Mađarski premijer Viktor Orban i delegacija Vlade Mađarske doputovaće danas u Banjaluku gdje će se sastati sa predstavnicima vlasti Republike Srpske.
Dolazak gostiju iz Mađarske je predviđen u 16:30 časova na banjalučkom aerodromu u Mahovljanima gdje će sletjeti nakon posjete Sarajevu. Sastanak delegacija Republike Srpske i Mađarske predviđen je u 17.00 časova. Delegaciju RS predvodiće predsjednik Republike Milorad Dodik, a Orban delegaciju Vlade Mađarske. Predviđeno je potpisivanje sporazuma predsjednika Vlade Republike Srpske Radovana Viškovića i ministra spoljnih poslova Mađarske Petera Sijarta.
Ovom posjetom Dodik i Orban nastavljaju saradnju, ali i međusobno “uvažavanje i divljenje” započeto još prije pandemije.
Sastanak predsjedavajućeg Predsjedništva BiH sa Viktorom Orbanom – Dodikov triling autokrata
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Već tada se mogla uočiti “neka tajna veza” između ova dva lidera. Orban je pohvalio Dodika izjavivši da ga poštuje lično i da Dodik uživa “ozbiljan respekt u Mađarskoj”.
“Vi ste čovjek koji je spreman da se založi za svoju zajednicu. Kritike protiv Vas su priznanje i ništa drugo. U perspektivi vidim mnogo dodirnih tačaka među nama”, hvalio je Orban Dodika tada, dok mu ovaj nije ostao dužan rekavši da “Viktor Orban uporno pobjeđuje na izborima, što govori o tome da ima podršku svog naroda”.
U suštini, ni Dodik ni Orban nisu među predvodnicima tolerancije, suživota i mira. Štaviše, preziru globalizaciju i prije bi se moglo reći da su predvodnici u širenju laži, straha, manipulacije i mržnje.
Dodik se divi Orbanu i nastoji u Republici Srpskoj primijeniti principe vladavine koje primjenjuje mađarski premijer. Nakon preuzimanja vlasti na izborima 2010. godine, stranka premijera Viktora Orbana “progurala” je ustavne i zakonske promjene koje su joj omogućile konsolidaciju kontrole nad nezavisnim institucijama zemlje. Orban vodi politiku koja ometa rad opozicionih grupa, novinara, univerziteta i nevladinih organizacija čije djelovanje smatra nepovoljnim.
Status Mađarske na rang listi sloboda je “djelimično slobodan” zbog stalnih napada na demokratske institucije zemlje od strane stranke Viktora Orbana, koja je iskoristila svoju parlamentarnu nadmoć za nametanje ograničenja ili uspostavljanja kontrole nad opozicijom, medijima, vjerskim grupama, akademskom zajednicom, nevladinim organizacijama, sudovima, tražiocima azila i privatnim sektorom.
Dosadašnje kampanje Orbanove partije karakterisale su oštra nacionalistička retorika i karakterizacija Orbana kao branioca “tradicionalnih” hrišćanskih vrijednosti u Evropi. Sposobnost opozicije da ospori njegovu partiju bila je znatno ometena mobilizacijom državnih resursa, pristrasnošću medija i ograničenjima koja su uticala na pristup opozicije tržištu oglašavanja. Zvuči poznato?
Dodiku je blizak Orbanov pristup medijskim slobodama zbog čega su ga Reporteri bez granica uvrstili na svoj popis “neprijatelja slobode medija”.
Orbanova vlast više od jedne decenije zloupotrebljava većinu medija i drži ih pod strogom partijskom kontrolom, dok se profesionalnim, kritičkim medijima uskraćuju informacije od javnog značaja. Nakon dolaska na vlast, Orban je postepeno ućutkivao nezavisne medijske glasove i stvarao svoju imperiju koja danas broji oko 500 režimskih medija.
Što se divljenja tiče, Dodik nerijetko zanemaruje činjenicu da su oni koje Orban podržava i kojima se divi bili odgovorni za smrt više hiljada Srba u prošlosti, posebno u Drugom svjetskom ratu.
Dodik je tako, jednom prilikom, poručio da je “Mađarska svijetli primjer kada je riječ o solidarnosti i pomoći te zemlje i njenog naroda u teškim vremenima za srpski narod”
Ne zna se samo da li je Dodik pod mađarskom solidarnošću za srpski narod u teškim vremenima možda mislio na Drugi svjetski rat kada su mađarski fašisti baš bili “solidarni” sa srpskim narodom, do te mjere da su tokom pogroma u “Novosadskoj raciji” 1942. godine “solidarno pobili” više hiljada Srba? Ili to u današnjem političko-istorijskom kontekstu nije važno? Par hiljada “solidarno pobijenih” Srba od strane mađarskih fašista nisu važni, važna je Orbanova suverenistička podrška. Najmanje što mu Dodik može uzvratiti je da mu se zahvali na “solidarnosti i pomoći te zemlje i njenog naroda u teškim vremenima za srpski narod”.
