Zbog blage zime i nedostatka snijega na Jahorini Vlada Republike Srpske morala je da interveniše sa dva miliona KM.
Vlada Republike Srpske uložila je u prethodnih nekoliko godina na stotine miliona maraka u Jahorinu, ali i pored toga nije napravljen sistem koji može da podnese ovako visoke temperature i omogući skijanje. Na planini je “zelena zima” sa temperaturama iznad svakog prosjeka za ovo doba godine, a kako nema snijega, nema ni skijaša koji bi na njoj trošili svoj novac. Vlada je zbog toga, nekoliko dana prije nove godine morala preko Ministarstva trgovine i turizma da interveniše sa dva miliona maraka u vidu subvencije, a kako bi se finansirale tekuće obaveze, prenosi portal Capital.
U resornom ministarstvu kažu da im je prethodno iz uprave “OC Jahorina” stigao zahtjev za pomoć, koji je kandidovan na sjednici Vlade.
“Uzimajući u obzir da je Olimpijski centar „Jahorina“ Pale strateško preduzeće Vlade Republike Srpske od čijeg rada zavisi poslovanje cjelokupnog sektora usluga na Jahorini, prevashodno rad ugostiteljskog sektora i ostalih pružalaca turističkih usluga, kao i trenutnu situaciju po pitanju prirodnih uslova za rad skijališta, Vlada Republike Srpske donijela je predmetnu odluku kako ne bi došlo do dodatnog ugrožavanja poslovanja ovog društva”, kazali su u ministarstvu.
- tekst se nastavlja ispod oglasa-
Predsjednik Nadzornog odbora Olimpijskog centra Jahorina, Nedeljko Elek kaže da je sa ovim temperaturama, poslovanje neodrživo.
“Prošle godine smo u decembru imali šest miliona maraka prihoda od ski – pasa, a ove godine ta cifra je nula. To sve govori”, priča Elek.
Prema njegovim riječima, Jahorini ne nedostaje snijega, već niskih temperatura.
“Planina je pokrivena sistemom za osnježavanje, koji zbog visokih temperatura ne može da radi”, zaključio je on.
Inače, sa istim problemom suočavaju se i ostale planine u zemlji, ali i u cijeloj Evropi.
Tako su mnoga skijališta u Francuskoj i Švajcarskoj morala su da zaustave svoje mašine nedugo nakon početka sezone, jer su ostali bez snijega, a visoke temperature spriječile su ih u osnježavanju vještačkim snijegom.
Sedam evropskih zemalja zabilježilo je rekordne temperature tokom novogodišnjih praznika, dok je u Francuskoj zbog nedostatka snijega zatvorena skoro polovina skijališta, uključujući najmanje deset u francuskim Pirinejima i desetine u regionu Izer u francuskim Alpima.
Niske temperaturu ponovo su podstakle kritičare nerealnog plana Vlade RS da uloži 53 miliona KM u izgradnju skijališta na Manjači i ski-centra “Igrišta” kod Vlasenici za što je planirano 42 miliona KM, iako su ove planine na znatno nižoj nadmorskoj visini od Jahorine koja u jeku sezone služi za šetnju i biciklizam.
Nedostatak snijega, međutim, nije jedini problem za OC Jahorina. Čak i kada ima snijega, očigledno da se uprava ne snalazi najbolje. Portal Gerila je početkom decembra prošle godine pisao o problemima s kojima su se susretali skijaši na Jahorini.
Na Jahorini počela sezona bez pripremljenih staza, skijaši se vratili ogorčeni
Početak sezone 1. decembra najavljen je u medijima ali i na zvaničnoj stranici Olimpijskog centra Jahorina uz najave jeftinijih dnevnih karata prvog dana sezone.
“Čekamo vas na Jahorini“, napisali su na kraju najave otvaranja sezone na zvaničnoj stranici Olimpijskog centra.
Brojne skijaše na Jahorini dočekalo je više od metar snijega, ali i nesređene staze, u potpunosti nespremne za skijaše. U međuvremenu uprava Olimpijskog centra Jahorina je, na sredstvima javnog informisanja u BiH hvalila početak sezone. Skijaši, međutim nisu mogli skijati jer staze nisu bile otvorene. Bez valjanog obrazloženja.
Iz Olimpijskog centra Jahorina nisu odgovorili na naša pitanja u vezi sa najavljenim ali nerealizovanim početkom skijaške sezone na ovoj planini.
Inače, u Olimpijski centar Jahorina u proteklih nekoliko godina uložena su ogromna finansijska sredstva. Gerila je ranije pisala o spornim javnim nabavkama za izgradnju žičara na ovoj planini.
O.C. Jahorina: 17 miliona za isklopivu žičaru. Ignorisanje žalbi na tenderski postupak.
Ko je dobio posao sa O.C. Jahorina? Radovi na rekonstrukciji žičare Poljice pri kraju!
U vještačko jezero za osnježavanje uloženo je, prema ranijim objavljenim informacijama, oko 18 miliona maraka sa PDV-om. Čitav projekat je zamišljen kao mješoviti sistem sa akumulacijom pumpnom stanicom, topovima za pravljenje snijega. U suštini, fabrika za proizvodnju snijega. U tenderskoj dokumentaciji je navedeno da će projekat biti finansiran zajedničkim sredstvima Vlade Republike Srpske i Olimpijskog cetra Jahorania, pola pola.
Međutim, problem može biti u tome što vode u jezeru nema dovoljno i što zbog toga uprava Olimpijskog centra ne želi da troši snijeg koji trenutno ima na raspolaganju jer može sebe dovesti u situaciju da nema dovoljno vode za proizvodnju novog snijega ukoliko to bude bilo potrebno kada dođu elitni posjetioci planine.
Dejan Ljevnajić, generalni direktor Olimpijskog centra Jahorina, prošle godine je prilikom otvaranja sezone rekao da se na Jahorinu ulaže, između ostalog, kako bi djeca iz Republike Srpske imala mogućnost skijanja na svojoj planini. Tada nije bio oduševljen pitanjem o cijenama usluga na Jahorini kao i da li su te cijene prilagođene stanovništvu Republike Srpske.
Gerila/Capital