Vazduh u Banjaluci danima je izrazito nezdrav za ljude. Pokazuju to svi relevantni, dostupni podaci. I pored upozorenja bilo kakva ozbiljnija reakcija nadležnih institucija, i gradskih i republičkih, izostaje.
Svake jeseni i zime vazduh u Banjaluci postaje nezdrav i izrazito nezdrav za građane, naročito za osjetljive grupe, djecu, starije i bolesne. Iako je situacija alarmantna godinama izostaje reakcija nadležnih institucija. O lošem kvalitetu vazduha, koji utiče na zdravlje stanovnika najvećeg grada u Republici Srpskoj, ćute gradske vlasti, i aktuelna predvođena Draškom Stanivukovićem i prethodne predvođene gradonačelnicima iz SNSD-a.
Jedino s vremena na vrijeme, nakon pitanja novinara, iz banjalučke Gradske uprave odgovore da im je problem poznat i da se radi na njegovom otklanjanju. Bez detalja i konkretnih stvari koje se čine ili se planiraju učiniti.
Na ovaj problem pojedinci, neke nevladine organizacije i pojedini mediji upozoravaju godinama. Prethodna gradska administracija je odbijala da potvrdi ovako loše pokazatelje pravdajući ih činjenicom da su izmjereni na nezvaničnim uređajima. Oni su iznosili podatke Republičkog hidrometeorološkog zavoda koji, međutim, ne mjeri sve ono što mjere ovi mali uređaji.
“U Banjaluci ono što imamo trrenutno jeste da je grad postavio na svoj sajt kao podatke u realnom vremenu koji se objavljuju na dnevnoj bazi. Međutim u tim podacima nedostaju čvrste čestice i fina prašina. To su PM 10 i PM 2,5 koje su u ogromnim količinama naročito u ovo doba godine. To je jako bitan parametar za koji mi nemamo konkretne parametre i rezultate“, rekla je Majda Ibraković iz banjalučkog Centra za životnu sredinu za Gerila info u decembru 2019. godine.
Situacija je ista pet godina kasnije. Grad Banjaluka, u odgovoru za Gerila info, navodi “da se radi na riješavanju problema lošeg kvaliteta vazduha u gradu“.
Iz Centra za životnu sredinu Banjaluka su ranije za Gerila info rekli kako je nevjerovatno da niko ne upozorava građane da u danima kada imamo opasn vazduh ne trče, ne šetaju i da, ukratko, izbjegavaju boravak napolju.
Iz prethodne gradske administracije, predvođene Igorom Radojičićem, su na tvrdnje da je vazduh u Banjaluci među najzagađenijima u Evropi rekli da su takve ocjene paušalne, neutemeljene i tendeciozne. Isti uređaju koji pokazuju da je vazduh u Banjaluci katastrofalnog kvaliteta pokazuju da je vazduh širom Evrope mnogo bolj i manje zagađen. Da je vazduh u Banjaluci izrazito zagađen primjeti se i na samom ulazu u grad.
Iz različitih nevladinih organizacija su, ranije, tvrdili da je katastrofalnoj situaciji sa kvalitetom vazduha u gradu doprinjela i divlja, nekontrolisana gradnja na području grada koja je uništila “ružu vjetrova” u gradu a koja je čistila grad. Neadekvatno riješen problem gradskog saobraćaja i grijanja u gradu tokom hladnih mjeseci takođe ne pomažu da banjalučani dišu zdravo.
Vladimir Kovačević, Gerila info