žrtva genocida, kao majka, ne želim da doživim sudbinu majku Hatidže, a moja djeca sudbinu njene djece, a moj muž sudbinu njenog muža. Oni koji danas nisu spremni priznati i osuditi zločin genocida, spremni su ga počiniti nad mojim sinovima i nad mojim mužem. Pozivam političke predstavnike srpskog naroda da skinu teret sa pleća svog naroda koji nije dužan da nosi teret onih koji su činili ratne zločine, kako bi nam djeca živjela bez mržnje u miru i sluzi, jer djeca kojoj predajem u Serbrenici pokazuju da je to moguće, ali ih oni svojom retorikom stalno zbunjuju, a nemaju pravoda to čine“, izjavila je Smajićeva.
Konferenciju za medije je održao i Mirko Šarović, predsjednik SDS-a, koji je rekao da je odluka Valentina Incka, odlazećeg Visokog predstavnika u BiH, neprihvatljiva.
“Ovo je početak jednog složenog procesa, ali se mora razgovarati o konačnim rješenjima. Očekujem da novi Visoki predstavnik u BiH, koji, koliko znam, danas stupa na dužnost, neće korisiti bonska ovlaštenja jer nema to pravo.
Šarović je na pitanje o prijedlogu Milorada Dodika o formiranju koncentracione vlade, kao i njegovog mogućeg istupanja sa pozicije srpskog člana Predsjedništva BiH, rekao da SDS neće učestvovati u formiranju te vlade.
“Sa SNSD možemo razgovarati o suštinski važnim pitanjima za RS, ali političke razlike među nama ostaju”, rekao je Šarović.
USKORO OPŠRINIJE…
GERILA.info