U proteklih mjesec dana uprava banjalučkog Vodovoda intezivirala je aktivnosti na otkrivanju nelegalne potrošnje vode i to već daje vidljive rezultate, tvrde u banjalučkom Vodovodu.
U ovom preduzeću navode da je tačno da je preduzeće Krajina klas imalo nelegalan priključak unutrašnjih instalacija jednog dijela proizvodnih objekata, pomenutog preduzeća, na vodovodnu mrežu. To znači, objašnjavaju u Vodovodu, da se u konkretnom slučaju radi o krađi vode odnosno nelegalnom korištenju javnog vodovoda.
“Krajina klas d.o.o. Banja Luka je u prethodnom periodu pokušavala da obezbjedi dodatne vodovodne priključke u cilju proširenja proizvodnih kapaciteta, što je međutim onemogućeno određenim pravnim i tehničkim preprekama. Budući da se pomenute prepreke nisu rješavale, Krajina klas d.o.o. se samovoljno, bez saglasnosti Vodovoda Banja Luka, priključila na vodovodnu mrežu“, odgovorili su nam iz banjalučkog Vodovoda.
Vlasnik Krajina klasa, Saša Trivić na tviteru je demantovao da je njegovo preduzeće nelegalno koristilo vodu iz javne mreže. On je tvrdio, nakon što se informacija pojavila u javnosti, da je problem nastao zbog odbijanja Vodovoda da obezbijedi legalne priključke.
Gerila info saznaje da su vodu u Banjaluci nelegalno duži vremenski period trošili različiti privredni subjekti. Naši izvori tvrde da je duže od godinu dana “vodu krala” jedna samouslužna autopraonica na Starčevici u neposrednoj blizini jedne benzinske pumpe. Ove tvrdnje za Gerila info su potvrdili u banjalučkom Vodovodu.
“Ovim putem vas obavještavamo smo upoznati sa slučajem samouslužne autopraonice kod pumpe na Starčevici. Naime, nedavno započete aktivnosti na otkrivanju nelegalne potrošnje vode inicirane od strane nove Uprave Vodovoda a.d. Banja Luka pokazale su rezultate. Detaljnim kontrolama i uzorkovanjem vode na navedenoj lokaciji ustanovljeno je da se potrošač mimo potrošnje vode sa legalnih priključaka, koji se nalaze u matičnoj evidenciji Društva, jednim dijelom bespravno priključio i putem našeg linijskog hidrantskog šahta (vodomjernog okna) nelegalno trošio vodu za potrebe samouslužne autopraonice. Trenutno smo u fazi prikupljanja dodatnih neophodnih informacija i parametara nakon čega ćemo prema ovom potrošaču postupiti u skladu s pozitivnim propisima uz naknadno zaduženje utrošene vode tokom predmetnog perioda”, odgovorili su nam iz banjalučkog Vodovoda.
Gerila info je prije mjesec dana objavila da je banjalučki Vodovod u posljednjih nekoliko godina u više navrata pristajao da pojedini ugostiteljski objekti dugove za potrošenu vodu umjesto novcem plaćaju ručkovima i svečanostima organizovanim za rukovodstvo vodovoda i zaposlene u ovom preduzeću. Sa restoranom Ortodox je “prebijen” dug u iznosu od 4895 maraka a sa restoranom Klašnik dug od oko dvije hiljade maraka.
“Ako hoćete iskreno, uvijek smo gledali neki način kako da prebijamo svoja potraživanja. Tako radimo i sa Akvanom, na primjer, gradskim preduzećem. Uzimamo karte za bazen, nekad negdje proslavimo neki događaj koji je bio, kada je bila na primjer slava, sa nekim dužnicima, uvijek smo gledali da se naplatimo ako su nam dužni, a većinom su nama bili dužni a mi slabo kome. Ako je nama Akvana dužna 100.000 maraka, a dužna je 200.000, mi sklopimo ugovor s njima za korištenje bazena za radnike ko želi i to košta 5.000 maraka i onda se izvrši samo razmjena naloga između Vodovoda i Akvane. Kao da su platili oni nama a mi njima. Umanjili mi njima svoju fakturu za 5.000, razumijete li?”, rekao nam je početkom septembra Zoran popović, smijenjeni direktor Vodovoda, inače i odbornik SNSD-a u banjalučkoj skupštini.
GERILA info