Sličan “izlet” Dodik je napravio kada je Orbanu čestitao Nacionalni dan Mađarske, kada se obilježava početak revolucije za oslobođenje mađarskog naroda od habzburške vlasti. Tom prilikom Dodik je poručio da je “značaj revolucije, koja je započela 15. marta 1848. godine, utoliko veći što je mađarski narod za svoju slobodu stao nasuprot mnogo jačem i brojnijem neprijatelju”, u čemu, kako ističe, prepoznaje sličnost mađarskog i srpskog naroda.
Istorijsko tumaranje vladajućih u Republici Srpskoj: Dodik čestitao Viktoru Orbanu Nacionalni dan
“Želja za slobodom svog, ali i drugih naroda bila je uvijek najviši srpski cilj, za koji su, kao i u vašem slučaju, položeni mnogi životi”, naveo je Dodik tada.
Da li iz neznanja ili svjesno manipulišući osjećajima Orbana, ali i srpskog naroda, dovodeći u vezu srpski i mađarski narod u revoluciji 1848. godine, Dodik je zanemario činjenicu da su Srbi i Mađari u revolucionarnoj 1848. bili neprijatelji!
U procesu pridobijanja legitimiteta za svoju politiku, Dodik nerijetko traži podršku od pseudodemokrata, kakav je Orban, ne birajući načine i sredstva za to, često zanemarujući očigledne činjenice i podilazeći nacionalističkim i šovinističkim porivima onih kojima se dodvorava. Ili je, ipak, sve samo stvar realpolitike, na kojoj Dodik toliko često insistira?
Odnos između Republike Srpske i Mađarske, odnosno Dodika i Orbana, nije samo političko-istorijske prirode, nego i ekonomske. Međutim, ni na tom polju stvari nisu baš najčistije.
Kada je Elektroprivreda Republike Srpske prošle godine prodala 70% vlasništva u foto-naponskoj solarnoj elektrani “Trebinje 1” Mađarskoj, spekulisalo se da je u pitanju dogovor između Milorada Dodika i Viktora Orbana.
Šarović: Republika Srpska prodala 70% udjela u solarnoj elektrani “Trebinje 1” (VIDEO)
Iz opozicije su tvrdili da je cijeli posao odrađen bez tendera i bilo koje javne procedure.
“Mi smatramo da je to zloupotreba, uzimanje bez javnog nadmetanja javnih resursa, a onda, takođe, bez javnog nadmetanja da se to ustupi Mađarskoj kompaniji u iznosu od 70%. Znamo da smo u oktobru mjesecu prisustvovali potpisivajnu tog sporazuma. Bio je Đokić, bio je direktor Elektroprivrede Petrović i onda su to na velika zvona najavili, da oni ulaze u novu investiciju u kojoj će da iskoriste sunčanu energiju u Hercegovini i da grade solarnu elektranu od 73 megavata. To je veliki kapacitet. I onda za tri mjeseca 70% osnivačkog paketa prodajete Mađarskoj””, izjavio je tom prilikom Mirko šarović iz SDS-a.
Slučaj je bio netransparentan od samog početka. Indikativna je i ćutnja menadžmenta Elektroprivrede RS o prenosu vlasništva na mađarsku kompaniju.
Vlast Srpske krije kako su Mađari postali vlasnici Solarne elektrane!
Koncesiju za izgradnju solarne elektrane u Trebinju Vlada Srpske dodijelila je 19. oktobra 2020. godine Elektropriprivredi Srpske i to bez javnog poziva. Međutim, ovo javno preduzeće očigledno nije imalo namjeru da gradi ovu solarnu elektranu pa je samo desetak dana kasnije na svojoj adresi osnovao preduzeće Solarna elektrana Trebinje 1, kojem je prvo ustupljena koncesija, a zatim je 70% tog preduzeća ustupljeno mađarskoj kompaniji Lugos, koja je potvrdila je da će biti većinski vlasnik.
Zanimljivo je da su Mađari postali većinski vlasnici solarne elektrane baš u vrijeme kada se Milorad Dodik hvalio političkom podrškom mađarskog premijera Viktora Orbana kojeg je Dodik ugostio u Laktašima u novembru 2021. godine.
Naposlijetku, krajem prošle godine Vlada Republike Srpske donijela je odluku kojom se prihvata kreditno zaduženje Republike Srpske prema Izvozno-uvoznoj banci Mađarske u vrijednosti 110 miliona evra.
Republika Srpska se zadužuje kod Mađara, ali i na domaćem tržištu
Zanimljivo je da je krajem decembra 2021. godine Dodik sa Viktorom Orbanom dogovorio da Mađarska Republici Srpskoj da 100 miliona evra finansijske pomoći, kao dio politike odgovornog susjedstva Mađarske za jačanje stabilnosti u regiji.
Sve u svemu, od političko-istorijskih veza ispunjenih licemjerjem i prećutkivanjem istorijskih činjenica, preko sličnosti u stilu vladavine, do sumnjivih finansijskih poteza, “suverenističko-populistička veza” između Dodika i Orbana jača iz dana u dan. Ukoliko zanemarimo realpolitiku, na kojoj Dodik toliko insistira, ipak će biti da se sličan sličnom raduje.
Gerila.info